IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sprawdź czy Twój styl życia jest na pewno zdrowy

Sprawdź czy  Twój styl życia jest na pewno zdrowy
Przy tak wielu informacjach na temat znaczenia dobrego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia, można by przypuszczać, że znaczna część populacji prowadzi zdrowy styl życia. W końcu codziennie pojawiają się nowe badania, które pokazują, jak ważne są dla dobrego zdrowia dieta i ćwiczenia. Codziennie słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w Internecie i gazetach. Czy jednak wdrażamy te informacje w życie?

4 proste kryteria definiujące zdrowy styl życia

W pewnym, niedawno przeprowadzonym badaniu, naukowcy postanowili sprawdzić, ile osób rzeczywiście prowadzi zdrowy styl życia.

To, co uznamy za zdrowy styl życia, jest dyskusyjne. W badaniu naukowcy wymyślili 4 kryteria czy też nawyki zdrowotne, które wpisują się w zdrowe podejścia do życia. Na ich podstawie postanowili ocenić, ile z badanych osób prowadzi zdrowy styl życia. Mimo, że kryteria przyjęte przez naukowców były proste, tylko niewielki procent osób, które wzięły udział w badaniu, był w stanie osiągnąć wszystkie 4 z nich. Kryteria te były zbieżne z zaleceniami lekarzy w kwestii zachowania zdrowia serca i ogólnej poprawy zdrowia.

4 kryteria zdrowego życia w tym badaniu obejmowały:

  • niepalenie papierosów,
  • prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej,
  • co najmniej 150 minut ćwiczeń umiarkowanych i intensywnych tygodniowo,
  • stosowanie zdrowej diety zgodnej z wytycznymi USDA ( Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych odpowiedzialny za tworzenie i realizację polityki żywieniowej).

Naukowcy przeanalizowali nawyki stylu życia 4745 osób, które wzięły udział w badaniu zwanym National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). 

W badaniu nie opierano się jedynie o informacje deklarowane przez uczestników w kwestionariuszu. Naukowcy faktycznie mierzyli procent tkanki tłuszczowej uczestników i udokumentowali, ile ćwiczeń wykonywali oni co tydzień, prosząc ich o założenie akcelerometru. Przeprowadzili nawet badania krwi, aby upewnić się, że uczestnicy nie mają w krwi żadnych produktów rozkładu związanych z paleniem papierosów. Naukowcy zmierzyli także różne biomarkery sprawdzające zdrowie układu sercowo-naczyniowego, takie jak poziom cukru we krwi, poziom lipidów i ciśnienie krwi.

Wyniki? 

Zaledwie 2,7% z uczestników spełniało wszystkie 4 kryteria. Tylko 16% spełniało 3 kryteria, 37% spełniało 2 kryteria, 34% tylko 1 z kryteriów, a 11% nie spełniało żadnego z kryteriów. Według wyników badania, Amerykanie mają największy problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu tkanki tłuszczowej. Zaledwie 10% badanych mieściło się w normalnym zakresie (poziom tkanki tłuszczowej mierzono za pomocą absorpcjometrii rentgenowskiej).

Najlepsze wyniki dotyczyły natomiast kryterium związanego z paleniem papierosów. Ponad 70% badanych było niepalącymi lub rzuciło palenie. 

Jeśli chodzi o dietę i aktywność fizyczną, więcej uczestników utrzymuje zalecaną ilość ćwiczeń (46%), niż zdrową dietę (38%). Poziom aktywności, jak można się było spodziewać, był niższy u mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 60 lat. W badaniu tym zauważono również, że mężczyźni częściej wykonywali aktywność fizyczną, niż kobiety. Z drugiej strony zauważono jednak, że kobiety częściej, niż mężczyźni, jadły zdrowo.

Wyniki te zgadzają się z poprzednim badaniem z 2009 roku. Badanie wykazało, że w ciągu ostatnich 20 lat wskaźnik otyłości Amerykanów wzrósł z 28% do 36%, podczas gdy liczba osób, które wykonywały wystarczającą, zalecaną ilość ćwiczeń, spadła z 53% do 43%. W badaniu analizowano również spożycie warzyw i alkoholu, a wyniki były rozczarowujące. Liczba osób, które zjadały 5 lub więcej porcji warzyw i owoców, zmniejszyła się z 42% do 26%, a spożycie alkoholu wzrosło. 

Wszystko wskazuje na to, że zmierzamy w złym kierunku. Mimo tego, że przedstawione tutaj badanie wykonane zostało na Amerykanach, wyniki w przypadku Polaków były by prawdopodobnie bardzo podobne. Ruszamy się za mało, jemy za dużo żywności przetworzonej, a stanowczo za mało owoców i warzyw. Odsetek osób z nadwagą i otyłością niebezpiecznie rośnie. Problem dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci.

Według raportu z 2015 roku problem nadwagi i otyłości dotyczy prawie 50% Polaków. Oznacza to, że co drugi Polak cierpi z powodu nadwagi lub otyłości.

Zdrowa dieta, czyli jaka?

Zapytaj kilku ekspertów od żywienia, co stanowi zdrową dietę i prawdopodobnie uzyskasz kilka różnych odpowiedzi.  Wiele opinii opiera się na aktualnie panujących trendach. Przez długi okres czasu tłuszcz był składnikiem diety, którego wszyscy panicznie się bali. Następnie tłuszcz wrócił do łask, a przyczyną wszelkiego zła obwinione zostały węglowodany. Aktualnie mija jedna moda na diety wysokotłuszczowe, a węglowodany odbudowują swoją pozycję. Najlepszym rozwiązaniem jest niesugerowanie się aktualnie panującymi skrajnymi modami i bardziej umiarkowane i rozsądne podejście do definiowania zdrowej diety. 

Aby jeść zdrowo w oparciu o te kryteria:

  • ogranicz cukier (cukier stołowy, słodycze, miód) w swojej diecie, nie więcej, niż do 10% całkowitej ilości kalorii,
  • ogranicz tłuszcze nasycone (tłuste mięso, boczek, masło, śmietana),
  • chude źródła białka (drób, ryby) powinny stanowić 25% jedzenia znajdującego się na talerzu,
  • sięgaj po pełnoziarniste węglowodany (kasze, płatki owsiane, chleb razowy) - powinny stanowić około 25% tego, co masz na talerzu,
  • połowa zawartości talerza powinna składać się ze świeżych owoców i warzyw,
  • spożywaj odpowiednią liczbę kalorii, aby utrzymać prawidłową masę ciała i procent tkanki tłuszczowej,
  • ogranicz żywność z dodatkiem sodu,
  • wzbogać swoje posiłki o kwasy tłuszczowe omega 3 (tłuste ryby morskie, orzechy) i omega 9 (oliwa, awokado),
  • wybieraj przede wszystkim żywność o niskim stopniu przetworzenia.

Podsumowując

Jeśli spełniasz wszystkie kryteria zdrowego stylu życia przedstawione w dzisiejszym artykule, jesteś w elitarnej grupie, która traktuje swoje zdrowie poważnie. Gratulacje! Jeśli nie, nadal możesz dokonać zmiany w sposobie jedzenia i zwiększyć ilość codziennej aktywności. Podejmuj małe kroki zamiast drastycznych zmian, a prawdopodobieństwo ich osiągnięcia będzie większe.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.