Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rodzaje bólów głowy i ich najczęstsze przyczyny

Rodzaje bólów głowy i ich najczęstsze przyczyny
Ból głowy to dość powszechne zjawisko i niezależnie od tego, czy występuje często, czy sporadycznie, to potrafi być uciążliwy, ograniczając naszą produktywność w pracy, szkole, a także w codziennych czynnościach. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale ból bólowi nierówny i wyróżnić możemy kilka jego rodzajów.

Jakie są rodzaje bólów głowy? Co je powoduje i czym się wyróżniają?

Różnią się one między sobą obszarem występowania, czasem trwania i towarzyszącymi im innymi dolegliwościami. Rozpoznanie ma kluczowe znaczenie w doborze formy leczenia.

Napięciowy ból głowy

Najczęściej występującym jest napięciowy ból głowy. W większości wypadków wywoływany jest stresem, który przyczynia się do napięć w okolicach szyi i tylnej części głowy, ale także złą postawą, lub zmęczeniem oczu z powodu długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera. Napięciowe bóle głowy są zwykle tępe, dają uczucie ściskania głowy i obejmują zwykle obie jej strony. Może trwać od godziny, do nawet kilku dni.

I choć bóle te nie są tak dotkliwe, jak migreny, to skutecznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, obniżając jakość życia.

Czy można im zapobiec?

Istotna jest tutaj umiejętność zarządzania stresem, utrzymywanie prawidłowej postawy, szczególnie podczas wykonywania długotrwałych czynności i zapewnianie regularnych przerw swoim oczom od pracy przy komputerze. Przydatne może być także korzystanie z technik relaksacyjnych, takich jak joga lub medytacja, które mogą pomóc złagodzić napięcie i zmniejszyć częstotliwość występowania bólów głowy.

W niektórych przypadkach wskazana jest konsultacja medyczna, szczególnie jeśli rozważasz stosowanie leków przeciwbólowych.

Należy pamiętać, że nawet te dostępne bez recepty mogą przynieść ulgę, ale mija się z celem stosowanie ich w niekontrolowanych ilościach. Jeśli doskwierają Ci napięciowe bóle głowy, warto skonsultować się z neurologiem, który pomoże dobrać metodę leczenia.

Migrenowe bóle głowy

Migreny to rodzaj bólu, który charakteryzuje się pulsującym bólem, umiejscowionym zazwyczaj z jednej strony głowy. Bardzo często towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak mdłości, wymioty, nadwrażliwość na światło, a nawet mrowienie ciała. Bóle te mogą trwać od kilku godzin do kilku dni i bywają tak silne, że wyłączają nas całkowicie z życia. Wiele osób nie jest w stanie wtedy w ogóle funkcjonować.

Jaka jest przyczyna migren?

Jak sobie poradzić z migreną?Niestety, ale wciąż nie jest to rozpoznane, natomiast istnieje kilka wyzwalaczy, które mogą prowadzić do ataku. Jest to m.in. stres, niektóre pokarmy, zmiany wzorców snu, zmiany pogody.

Niektórzy ludzie mają genetyczną predyspozycję do migren, ale nie jest to regułą, że jeśli masz w rodzinie migrenowca, to i Ciebie dotknie ten problem — i na odwrót, brak takich osób nie daje wcale gwarancji, że jakiś inny czynnik jej u Ciebie nie wywoła.

Co ciekawe, na migrenę mogą cierpieć również panie stosujące antykoncepcję i osoby z niewłaściwym zgryzem, aczkolwiek nie jest to regułą i zawsze warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Czy migrenę można wyleczyć?

Jest to trudne pytanie, ale z pewnością można próbować sobie z nią radzić. Zgłaszając się do neurologa, powinniśmy zostać najpierw odpowiednio zbadani (żaden ból głowy nie powinien być zbagatelizowany, jeśli pojawiają się regularnie, wówczas lekarz powinien wysłać Cię na rezonans głowy, wykluczając inne, dużo poważniejsze stany zdrowia) i dopiero potem dobrane zostaną leki.

Samodzielnie możesz także nauczyć się lepiej zarządzać stresem i zmienić nieco styl życia, wprowadzając modyfikacje w diecie i dbając o lepszą jakość snu. Niektórym osobom pomagają masaże twarzy, akupunktura i inne alternatywne metody.

Zatokowy ból głowy

Zatokowy ból głowy powoduje nie tylko ból samej głowy, ale także ucisku na twarzy. Ponadto towarzyszy im wydzielina z nosa, duszności i rozpieranie zatok. Jak sama nazwa wskazuje, przyczyną tego rodzaju bólu jest zapalenie zatok, spowodowane infekcja lub alergią.

To bardzo ważne znać różnice między zatokowym bólem głowy a innymi rodzajami, ponieważ każdy z nich wymaga innego sposobu leczenia.

Klasterowe bóle głowy

Jeśli dopadają Cię ostre, jednostronne bóle głowy, to prawdopodobnie masz klasterowy ból głowy. Oprócz tego, że jest jednostronny, można go rozpoznać po dodatkowych objawach takich jak zaczerwienienie twarzy, łzawienie oczu, pocenie się i wydzielina z nosa. W przeciwieństwie do migreny ten rodzaj bólu trwa od kilku minut do maksymalnie kilku godzin i zwykle też występuje w seriach, zatem w ciągu dnia możesz ich doświadczyć wielu ataków w krótkim okresie.

Z racji tego, że ludzie często mylą klasterowy ból głowy z migreną lub zatokowym bólem głowy, należy, skonsultować się z lekarzem, który nas dobrze zdiagnozuje i dobierze metodę leczenia.

Polekowy ból głowy (tzw. ból głowy z odbicia)

Ten rodzaj bólu wynika ze zbyt częstego stosowania leków przeciwbólowych. Nasz organizm buduje wówczas tolerancję na lek i ostatecznie staje się od niego zależny. W rezultacie ból głowy powraca, jak tylko substancja przeciwbólowa przestaje działać. Wiele osób zaczyna stosować leki, z czasem coraz częściej, coraz większe dawki i jak zapewne się domyślasz, prowadzi to do błędnego koła.

Polekowy ból głowy charakteryzuje się stałym, tępym bólem, który utrzymuje się przez cały dzień i utrudnia zasypianie. Inne objawy to problemy z pamięcią, trudności z koncentracją i drażliwość.

Stan ten jest o tyle groźny, że z biegiem czasu może być bardzo trudny do wyleczenia.

Podsumowanie

Wyróżniamy kilka rodzajów bólu głowy i każdy z nich wymaga innego podejścia. To dość istotne odpowiednio rozpoznać rodzaj bólu, bo nie zawsze wystarczy, sięgnąć po pigułkę. Wręcz powinna to być ostateczność, chyba że lekarz zarządzi inaczej.

Pamiętaj też, że Twój styl życia ma znaczenie i jeśli cierpisz na regularne bóle głowy, warto zweryfikować swoje zwyczaje. Mimo to nie ignoruj bólu, obserwuj się, ponieważ nie zawsze jest to po prostu ból. Zdarza się, że organizm daje nam sygnał, że w naszym organizmie coś się dzieje. Mogą to być mniej lub bardziej poważne kwestie, ale niezależnie od tego nie powinieneś tego ignorować.

Źródła: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9639-headaches https://stanfordhealthcare.org/medical-conditions/brain-and-nerves/headache/types.html

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.