Alkohol tylko pozornie pozwala odreagować po ciężkim dniu, odstresować się i rozluźnić. Jest łatwo dostępny, a jego spożycie wręcz wpisuje się w naszą kulturę. Jeśli trenujesz, nieważne czy rekreacyjnie, czy zawodowo, warto zrozumieć, jaki wpływ alkohol może mieć na wyniki sportowe, regenerację i zdrowie naszego organizmu.
Choć istnieją badania potwierdzające korzyści wynikające z umiarkowanego spożycia wina, to częste sięganie po drinka będzie skutkowało negatywnym wpływem na nasz organizm. Alkohol odwadnia, zaburza metabolizm, zmienia poziom hormonów oraz ogranicza zdolności motoryczne.
Wiele z badań wykazało, że spożywanie alkoholu powoduje spowolnienie przyrostu masy mięśniowej. Alkohol ogranicza syntezę białek mięśniowych, zaburzając ich wzrost, a także zmienia poziom hormonów, co może powodować odkładanie tkanki tłuszczowej.
Uszkadza wątrobę
Wątroba pomaga usuwać toksyny i szkodliwe substancje z organizmu, w tym alkohol. Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu uszkadza wątrobę, co może ograniczać jej funkcje, spowolnić regenerację organizmu i prowadzić do poważnych chorób, np. do marskości wątroby.
Negatywnie wpływa na regenerację
Kiedy potrzebujesz regeneracji, nie sięgaj po alkohol, ponieważ wpływa on również negatywnie na sen. Choć spożycie alkoholu przed snem powoduje, że szybciej zasypiamy, to tak naprawdę nie daje nam regenerującego snu. Niewyspanie się powoduje spadek energii oraz pogarsza wydajność podczas treningów.
Zmienia poziom hormonów
W ogólnym rozrachunku alkohol zmniejsza wydzielanie testosteronu, przez co powinniśmy unikać jego nadmiernego spożycia w okresie regeneracji (istnieją badania wskazujące na chwilową, ale nieistotną zwyżkę poziomu testosteronu po konsumpcji alkoholu).
Badania dowiodły, że u osób trenujących siłowo spożycie alkoholu zwiększa poziom kortyzolu i może zaburzać proces regeneracji i odbudowy po treningu.
Ogranicza wchłanianie składników odżywczych
Nadużywanie alkoholu może ograniczać zdolność jelit do wchłaniania składników odżywczych. Niedobory składników odżywczych niosą za sobą poważne konsekwencje, zwłaszcza u sportowców.
Podsumowanie
Upijanie się zawsze niesie ze sobą skutki uboczne, negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i zmniejsza poziom energii. Chcąc utrzymać jakość treningów oraz zdrowie na wysokim poziomie, powinniśmy ograniczyć spożycie alkoholu do maksymalnie 1-2 drinków (piw) w tygodniu.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.