Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Orzechy w diecie odchudzającej – tak czy nie?

Orzechy w diecie odchudzającej – tak czy nie?
O tym, że orzechy stanowią cenne źródło wielu składników odżywczych mówi i pisze się ostatnio wiele. Niemniej jednak rzadko kiedy poleca się je osobom odchudzającym się, głównie ze względu na wysoka wartość energetyczna. Czy jednak obawy przed włączeniem ich do diety redukcyjnej faktycznie mają dobre uzasadnienie? A może konsumpcja orzechów wtedy gdy celem jest spadek poziomu zatłuszczenia organizmu niesie za sobą pewne korzyści?

Orzech niejedno ma imię

Jak powszechnie wiadomo, „orzechy” to pojecie dość pojemne, dotyczące całej grupy produktów spożywczych. Na naszym rynku dostępne są m.in. orzechy włoskie, nerkowca, laskowe, brazylijskie, fistaszki (ciekawostka - z botanicznego punktu widzenia to są strączki a nie orzechy) i inne. Oprócz tego, że różnią się one nazwą, wyglądem i smakiem posiadają także odmienne wartości odżywcze, choć elementem wspólnym jest stosunkowo spora zawartość wielu witamin i składników mineralnych oraz – tłuszczu, którego to obecność przekłada się na wysoką kaloryczność. I to właśnie wartość energetyczna sprawia, że orzechy rzadko kiedy są zalecane, a raczej częściej bywają odradzane osobom odchudzającym się.

Kalorie to nie wszystko

Warto mieć na uwadze, iż wartość energetyczna nie jest jedynym wskaźnikiem świadczącym o zasadności włączania danego produktu do diety odchudzającej. Znaczenie ma jeszcze szereg innych aspektów takich jak gęstość odżywcza (mówiąca nam o tym jaka dawka składników nieenergetycznych przypada na każda dostarczona kalorię), potencjał prozdrowotny, a także – właściwości sycące. I tutaj orzechy wypadają całkiem ciekawie. Pomimo wysokiej wartości kalorycznej dostarczają one potężnej dawki witamin (głownie witaminy E i witamin z grupy B), składników mineralnych (m.in. magnezu, miedzi), jak i również błonnika przez i substancji bioaktywnych z grupy polifenoli. Dzięki tym właściwościom nie tylko ułatwiają pokrycie zapotrzebowanie na niezbędne składniki pokarmowe, ale także pomagają zapobiegać wybranym chorobom i – uwaga – pomagają kontrolować łaknienie, co jest niezwykle ważne podczas odchudzania.

W jaki sposób orzechy mogą pomóc schudnąć?

Konsumpcja orzechów nie tylko nie musi utrudniać odchudzania, ale wręcz może wspomagać redukcje tkanki tłuszczowej. Dzieje się to za sprawą wspomnianych przed chwilą właściwości sycących. Po konsumpcji orzechów dłużej nie czujemy się głodni niż po dostarczeniu podobnej dawki energii w postaci innych pokarmów zwłaszcza takich jak paluszki czy chipsy, dla których orzechy stanowić mogą ciekawa i wartościowa alternatywę. Poza tym strawność orzechów jest nie jest specjalnie wysoka, co w praktyce oznacza, ze ich realna kaloryczność jest niższa niż sugerują etykiety. Części ukrytej w nich energii organizm po prostu nie jest wstanie przyswoić. Tutaj ciekawym przykładem są migdały, w przypadku których realna strawność wynosi zaledwie około 70%! Istnieją badania, które wskazują, ze ich regularna konsumpcja wspomaga odchudzanie!

Podsumowanie

Orzechy stanowić mogą cenny składnik diety odchudzającej co wynika nie tylko ich wysokiej wartości odżywczej, ale także innych ważnych właściwości. Warto mieć tutaj na uwadze fakt, iż orzechy znakomicie sycą pomagając kontrolować łaknienie, co jest niezwykle ważne podczas stosowania diet niskoenergetycznych. Poza tym ich strawność nie jest wysoka i pewna część ukrytych w nich kalorii nie ulega przyswojeniu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.