Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nietypowe czynniki utrudniające odchudzanie

Praca nad estetyką sylwetki wymaga wprowadzania zmian do dotychczasowego sposobu odżywiania i rozpoczęcia odpowiednio ukierunkowanej aktywności fizycznej. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również czynniki pozatreningowe i pozażywieniowe – niezwiązane z wysiłkiem fizycznym oraz jakością i ilością spożywanego pokarmu, które mogą skutecznie utrudniać proces pozbywania się zbędnych kilogramów. Oto najczęstsze z nich:

Słabej jakości lub zbyt krótki sen

Wiele osób uważa, że nocny odpoczynek to luksus ludzi dysponujących nadmiarem wolnego czasu. Nadmiar obowiązków i życie w biegu sprawiają, iż po prostu „szkoda” nam przeznaczać na sen więcej czasu niż dawkę pozwalającą “jakoś” funkcjonować. Jak się jednak okazuje, nocny wypoczynek posiada niebagatelne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niewyspanie doprowadza do zachwiania równowagi hormonalnej, objawiające się między innymi zaburzeniem w obrębie mechanizmów regulujących odczuwanie głodu i sytości. Inaczej mówiąc, osoby, które śpią zbyt krótko mogą mieć poważne problemy nad zapanowaniem nad apetytem.

Dodatkowo też pod wpływem niewyspania dokonywane są gorsze wybory żywieniowe – zwiększa się ochota na słodycze oraz inne niezdrowe produkty żywnościowe. Optymalna ilość snu to kwestia wysoce indywidualna, potrzeby ustrojowe średnio wynoszą 7-8 godzin na dobę. Warto też zadbać o jakość snu – zasypianie w nieprzewietrzonym, zbyt gorącym pomieszczeniu, przed migającym ekranem telewizora czy komputera może sprawić, że obudzimy się rano po prostu zmęczeni.

Stres

Nieumiejętne radzenie sobie ze skutkami stresu, także w sposób istotny utrudnia pracę nad estetyką sylwetki. Życie w ciągłym napięciu również zaburza równowagę hormonalną organizmu, utrudniając redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej i sprzyjając jej powstawaniu, co związane jest m.in. ze wzrostem poziomu kortyzolu i upośledzeniem gospodarki insulinowej, a także ze spadkiem poziomu testosteronu. Zmiany w aktywności wymienionych hormonów i parametrów metabolicznych to “zmora naszych czasów”. Niestety mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Stres może także przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, zaburzać funkcjonowanie przewodu pokarmowego i zwiększać ochotę na słodkości. Warto zatem nauczyć się odreagowywać napięcia, starając się rozwiązywać problemy w sposób konstruktywny – pozbawiony zbędnego ładunku emocjonalnego, a przede wszystkim znaleźć czas na aktywny wypoczynek oraz relaks. W walce ze stresem wybitnie pomocne są: dobra organizacja pracy i trening asertywności. Jedną i drugą cechę można w sobie wypracować. O pierwszej z wymienionych właściwości szerzej napiszę w kolejnym akapicie.

Brak dobrej organizacji

Dbanie o zdrowie i estetykę sylwetki wymaga dobrej organizacji. Działanie na zasadzie nieprzemyślanych impulsów, bez odpowiednio zaplanowanej strategii znacznie utrudnia osiąganie zadowalających efektów. Może być to także źródłem frustracji, odbijać się negatywnie na motywacji i odbierać chęci do działania. Dlatego warto z wyprzedzeniem, choć kilkudniowym, zaplanować jadłospis z wyszczególnioną liczbą posiłków, zrobić listę zakupów i uwzględnić aktywność fizyczną w tygodniowym rozkładzie zajęć.

“Spontaniczne akcje” mają wiele uroku, ale sprawdzają się tylko w krótkiej perspektywie czasowej. Tymczasem w pracy nad sylwetką potrzebne są długofalowe działania, a te wprowadzić można tylko z udziałem odpowiednio przygotowanego planu. Jego stworzenie wbrew temu co sądzą co poniektórzy nie jest ani trudne, ani też szczególnie czasochłonne, wymaga jedynie przełamanie wrodzonego lenistwa.

Negatywne nastawienie

Planując redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej należy dokonać pewnej reorganizacji w dotychczasowym sposobie myślenia. Odchudzanie to nie koniecznie jedynie smutna konieczność. Redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej stanowi wyzwanie, któremu można sprostać przy odrobinie wysiłku i zaangażowania. Stawanie przed takimi wyzwaniami daje możliwość realizacji, pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości i skuteczności oraz pomóc rozprawić się z kompleksami. Często zdarza się tak, że po kilkunastu dniach walki z własnymi słabościami, dzięki temu, iż zaczynają być widoczne pierwsze efekty podejmowanych działań pojawia się uczucie satysfakcji. Szybko okazuje się, że jego smak jest niezwykle przyjemny i napędza do dalszej walki, nadaje sens i sprawia, że z treningu wracamy podładowani energią.

Niestety trudno wymienionych powyżej, pozytywnych skutków walki z własnymi słabościami doświadczyć przy pielęgnowaniu w sobie pesymizmu. Negatywne myślenie i użalanie się nad sobą odbijają się na skuteczności podejmowanych działań, obniżając przy tym pewność siebie i odbierając chęci do dalszego działania. Dlatego też, należy cieszyć się z drobnych sukcesów, cały czas szukać wsparcia i dodatkowej motywacji do tego by pracować nad formą.

Podsumowanie

Na skuteczność strategii ukierunkowanych na pozbycie się zbędnego tłuszczowego balastu ma wpływ wiele różnych czynników, także takich, które nie są bezpośrednio związane z odżywianiem. Osoby będące w trakcie stosowania diet redukcyjnych powinny pamiętać o odpowiedniej ilości snu, właściwej organizacji podjętych działań i pozytywnym nastawieniu. Pomocna będzie także umiejętność radzenia sobie ze skutkami stresu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.