Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pierwszej pomocy w sporcie – złamania

W ciele człowieka znajduje się ponad 200 kości, tworzą one szkielet. Choć ich złamanie wcale nie jest takie proste, to niestety istnieje możliwość, że podczas aktywności fizycznej ulegną kontuzji.. Najczęściej “poszkodowane” są przedramiona – ich złamanie może spowodować upadek podczas jazdy na nartach, rolka, z roweru, zderzenie na boisku.

Osoby trenujące mogą doświadczyć również tzw. złamań zmęczeniowych (przewlekłych), które nie są wynikiem wypadku, lecz efektem stałego, długotrwałego przeciążenia, np. u osób biegających dochodzi do urazów kości piszczelowej i śródstopia.

Złamanie zamknięte i otwarte

Złamanie zamknięte kości powoduje bardzo sile bóle, zasisinienie, zaczerwienienie oraz prawie natychmiastowy obrzęk. Nie dochodzi od przebicia skóry, ale gołym okiem może być (nie musi) widoczna deformacja. Złamanie otwarte następuje wtedy, gdy kość przebija skórę, widoczne mogą być fragmenty kostne, a także może pojawić się krwawienie.

Złamanie może być bez przemieszczenia (złamana kość pozostaje na swoim miejscu) lub z przemieszczeniem (fragmenty kości przesuwają się względem siebie). Aby uzyskać prawidłową diagnozę kontuzji należy prześwietlić miejsce złamania, samo obejrzenie poszkodowanego nie wystarczy, dlatego należy zachować ogromną ostrożność udzielając mu pierwszej pomocy.

Jak pomóc?

Jeżeli już doszło do złamania, to nie próbuj nastawiać, układać czy też zmieniać ustawienia poszkodowanej części ciała. Pierwszą rzeczą, jak należy wykonać jest wezwanie karetki. W żadnym wypadku nie dotykaj poszkodowanego, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo urazu kręgosłupa. Aby zatrzymać rozwój opuchlizny ułóż naruszoną kończynę powyżej poziomu serca i obłożyć złamanie lodem pamiętając jednak, aby absolutnie nie kłaść go bezpośrednio na skórę (doskonale sprawdzi się włożenie go w ściereczkę) i delikatnie przyłożenie do poszkodowanego obszaru – bez dociskania.

Złamaną kończynę należy unieruchomić (usztywnić), jednak bez zmiany jej położenia. Ramię można umieścić na temblaku zrobionym chociażby z koszulki, jeżeli nie mamy nic innego pod ręką. W przypadku nogi dobrze sprawdzi się ułożenie jej na desce/kiju i delikatne obwiązanie, a najprostszym sposobem będzie przywiązanie chorej kończyny do zdrowej.

Jeśli doszło do złamania otwartego i kość przebiła skórę, to w żadnym wypadku nie dotykaj rany i nie próbuj „wpychać” wystającej kości. Osłoń ją przed dostaniem się możliwych zanieczyszczeń i czekaj na fachową pomoc medyczną.

Nie zostawiaj osoby poszkodowanej samej. Złamaniu towarzyszy ogromny ból, dlatego staraj się skupić jej uwagę na rozmowie. W oczekiwaniu na karetkę zapewnij okrycie, coś do picia. Nie podawaj jedzenia, gdyż istnieje możliwość, że osoba ta w wyniku bólu/szoku straci przytomność i zadławi się podanym pożywieniem.

Staraj się zachować spokój, nie panikuj, mów spokojnym, cierpliwym głosem i spróbuj nie dopuścić do utworzenia zbiegowiska z przypadkowych widzów. Zostań z osobą poszkodwaną aż do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.