Profilaktyczne badania krwi i wizyty u ginekologa to coś, o czym każda kobieta powinna pamiętać i odbyć przynajmniej raz w roku. Co jeszcze oprócz tych, wydawać by się mogło, oczywistych badań możesz zrobić, aby zadbać o swoje zdrowie i w porę zareagować? Otóż bardzo dużo! Samokontrola to coś, co możesz wykonać w zaciszu swojego domu. Jakie części ciała i obszary należy badać samodzielnie i regularnie kontrolować?
Zacznij od piersi
Kobietom zaleca się comiesięczne samobadanie piersi w domu, badanie palpacyjne piersi przez lekarza co 1-2 lata, a po 50. roku życia dodatkowo mammografię co roku. Dobrze jest także wykonać USG piersi raz do roku, zwłaszcza jeśli stosowałaś leki hormonalne.
Idealnie byłoby, gdybyś znała swoje piersi, aby w porę wychwycić zmiany. Wykonuj samobadanie piersi regularnie 3 do 5 dni po każdej miesiączce.
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić:
zmiana rozmiaru lub kształtu piersi,
wyciek z brodawki,
wgłębienie w piersi,
nabrzmiałe żyły,
zaczerwienienie na skórze lub w okolicy brodawki,
wystający guzek na piersi,
zrogowacenie brodawki,
zmiana kształtu brodawki,
pojawienie się owrzodzeń lub wyprysków na piersi.
Jeśli zauważysz któryś z powyższych symptomów, niezwłocznie udaj się do lekarza.
Sprawdź zmiany skórne
Nowotwory złośliwe skóry są dość częstymi nowotworami, które pojawiają się w krótkim czasie i mogą występować w każdym wieku. Na szczęście są jednymi z najłatwiejszych do zauważenia. Oznacza to, że regularne samobadanie skóry całego ciała może uratować Ci życie.
Wczesne wykrycie raka skóry pozwala na jego szybkie wyleczenie. Samokontroli powinny poddawać się szczególnie osoby o jasnej karnacji, rudych włosach, z obciążonym wywiadem w rodzinie, z wieloma pieprzykami i znamionami lub u których w przeszłości występowały zmiany przedrakowe, lub nowotworowe.
Zaprzyjaźnij się z lusterkiem lub poproś o pomoc bliską Ci osobę. Obejrzyj dokładnie każdy centymetr ciała, nawet obszary takie jak skóra głowy, dłonie, genitalia, paznokcie oraz stopy.
Mierz ciśnienie
Regularne pomiary ciśnienia krwi mogą dać Ci wgląd w Twój obecny stan zdrowia. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do pomiaru ciśnienia krwi w domu, tym bardziej że nie jest to drogie urządzenie.
Przed wykonaniem pomiaru ciśnienia krwi odpocznij przez około dziesięć minut. Unikaj kofeiny, tytoniu, alkoholu i ćwiczeń 30 minut wcześniej. Podczas pomiaru usiądź prosto, nie krzyżuj nóg i nie rozmawiaj.
Standardowe wartości to ciśnienie skurczowe (górna liczba) 120 i ciśnienie rozkurczowe (dolna liczba) 80. Jeśli wartości będą wyższe, nie panikuj. Odczekaj kilka minut i spróbuj ponownie. Zapisz wynik w notatniku.
Jeśli jesteś w grupie ryzyka, kontroluj ciśnienie co tydzień — jeśli nie, wystarczy raz w miesiącu.
Kontroluj puls
Wraz z pomiarem ciśnienia urządzenie mierzy też Twój puls. Warto zwrócić uwagę na to, jaką wartość podaje. Normalne tętno spoczynkowe wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Zbyt szybkie tętno może być oznaką nadczynności tarczycy, zaburzeń rytmu serca lub innych problemów z tym narządem.
Jeśli nie masz ciśnieniomierza ani pulsoksymetru, połóż palec wskazujący i środkowy z boku szyi lub na nadgarstku i policz liczbę uderzeń w ciągu 15 sekund. Pomnóż to przez cztery i otrzymasz wynik swojego tętna.
Wzrost — jakie to ma znaczenie?
Warto przynajmniej raz do roku skontrolować swój wzrost. Jaki to ma związek ze zdrowiem? Mierzenie wzrostu przynajmniej raz w roku to prosty sposób na sprawdzenie, jak zdrowe są Twoje kości. Osteoporoza powoduje, że kręgi ulegają kompresji i następuje stopniowa utrata wzrostu. Jeśli zauważysz, że się kurczysz, koniecznie udaj się do lekarza.
Co możesz zrobić już teraz?
Zadbaj o odpowiednią podaż wapnia w diecie poprzez spożywanie produktów mlecznych, zielonych, liściastych warzyw, a także zadbaj o ruch.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.