Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sól bocheńska – skorzystaj z daru natury

Sól bocheńska posiada liczne właściwości zdrowotne. Wykazano, że jest przydatna w leczeniu schorzeń narządu ruchu, skóry, przewlekłych zapaleniach oskrzeli, gośćcu stawowym i mięśniowym. Sól bocheńska zawiera jony sody, wapnia, magnezu, żelaza, chlorki, bromki oraz jodki. Proporcje poszczególnych związków różnią się w zależności od zastosowanego procesu produkcyjnego. Przed zastosowaniem danego produktu warto skonsultować się z lekarzem.

Wykazano, że wdychanie roztworu soli bocheńskiej zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, łagodzi odruchy kaszlowe oraz zmniejsza obrzęki. Sól bocheńska szczególnie właściwości posiada dla sportowców narażonych na przeciążenia związane z uprawianą dyscypliną (np. sporty siłowe: trójbój, dwubój ciężarowy, kulturystyka, sporty walki, bieganie). Może przyspieszać regenerację – odnowę powysiłkową (leczenie DOMS – czyli mikrourazów mięśniowych). Lecznicze właściwości docenią również pływacy – bardziej niż inni sportowcy narażeni na choroby górnych dróg oddechowych i zatok. Wykazano, że sól bocheńska posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Te pierwsze z pewnością docenią osoby zajmujące się dyscyplinami takimi jak judo, brazylijskie jiu-jitsu, sambo czy zapasy (narażone na kontakt z przetrwalnikami grzybów i bakteriami – których pełno na matach).

Sól bocheńska obejmuje leczenie wielu schorzeń

Kąpiele w schorzeniach reumatycznych:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów,
  • zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien,
  • zapalenie korzonków nerwowych,
  • schorzenia pourazowe narządu ruchu,
  • rekonwalescencja.

W chorobach przemiany materii:

  • dnawe zapalenie stawów,
  • profilaktyka niedoczynności tarczycy.

W ginekologii:

  • przewlekłe zapalenie przydatków.

W dermatologii, jako środek pomocniczy:

  • łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły, nerwice naczyniowe.

W chorobach układu naczyniowego:

  • zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn.

Jak zastosować sól do kąpieli?

Roztwór powinien mieć pomiędzy 1 a 3 % - czyli od 100 do 300 g soli na 10 l wody. W chorobach skóry wyjątkowo można zastosować 6% roztwór. Woda powinna mieć 35-36 stopni. Uwaga – nie należy stosować podobnej kąpieli dla osób mających problemy z krążeniem, chorobami naczyń wieńcowych czy zaburzeniami rytmu serca. Również – taka kąpiel niewskazana jest zaraz po treningu siłowym czy biegowym (podobnie jak np. korzystanie z sauny). Po treningu należy schłodzić i nawodnić ciało, pozwolić sercu na odpoczynek. Dłuższa, gorąca kąpiel sprzyja odwodnieniu, zaburzeniom pracy serca (podwyższenie ciśnienia krwi).

Do inhalacji stosuje się 3% roztwór – 30 g soli na 1 litr wody (3 łyżki stołowe). Nie należy stosować inhalacji w ostrych stanach zapalnych dróg oddechowych.

Przed zastosowaniem soli bocheńskiej zasięgnij z porady lekarza. Sól bocheńska posiada bardzo niską cenę – wręcz znikomą w porównaniu do większości leków – tak więc warto skorzystać z jej leczniczych właściwości.

Źródła: http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2003 2. Charakterystyka produktu leczniczego http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/pn/charakterystyka/2013-02-12_chpl.pdf

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.