Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

POChP – nieuchronna konsekwencja palenia tytoniu!

Zdecydowana większość palaczy zdaje sobie sprawę z tego, że tytoniowy nałóg zwiększa ryzyko raka i chorób układu krążenia. W przypadku osób młodych konsekwencje te wydają się zazwyczaj mocno odległe i nie stanowią wystarczającej motywacji do rzucenia palenia. Okazuje się jednak, iż istnieją także inne, poważne skutki zdrowotne, których nabawić można się już po kilku latach zarówno czynnego jak i biernego palenia, a co najgorsze – niewielu palaczy zdaje sobie z tego sprawę. Ostatnio przeprowadzone badania wskazują dobitnie, iż istnieje silna potrzeba uświadomienia społeczeństwa czym jest i jakie skutki za sobą niesie POChP.

Czym jest POChP?

Na POChP , czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) składa się zespół  objawów będących połączeniem chronicznego zapalenie oskrzeli z rozedmą płuc. Schorzenie to rozwija się stopniowo, przez wiele lat powodując konsekwentną degrengoladę układu  oddechowego, co finalnie kończy się całkowitą jego niewydolnością. Pierwsze stadium choroby stwierdza się często już w pierwszej dekadzie palenia, a w raz z każdym kolejnym rokiem ryzyko jej występowania rośnie. 

Objawy POChP

Pierwszymi objawami jest kaszel, najpierw epizodyczny, następnie chroniczny oraz charakterystyczne, odczuwalne zaleganie śluzu. Osoby z POChP częściej zapadają na infekcje dróg oddechowych i zdecydowanie gorzej je znoszą niż osoby zdrowe. Po pewnym czasie zaczynają pojawiać się problemy z oddychaniem, początkowo zauważalne są jedynie w trakcie i po wysiłku, a w kolejnych stadiach choroby również w fazie spoczynku. Finał niestety jest taki, że choremu po prostu brakuje odpowiedniej ilości tlenu by utrzymać funkcje życiowe.

Jak rozwija się POChP?

Jak zostało wspomniane POChP rozwija się latami. W pierwszych etapach choroba często jest niedostrzegalna, poza kaszlem i zaleganiem wydzieliny nie daje żadnych innych objawów. Jednak już w początkowych okresach, nadmierna ekspozycja organizmu na działanie czynników drażniących obecnych m.in. w dymie tytoniowym doprowadza do postępującego zwłóknienia i zwężenia światła oskrzeli, degeneracji pęcherzyków płucnych oraz obrzęku błony śluzowej. Przewlekły stan zapalny w obrębie dróg oddechowych i płuc doprowadza do powstania nieodwracalnych zmian strukturalnych i postępującej niewydolności układu oddechowego.

Diagnostyka, leczenie i rokowania

Na podstawie objawów chorobę rozpoznać jest trudno, zwłaszcza w pierwszych jej stadiach. Zdiagnozować ją można natomiast na podstawie badań spirometrycznych. Niestety jest ona nieuleczalna i postępująca, a leczenie ma charakter objawowy i pomaga jedynie spowolnić przebieg choroby oraz poprawić komfort życia pacjentom. Światowa Organizacja Zdrowia - WHO (ang. World Health Organization) szacuje, iż w 2030 roku POChP będzie czwartą, główną przyczyną zgonów na świecie.

Podsumowanie

Brak Ci motywacji by rzucić palenie, a potencjalne skutki zdrowotne uważasz za odległe? To wiedz, że już kilka lat trwania w nałogu może spowodować rozwój postępującej i nieuleczalnej choroby, która początkowo uprzykrza jedynie życie kaszlem, a następnie doprowadza do konsekwentnego obniżania wydolności, a finalnie – do uduszenia z braku tlenu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.