Czego nie wiesz na temat dań typu fast food

O tym, że regularne stołowanie się w barach szybkiej obsługi może prowadzić do nadwagi i otyłości wie dziś chyba każdy, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z innych możliwych konsekwencji zdrowotnych wynikających z zajadania się zapiekankami, frytkami i hamburgerami. Chcesz wiedzieć co może spotkać miłośników dań typu fast food? Zapraszam do dalszej lektury…

Przeczytaj koniecznie:

Fast food - co zrobić, gdy jesteśmy jego wielkimi fanami?

Fast food uzależnia

Jeśli od jakiegoś czasu coraz trudniej przychodzi Ci odmówienie sobie hamburgera czy frytek, to może to świadczyć, że stałeś się fast-foodowym nałogowcem. Już około 10 lat temu zespół naukowców pod kierownictwem dr Hoebel’a z Princeton University w New Jersey zaobserwował, że szczury którym przez pewien czas podaje się karmę zasobną w cukier zaczynają się zachowywać w sposób zaskakująco nerwowy po wyeliminowaniu jej z diety.  Do podobnych wniosków doszła dr Ann Kelly z University of Wisconsin Medical School, która zaobserwowała objawy uzależnienia u badanych zwierząt w przypadku podawania im zasobnych w cukier, tłuszcz i sól pokarmów. Wiele wskazuje na to, że podobna zależność występuje również w przypadku ludzi.

Fast food a depresja

Badania przeprowadzone w zeszłym roku przez hiszpańskich naukowców z z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria przy Uniwersytecie w Granadzie wykazały, że osoby mające słabość do dań takich jak frytki, pizza, zapiekanki czy hot-dogi oraz wszelkiego rodzaju słodyczy są bardziej narażone na występowanie zaburzeń nastroju i depresję. Najbardziej zaskakująca jest skala zależności: zdaniem autorów w przypadku zjadaczy fast-foodów ryzyko może być większe nawet o połowę! Odpowiedzialne za ten fakt są: duże dawki cukrów i kwasów tłuszczowych trans zawarte w daniach serwowanych w barach szybkiej obsługi oraz będące konsekwencją ich spożywania niedobory witaminy, składników mineralnych i kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3.

Fast food a płodność

Coraz więcej się mówi także o zależności pomiędzy sposobem odżywiania a płodnością. Okazuje się, że  spożywanie niskojakościowej żywności (do jakiej bez wątpienia zaliczyć należy większość dań serwowanych w barach szybkiej obsługi), może negatywnie wpływać na ilość i żywotność plemników. Naukowcy z Harvard University, przeprowadzili badania, w których zaobserwowali, że młodzi mężczyźni regularnie spożywający hamburgery, frytki, zapiekanki, hot-dogi i im podobne dania mają zdecydowanie mniejsze szanse na spłodzenie potomka, nawet jeśli są w 100% zdrowi.

Podsumowanie

Jak więc widać kolejna porcja frytek, zapiekanka czy zestaw powiększony w ulubionym barze szybkiej obsługi to nie tylko dodatkowa porcja kalorii, które mogą odłożyć się w okolicy pasa, ale także zagrożenie zdrowotne. O ile okazjonalne „skoki w bok” polegające na zjedzeniu hamburgera od czasu do czasu, nie są śmiertelnym grzechem, o tyle regularne zajadanie się daniami typu fast food może mieć zaskakujące i zarazem wyjątkowo niepożądane konsekwencje.

Źródła: • Garber AK, Lustig RH. Is fast food addictive? Curr Drug Abuse Rev. 2011 Sep;4(3):146-62. • Sánchez-Villegas A , et al. Fast-food and commercial baked goods consumption and the risk of depression. Public Health Nutr. 2012 Mar;15(3):424-32. • John H Weisburger. Letter Hazards of fast food. Environ Health Perspect. 2004 May; 112(6): A336. • Avena NM, et al. Evidence for sugar addiction: behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. Neurosci Biobehav Rev. 2008;32(1):20-39.