Przebarwienia głębokie oraz powierzchniowe — charakterystyka
Przebarwienia występują nie tylko na żywych zębach, lecz dotykają także martwe oraz sztuczne (także wypełnienia), można je podzielić na dwie grupy:
- przebarwienia powierzchniowe (zewnętrzne) – są spowodowane osadem na zębach, pochodzą od spożywanej żywności, napojów i używek (kawa, herbata, papierosy, curry, jagody, płukanki i leki zawierające chlorheksydynę lub płynną postać soli żelaza),
- przebarwienia głębokie (wewnętrzne) – plamy wewnątrz zęba, są wynikiem m.in. zaburzeń metabolizmu, wad wrodzonych, zaburzeń chorobowych, niedoborów pożywienia, a także naturalnych procesów starzenia.
Najczęstsze przyczyny żółtych, przebarwionych zębów:
- uwarunkowania indywidualne – niektórzy ludzie naturalnie mają zęby bardziej żółte niż inni,
- wiek – wraz z wiekiem szkliwo staje się coraz cieńsze, czego rezultatem jest prześwitująca żółta zębina,
- niewłaściwa higiena jamy ustnej (lub jej brak),
- palenie papierosów – nie tylko przyczynia się do powstawania przebarwień na zębach, lecz także powoduje nieprzyjemny zapach z ust oraz zwiększa ryzyko próchnicy,
- pożywienie – wino, kawa, herbata, soki owocowe, napoje gazowane, owoce cytrusowe,
- lekarstwa.
Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeżeli twoje zęby nagle zmieniły odcień, pojawiły się na nich przebarwienia niemające żadnego uzasadnienia (brak zmian w diecie, palenia).
Zabiegi do wykonania w domu
Przede wszystkim, aby nie doprowadzić do powstania przebarwień (oraz po ich usunięciu w gabinecie stomatologicznym), należy zwrócić szczególną uwagę na sumienną i poprawną higienę jamy ustnej oraz na to, co konsumujemy. To świetny moment, żeby na stałe rozstać się wyrobami tytoniowymi – bo zapewni to nie tylko bielsze zęby, ale także znacząco wpłynie na ogólną poprawę zdrowia.
Po uprzedniej konsultacji ze stomatologiem i za jego zgodą istnieje możliwość rozjaśnienia zębów samodzielnie w domu. Ogólnodostępne pasty wybielające będą pomocne w usunięciu osadów powierzchniowych, czyli tych spowodowanych np. piciem dużych ilości kawy czy herbaty, jednak ze względu na to, że czasami wskazane jest dość mocne pocieranie szkliwa, nie powinny one być stosowane codziennie, a u osób ze szkliwem cienkim i słabym – wcale.
Jeżeli działamy na własną rękę, to należy zwrócić uwagę by – stosując produkty rozjaśniające – zachować szczególną ostrożność i stosować je dokładnie wg wytycznych producenta (zarówno dawkowanie, jak i częstotliwość użycia).
W przypadku zabiegów domowych zmiany w kolorze zębów będą kosmetyczne. Jeżeli potrzebne są bardziej radykalne rozwiązania, to konieczna będzie…
Wizyta u gabinecie stomatologicznym
Gdy przebarwienia na zębach są mocno widoczne i nie pomogą im podstawowe zabiegi higieniczne, to konieczna będzie wizyta u dentysty. Zastosowane tam formy oczyszczania i wybielania będą w pełni bezpieczne, dopasowane do stanu i faktycznych potrzeb zębów (także martwych).
Jako alternatywny sposób poprawy uzębienia stomatolog może zaproponować licówki (wypełnienie protetyczne; cienkie płatki ceramiczne mocowane są na licowej stronie zęba) lub też koronę (całkowicie zakrywającą uszkodzony ząb).