Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wysokie spożycie cukru a stan skóry

Cukier uchodzi za wroga szczupłej sylwetki oraz zdrowych zębów. O tym, że spożywanie go w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu oraz sylwetce, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że cukier wpływa również negatywnie na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci.

Czy cukier może mieć wpływ na wygląd naszej skóry?

Tak, może i to dużo większy niż mogłoby się nam wydawać.

Dieta bogata w cukry proste – glukozę, fruktozę – prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Wahania hormonalne są jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku.

Jak nasza skóra reaguje na cukier?

Badania naukowe sugerują, iż spożycie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym – a więc takich, których spożycie wywiera znaczący wpływ na poziom cukru we krwi, sprzyja powstawaniu pryszczy i zaskórników oraz wyraźnie zwiększa nasilenie istniejących już zmian trądzikowych.

Regularne spożywanie słodyczy może przyczyniać się do zaburzenia gospodarki insulinowej i podwyższenia poziomu glukozy we krwi.

To jednak nie wszystko, okazuje się bowiem, że dieta bogata w cukry proste, wpływa również na szybsze starzenie się skóry oraz na powstawanie zmarszczek.

Związane jest to z glikacją białek, do której prowadzi nadmierne spożycie cukru. Glikacja białek to proces, w którym struktury białkowe – takie jak włókna kolagenowe – ulegają denaturacji. Co oznacza, że zmienia się ich struktura, a skóra traci elastyczność i jędrność. Pojawiają się zmarszczki, pogarsza się stan włosów i paznokci.

Wysoki poziom cukru generuje również powstawanie wolnych rodników. Wolne rodniki odpowiadają za przyspieszenie procesów starzenia się.

Jeśli nasza dieta bogata jest w słodycze, ciastka, batoniki – a jednocześnie brakuje w niej warzyw i owoców, brakuje nam antyoksydantów, które skutecznie niwelują niekorzystny wpływ wolnych rodników.

Gdy spożywamy zbyt duże ilości cukru:

  • znacznie wzrasta poziom cukru we krwi, a wraz z nim poziom insuliny;
  • wysoki poziom cukru pobudza podział komórek budujących przewody wyprowadzające gruczołów łojowych. W rezultacie gruczoły zwężają się i zaczyna zalegać w nich łój;
  • zaburzone zostaje wydzielanie niektórych enzymów i hormonów, co skutkuje wzmożonym wydzielaniem sebum oraz osłabieniem mieszków włosowych;
  • zostaje zaburzona praca wątroby;
  • może dojść do zaburzenia równowagi między estrogenami a testosteronem;
  • w wyniku glikacji zniszczeniu ulegają struktury kolagenowe;
  • wzrasta poziom wolnych rodników – przyspieszony procesy strarzenia.

Jakich produktów unikać?

Unikać powinniśmy przede wszystkim żywności mocno przetworzonej, zawierającej duże ilości cukru spożywczego.

Unikajmy:

  • słodkich napoi
  • słodyczy (ciastka, batoniki, czekolada, cukierki, ciasta)
  • cukru stołowego (biały, trzcinowy)
  • słodkich płatków śniadaniowych
  • owocowych jogurtów i deserków.

Warto ograniczyć spożycie takich produktów jak:

  • mąka pszenna
  • makarony  i pieczywo z mąki pszennej
  • syrop klonowy (i tym podobne)
  • nadmiar miodu
  • alkohol.

Czym zastąpić cukier w diecie?

Istnieje wiele różnych substytutów cukru. Możemy sięgać po erytrol, ksylitol, stewię lub  słodziki syntetyczne.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z dodatkowego dosładzania posiłków.

Dieta bazować powinna na produktach niskoprzetworzonych. Znaleźć powinny się w niej świeże warzywa i owoce. Nie powinniśmy zapominać również o odpowiednim nawodnieniu.

Pamiętajmy, że nie zawsze problemy ze skórą trądzikową oznaczać będą zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Problemy skórne powiązane mogą być również z innymi zaburzeniami hormonalnymi, z PCOS, problemami jelitowymi, stresem, nietolerancjami pokarmowymi.

W takich przypadkach prawdopodobnie diety z niższą zawartością węglowodanów – zwłaszcza cukrów prostych – będą mniej skuteczne niż u osób z zaburzeniami insulinowymi.

Należy również pamiętać, że diety o niskiej zawartości węglowodanów nie są jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia poziomu insuliny.

Kluczowe jest wyeliminowanie nadmiaru cukrów prostych i węglowodanów rafinowanych.

Aktywność fizyczna

Nie zapominajmy o aktywności fizycznej.

Po pierwsze brak ruchu może wzmagać ochotę na spożywanie słodyczy.

Po drugie aktywność fizyczna jest dobrym sposobem zwiększenia wrażliwości organizmu na działanie insuliny.

Podsumowując, odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale również na nasze zdrowie i stan naszej skóry. Opieranie swojej diety na dużej ilości produktów bogatych w cukry proste może przyczynić się  nie tylko do zyskania nadprogramowych kilogramów, ale również do pogorszenia stanu skóry, włosów i paznokci.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.