Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

W jaki sposób rośliny wpływają na nasz nastrój i samopoczucie?

W jaki sposób rośliny wpływają na nasz nastrój i samopoczucie?
W miarę jak w naszych domach pojawia się coraz więcej elektroniki, szukamy jednocześnie sposobu na ożywienie wnętrz. Najlepszym sposobem jest dodanie roślin. Nie dość, że dzięki nim nasze mieszkania nabierają nowego wyglądu, to jeszcze mają one ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Okazuje się, że są one także formą przypomnienia, kiedy i jak zadbać o samego siebie. Kiedy pracujemy bez wytchnienia, możemy się czuć odcięci od świata przyrody. Rośliny doniczkowe mogą wtedy trochę pomóc. W jaki sposób?

Zmuszają do uważności

Hodowanie roślin doniczkowych zmusza nas do bycia obecnym, do bycia tu i teraz i nie martwienia się wszystkim dookoła. Rośliny mają to do siebie, że nie tylko upiększają nasze wnętrza, ale pozwalają się zrelaksować. Ich pielęgnacja może mieć niezwykle uspokajający efekt. Trzeba je obserwować, reagować na zmiany, pamiętać o podlewaniu. Rośliny zmuszają nas do pewnej uważności, a to dość pomocna praktyka radzenia sobie ze stresem czy lękiem.

Badanie opublikowane w Journal of Physiological Anthropology wykazało, że uczestnicy, którzy brali udział w zadaniu polegającym na sadzeniu roślinek, czuli się spokojniej, byli bardziej zrelaksowani, niż ci, którzy wykonali zadanie związane z technologią.

Przypominają Ci, żebyś się poruszał

Kiedy masz roślinki, musisz wstać, obejrzeć je czy nie ma jakiś martwych, suchych listków, czy nie trzeba ich podlać, udostępnić im trochę słońca itp. Każda roślina ma inne potrzeby a opieka nad nimi polega między innymi na poznaniu ich cech. Siłą rzeczy częściej się ruszasz i pobyt w domu nie jest już tylko leżeniem na kanapie.

Zapewniają „towarzystwo“

Może to śmiesznie zabrzmi, ale tak – rośliny to powiernicy naszych sekretów. Są świetnymi słuchaczami i masz pewność, że Twoje zwierzenia nie pójdą nigdzie dalej. Nie jest tajemnicą, że rośliny uwielbiają, jak się do nich mówi. Lepiej rosną, jakby w odpowiedzi na nasze zainteresowanie. Coś w tym jest, prawda?

Pokazują Ci znaczenie małych rzeczy

Współczesne życie może być pełne stresu, emocjonalnego chaosu i pośpiechu tu i tam. Chociaż wykazano, że ogrodnictwo przywraca nastrój, dodatkowe badania wykazały również, że nawet małe dawki natury w naszym codziennym życiu mogą mieć duże korzyści dla naszego szczęścia i dobrego samopoczucia. Dbanie o swoje „rośliny-dzieci” to świetny sposób, aby skupić się na drobiazgach, które pozwolą Ci się uspokoić i skupić. Takie małe działania mogą zapewnić dużą ulgę od codziennego zgiełku.

Cieszą nasze oko

Podobnie jak dekorujemy nasze przestrzenie różnymi akcentami, takimi jak zdjęcia rodzinne i bibeloty, rośliny odgrywają podobną rolę, czyniąc nasze domy piękniejszymi i bardziej estetycznymi. Jest to niezwykle pożądana i uszczęśliwiająca rzeczywistość posiadania roślin, która może sprawić, że Twoja przestrzeń będzie bardziej radosna. Nawet nauka potwierdza, że kolor roślin domowych może wywoływać różne pozytywne skutki dla Twojego nastroju.

Mogą Cię nauczyć, że czasami trzeba odpuścić

Nie wszystkie rośliny przeżyją. Może to być z różnych powodów. Może to był Twój błąd, a może po prostu nie miały odpowiednich warunków do rozwoju. Posiadanie roślin doniczkowych może nauczyć nas odpuszczać i zdawać sobie sprawę, że czasami rzeczy po prostu nie idą po naszej myśli, nie zawsze da się osiągnąć sukces i nie zawsze będzie tak, jak byśmy chcieli.

Przypominają nam o naszym związku z naturą

Kiedy utkniesz w poczuciu, że Twoje życie to tylko praca i obowiązki, kiedy masz cięższy okres w życiu, rośliny pomogą Ci pamiętać, że istnieje pewna sezonowość. Raz jest lepiej, raz gorzej. Rośliny też mają różne momenty. W jednych okresach pięknie rosną, kwitną lub emanują świeżą zielenią, a w innych przechodzą w stan przypominający hibernację. To pokazuje, że nasze życie i różne stany wewnętrzne mogą naśladować to, co się dzieje w naturze. Raz kwitniemy, promieniejemy, zarażamy optymizmem i jesteśmy pełni życia, a innym razem usuwamy się w cień i mamy wrażenie, że świat zrobił się zbyt szary. Nasze życie składa się z cykli - tak samo, jak życie roślin.

Mogą być narzędziem do przełamywania lodów

Kiedy mamy gości, czasami przez pierwsze minuty jest atmosfera skrępowania, która musi minąć. Rośliny w takich sytuacji są świetnym narzędziem do rozluźnienia takiej atmosfery. Dlaczego? Bo rośliny to dobry temat do rozpoczęcia pierwszej rozmowy, pochwalenie tego jak pięknie  rosną, czy dopytanie o sposób pielęgnacji. Jest to bardzo bezpieczny temat.

Odzwierciedlają nasze nastroje

To bardzo ciekawe, ale rośliny chłoną Twoje emocje. Kiedy masz nastawienie, że nic Ci się w życiu nie udaje, że nie możesz sobie poradzić z zadaniami dnia codziennego, to nawet roślinki możesz nie być w stanie utrzymać przy życiu. Wszyscy jesteśmy częścią natury i wpływamy na siebie nawzajem. Okazuje się, że rośliny mogą naśladować naszą wewnętrzną naturę i może się okazać, że wraz z poradzeniem sobie z własnymi problemami, nagle Twoje rośliny będą pięknie rosnąć.

Pokazują nam, że nasze działania mają moc

O rośliny trzeba dbać. Jeśli tego nie robisz, padną. Ale jeśli poświęcisz im trochę uwagi, wówczas odwdzięczą Ci się, pokazując się od najlepszej strony.

Jeżeli są momenty w życiu, w których czujesz się przygnębiony, możesz mieć poczucie, że tracisz kontrolę, że istnieje wiele sił poza Twoją kontrolą. Dbanie o rośliny może nam dać poczucie, że w pewnym stopniu mamy kontrolę i że nasze działania mają znaczenie.

Przypominają nam, że my również potrzebujemy opieki

To może brzmi dziwnie, ale często, kiedy zapominamy o podlewaniu roślin i widzimy, jak one umierają, to pomaga nam to uświadomić, że powinniśmy zadbać również o siebie. Inaczej sami zaczniemy „padać“.

Jeżeli widzisz, że Twoje rośliny nie rosną zbyt dobrze, bo nie poświęcasz im odpowiedniej ilości czasu, zastanów się, jak to jest z pielęgnacją samego siebie - czy dbasz o siebie, dobrze się odżywiasz, czy wyglądasz zdrowo?

Dbanie o roślinę jest podobne do dbania o samego siebie

Każda roślina ma nieco inne wymagania, ale mimo to łączy je to, że jeśli wykażemy zainteresowanie, to nam za nie „podziękują“ poprzez ładny wzrost i piękne kolory. Z ludźmi jest tak samo – każdy ma nieco inne potrzeby do tego, by żyć pełnią życia.

Rośliny i ludzie mają jednak pewne wspólne potrzeby. Oto one:

  • zapewnij roślinom i sobie odpowiednią ilość świeżego powietrza i promieni słonecznych,
  • upewnij się, że Ty i Twoje rośliny otrzymujecie odpowiednie składniki odżywcze,
  • mów dobrze o sobie, mów dobrze o roślinach, mów do nich!
  • zarówno Ty, jak i Twoje rośliny możecie się podnieść po chwilach kryzysu,
  • zapewnij sobie i swoim roślinom odpowiednie warunki do rozwoju,
  • uporządkuj swoje otoczenie,
  • zaakceptuj to, że w różnych porach roku Twoje ciało jest w innej formie - u roślin jest tak samo,
  • jeśli pojawiają się problemy, to z pewnością znajdzie się jakieś rozwiązanie.

Podsumowanie

Posiadanie roślin w domu to nie tylko forma dekorowania wnętrz.

Obserwowanie i pielęgnacja przynoszą szereg korzyści. Dzięki roślinom stajemy się bardziej uważni, odpowiedzialni, ale też pogodniejsi i radośniejsi.

Ozdób swój dom, poznaj potrzeby swoich roślin i obserwuj, jak reagują. A może to właśnie dzięki nim zadbasz też bardziej o siebie?

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.