Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Statystyczny Polak jest otyły lub ma nadwagę

Pomimo szeroko zakrojonych działań informacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości w kwestii zdrowotnych skutków wynikających z nadmiernej masy ciała, kondycja mieszkańców naszego kraju ulega postępującej degrengoladzie. Aktualne dane wskazują, że ponad połowa Polaków boryka się z problemem nadwagi i otyłości przy czym problem ten nie omija także młodzieży i dzieci. Spójrzmy prawdzie w oczy i nazwijmy rzeczy po imieniu: stajemy się „krajem grubasów” i niestety nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się w najbliższym czasie zmienić.

Tymczasem jak pokazuje praktyka, istnieją skuteczne sposoby by tego dokonać. Otyłość bowiem nie jest chorobą nieuleczalną, w przeciwieństwie do wielu innych przypadłości walka z nią wymaga pewnego wysiłku, a na ten nie wszyscy gotowi są się zdobyć…

Nadwaga i otyłość – to warto wiedzieć

W odniesieniu do problemu nadmiernej masy ciała pojęcia takie jak nadwaga i otyłość używane bywają w potocznym języku zamiennie. Tymczasem nie są ze sobą tożsame. Nadwagą nazywamy stan w którym zawartość ustrojowa tkanki tłuszczowej przekracza wartości uznawane za optymalne dla ogólnie pojętego zdrowia. Otyłość natomiast jest już chorobą spowodowaną patologicznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w ustroju, której ilość przekracza nie tylko fizjologiczne potrzeby, ale i możliwości adaptacyjne układów i narządów.

Otyłość – konsekwencje zdrowotne

Otyłość  klasyfikowana jest jako choroba przewlekła i sama prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych. Przypadłość ta wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu innych chorób (łącznie wyróżnia się ich około czterdziestu), w tym takich jak insulinoniezależna cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, dna moczanowa, wybrane formy nowotworów, schorzenia neurodegeneracyjne oraz zmiany zwyrodnieniowe stawów. Osobną już kwestią jest fakt, iż nadmierna masa ciała stanowi poważny defekt estetyczny i zmniejsza poczucie własnej atrakcyjności i idące z nim w parze poczucie własnej wartości.

Brutalne statystyki

Już opublikowane w roku 2009 dane statystyczne wykazały, iż kondycja fizyczna Polaków jest po prostu tragiczna. Okazało się bowiem, że ponad 61% mężczyzn ważyło zbyt wiele (przy czym 45% miało nadwagę, a u 17% stwierdzono otyłość). W przypadku dorosłych kobiet 45% populacji miała problem z nadmierną masą ciała (u 30% stwierdzono nadwagę, a u 15% otyłość). Polacy więc „doganiają” topowe pod tym względem państwa zachodnie. Jeszcze gorzej w tej materii wygląda sytuacja dzieci i młodzieży – tutaj nasze „pociechy” na tle innych krajów europejskich wysuwają się powoli na prowadzenie…

Przyczyny problemu

O przyczynach nadwagi i otyłości można byłoby pisać książki, są one bowiem wieloczynnikowe i tak naprawdę dość skomplikowane. Istota problemu bywa często sprowadzana do dość powierzchownego stwierdzenia mówiącego, iż nadmierna masa ciała jest konsekwencją „zaburzenia bilansu kalorycznego”, ale takie ujęcie tego zagadnienia nie wyczerpuje  jego istoty. Tak naprawdę należałoby się zastanowić bowiem jaka jest przyczyna tego zjawiska. Przyczyn tymczasem jest wiele. Niektóre z nich można tłumaczyć genetycznymi uwarunkowaniami, wszechobecnym stresem, zdecydowanie jednak największa rolę pełnią tutaj czynniki zależne od naszej woli takie jak:

  • jakościowy i ilościowy dobór pokarmów,
  • aktywność fizyczna.

Nie oszukujmy się, na masę i skład ciała w sposób bezpośredni wpływa przede wszystkim to jaki tryb życia prowadzimy, na ile jesteśmy aktywni oraz przede wszystkim to co jemy i ile jemy. Dodać tutaj należy, że kwestie jakościowego i ilościowego doboru pokarmów są ze sobą mocno powiązane. Oznacza to, że bardzo często od tego co pojawia się na naszych talerzach zależy to ile energii dostarczymy. Jedząc niskojakościowe pokarmy trudniej się najeść, co sprawia, że częściej czujemy się głodni. Analogicznie – spożywając pokarmy wysokiej jakości, nisko przetworzone łatwiej utrzymać limit w spożyciu energii. Tymczasem rozregulowanie funkcjonowania mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę łaknienia jest jedną z głównych przyczyn rozwoju nadwagi i otyłości. Dodajmy do tego jeszcze “jedzenie emocjonalne” (które w skrócie można sprowadzić do “zajadania stresów słodyczami”) i niechęć do podejmowania aktywności fizycznej i mamy gotową receptę na to jak stać się otyłym,  

Podsumowanie

Dane statystyczne wskazują, że stajemy się coraz grubsi. Aktualny trend jest bardzo niepokojący gdyż obejmuje nie tylko osoby dorosłe, ale także młodzież i dzieci. Istnieje paląca potrzeba rozwiązania powyższego problemu. Niestety w ujęciu globalnym – nikomu się to jeszcze nie udało. W ujęciu jednostkowym jednak – jak pokazuje praktyka – jest to możliwe. Należy więc dbać o „swoje własne podwórko” starając się z jednej strony pilnować, by codzienna dieta była adekwatna do potrzeb fizjologicznych organizmu i opierała się na wartościowych pokarmach, a z drugiej – pamiętać o konieczności prowadzenia regularnych treningów. Nie ma skuteczniejszego sposobu na to by pozbyć się otyłości i nadwagi i wypracować estetyczną sylwetkę.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.