Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Zaskakujące fakty na temat nadwagi i otyłości

Zaskakujące fakty na temat nadwagi i otyłości
Nadmiar tkanki tłuszczowej postrzegany jest szczególnie przez osoby młode wyłącznie jako defekt estetyczny. Nie od dziś wiadomo, że wszechobecny kult szczupłej i wysportowanej sylwetki wywiera mocny wpływ na postrzeganie własnego ciała . Warto zdać sobie jednakże sprawę z tego, iż nadwaga i otyłość to także przyczyna wielu problemów zdrowotnych, a także emocjonalnych i społecznych. Oto przegląd naukowych danych, wskazujących na fatalne konsekwencje posiadania nadmiarowych ilości tkanki tłuszczowej.

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi

Brytyjscy naukowcy potwierdzili zależność pomiędzy przyrostem tkanki tłuszczowej w okolicach pasa a zwiększonym ryzykiem występowania nowotworów piersi u kobiet. Ryzyko można ocenić samodzielnie, patrząc na rozmiar noszonych ubrań. Jeżeli w ciągu 10 lat kobieta ze względu na powiększający się obwód talii zmuszona jest kupować ubrania o 2 rozmiary większe, to ryzyko zachorowania na raka piersi może wzrosnąć - uwaga - nawet o 33%.

Badania wskazują również, iż tkanka tłuszczowa odkładająca się w okolicy ramion czy ud nie jest tak niebezpieczna dla zdrowia jak dodatkowe centymetry ulokowane w centralnej części sylwetki. W ramach profilaktyki nowotworów piersi panie bezwzględnie powinny zatem wziąć pod uwagę konieczność znormalizowania masy jak i składu ciała zmieniając swoje nawyki żywieniowe i podejmując się regularnej aktywności fizycznej.

Mniejsze zarobki

Szwedzcy naukowcy wskazują na inną niż powyżej wspomniana prawidłowość, która wydawać się może niezwykle zaskakująca. Okazuje się bowiem, że jeżeli nastolatkowie i dzieci są otyłe lub mają nadwagę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jako dorośli ludzie będą zarabiać średnio o 18% mniej niż ich szczuplejsi rówieśnicy. Nadmiar tkanki tłuszczowej często wiąże się z występowaniem niższych umiejętności społecznych, zaniżonym poczuciem własnej wartości oraz brakiem pewności siebie, co w perspektywie czasowej przekłada się na gorszą możliwość zarobkowania. Osoby otyłe są także bardziej narażone na rozwój wielu groźnych chorób, dla pracodawców stanowią wiec “kadrę wysokiego ryzyka”, która w każdej chwili może udać się na zwolnienie chorobowe. Ten fakt także ma istotne znaczenie w kontekście możliwości zatrudnienia na dobrze płatnych stanowiskach.

Ryzyko pogorszenia wzroku

Intrygujące okazują się też wyniki badań naukowych wiążących skutki nadmiernej masy ciała  z dysfunkcją narządu wzroku u osób starszych. Zaobserwowano mianowicie, iż mężczyźni w średnim wieku, których sylwetka charakteryzuje się wyraźnie zaznaczonym „piwnym” brzuchem są znacznie mocniej narażeni na pogorszenie wzroku w późniejszych latach życia w porównaniu do swoich bardziej proporcjonalnie zbudowanych rówieśników, którzy dbają o sylwetkę.

Dodatkowe centymetry w pasie zwiększają ryzyko degeneracji plamki żółtej, co w konsekwencji może prowadzić do częściowej lub nawet do całkowitej utraty wzroku. Co ciekawe zależność ta została zaobserwowana wyłącznie u mężczyzn. Oczywiście nie oznacza, że panie nie muszą się obawiać skutków zdrowotnych otyłości.


Mniejsza odporność na stres

Badania naukowe wskazują, iż nadmierna masa i nieprawidłowy  skład ciała mogą mieć wpływ na zdolność do radzenia sobie z negatywnymi skutkami stresu. Jak wiadomo, stres jest nieodłącznym elementem życia, a zdolność do radzenia sobie z jego następstwami warunkuje rozwój możliwości adaptacyjnych organizmu. Stres jest więc napędem do rozwoju i działania, o ile jednak nie stanowi obciążenia “ponad ludzkie siły”, te natomiast są uzależnione od wielu czynników.

Potwierdzono zależność, która wskazuje, iż osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej znacznie dramatyczniej reagują na działanie bodźców stresowych, a także znacznie wolniej wracają do równowagi po zakończeniu ekspozycji na ich działanie. Związane jest to prawdopodobnie ze zwiększonym stężeniem interleukiny- 6 (białka nasilającego procesy zapalne), choć i inne możliwości sa brane pod uwagę. Badania dotyczące mechanizmów tej zależności ciągle trwają, jej istnienie jest jednak faktem naukowym. Osobna kwestia jest to, iż nadmierna masa ciała sama w sobie może być czynnikiem stresowym chociażby w odniesieniu do współczesnych “kanonów mody”...

Dyskryminacja osób z nadwagą pogarsza problem

Brak tolerancji dla osób borykających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej to powszechnie występujące zjawisko. Problem szczególnie wyraźny jest u dzieci i młodzieży (ale nie tylko), nękanie, wyśmiewanie, brak szacunku, szykanowanie – w szkole, w pracy, w sklepie, w autobusie,  to sytuacje, z którymi wiele otyłych czy posiadających nadwagę spotyka się na co dzień. Jak podkreślają naukowcy takie zachowania nie działają motywująco do podjęcia pracy nad sobą, a wręcz przeciwnie - powodują zaostrzenie problemu. Nie ma zatem żadnego usprawiedliwienia dla dyskryminacji osób otyłych – warto o tym pomyśleć, zanim sklasyfikuje się kogoś jako „zaniedbanego”, „ obżerającego się”, „zapuszczonego”, „głupiego tłuściocha”, etc.

Podsumowanie

Zbędna tkanka tłuszczowa to problem, który wpływa nie tylko na sposób postrzegania własnego ciała i klasyfikowania go jako mniej lub bardziej atrakcyjnego. Ma on bowiem również wyraźny wymiar zdrowotny oraz społeczny. Otyłość jest czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju wielu chorób, a także komplikującym wyraźnie codzienna egzystencję we współczesnym świecie.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie