Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rabarbar – rapontygenina i nie tylko...

Rabarbar – rapontygenina i nie tylko...
Rabarbar to jeden z pierwszych wiosennych dodatków, którymi możemy wzbogacać domowe wypieki czy desery. W polskiej kuchni zazwyczaj używa się go do robienia kompotów i placka drożdżowego, ale rabarbar może mieć o wiele szersze zastosowanie. Doskonale komponuje się z owocami, można również z jego udziałem przygotować oryginalne dania obiadowe. Jakie kryje w sobie właściwości?

Czym jest rabarbar?

Rabarbar ogrodowy pochodzi z krajów Azji Środkowej i południowej Syberii. W Europie pojawił się w XVI w. dzięki Marco Polo, ale jako warzywo w Polsce znany jest dopiero od XVIII wieku.

Rabarbar ogrodowy nazywany również rzewieniem zwyczajnym, to gatunek byliny należącej do rodziny rdestowatych. W Polsce tworzy często mieszańca z rabarbarem kędzierzawym.

Co ciekawe rabarbar uznawany jest na całym świece jako warzywo, za wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. W 1974 r. sąd obradujący w Nowym Jorku prawnie uregulował tę sprawę, uzasadniając, że rabarbar używany tak jak inne owoce do produkcji konfitur, musi posiadać taką samą klasyfikację.

Rabarbar ceniony jest przede wszystkim ze względu na swój kwaskowaty i orzeźwiający smak. Dzięki niemu rewelacyjnie sprawdza się w słodkich potrawach, przełamując ich smak.

Łodygi rabarbaru mogą być koloru różowego, czerwonego lub zielonego. Im czerwieńszy rabarbar, tym słodszy smak.

Co znajdziemy w rabarbarze?

Rabarbar jest warzywem niskokalorycznym. W 100 g produktu dostarcza około 20 kcal. Znajduje się w nim stosunkowo dużo potasu, sodu, magnezu, fosforu, witaminy C, beta-karotenu oraz błonnika.

Rabarbar zawiera jednak również sporo kwasu szczawiowego. Spożywanie dużej ilości rabarbaru może skutkować wypłukiwaniem wapnia z organizmu. Kwas szczawiowy może przekształcać się w szczawian wapnia, prowadząc do powstawania kamieni nerkowych. Z tego powodu rabarbaru nie zaleca się spożywać osobom z chorobami nerek.

Co można przygotować z rabarbaru?

Rabarbar idealnie nadaje się do przygotowania kompotu, dzięki swojemu kwaskowatemu smakowi idealnie gasi pragnienie. Rabarbar świetnie komponuje się również z truskawkami. W połączeniu z tymi owocami może stanowić świetną bazę do przygotowania domowych konfitur. Klasyką gatunku jest drożdżowe ciasto z rabarbarem i kruszonką. Jednak można zrobić z niego również wykwintny dodatek do mięsa, np. drobiu lub ryby.

Posmak rabarbaru wzbogacić można poprzez dodanie do niego odrobiny startej skórki pomarańczowej, cynamonu, świeżego imbiru, a nawet tymianku i estragonu. Tak doprawiony i ugotowany „kwaskowaty obcy” po przetarciu przez sito zamienia się w wyśmienity mus, sorbet, lody lub krem.

Pieczenie rabarbaru działa korzystnie. Po poddaniu go takiemu procesowi na co najmniej 20 minut uwalnia się rapontygenina — substancja o działaniu przeciwutleniającym. To polifenol, który ma zdolność zmniejszania tempa podziału komórek nowotworowych. Badacze twierdzą, że oprócz tych właściwości, rapontygenina ma działanie antyalergiczne, antyoksydacyjne i wspomaga układ krążenia.

W łodygach rabarbaru znajduje się również rapontycyna, substancja wykazująca działanie estrogenne. Z tego względu można go polecić kobietom o zbyt małej ilości estrogenów, natomiast nie zaleca się go mężczyznom o niskiej ilości testosteronu.

Rabarbar może być idealnym dodatkiem w diecie redukcyjnej

Jest on bowiem niskokaloryczny i bogaty w błonnik. Pamiętajmy jednak by nie zabijać jego kwaskowatego smaku, posypując kilkoma łyżkami cukru. Dość powszechne jeszcze kilka, kilkanaście lat temu było spożywanie zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych rabarbaru „maczanego” w cukrze. W takiej postaci rabarbar nie będzie elementem sprzyjającym diecie odchudzającej.

Kiedy jest sezon na rabarbar?

Rabarbar w kuchni wykorzystuje się do końca czerwca. Później staje się on bardziej cierpki i gorzki. Jeśli jesteśmy fanami tego warzywa, możemy je sobie zamrozić i korzystać przez cały rok. Rabarbar dobrze znosi mrożenie.

Warto zaznaczyć, że rabarbar używany w kuchni nie jest tą samą rośliną, która już w tradycyjnej medycynie chińskiej znana była jako roślina lecznicza. W medycynie używa się głównie korzenia rabarbaru lekarskiego. Wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeczyszczające.

Podsumowanie

Rabarbar to niezwykle ciekawe warzywo, które warto wykorzystać w kuchni. Mimo tego, że zawiera on wiele cennych substancji i świetnie wzbogaca smak potraw, nie należy jednak spożywać go każdego dnia. Zawiera bowiem duże ilości szczawianów, które wiążą wapń i usuwają go z organizmu. Nadmiar szczawianów sprzyja także utrudnieniu przyswajania innych substancji przez organizm, takich jak np. żelazo.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.