Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto stosować melatoninę przed wysiłkiem fizycznym?

Preparaty zawierające melatoninę polecane są najczęściej osobom mającym problem ze snem, pracującym w trybie zmianowym oraz dużo podróżującym po świecie i pokonującym duże odległości. Okazuje się jednak, że środki te mogą mieć również inne zastosowanie. Istnieją powody ku temu by przyjmować je przed wysiłkiem fizycznym.

Melatonina – co to takiego?

Melatonina jest substancją zaliczaną do hormonów, produkowaną w ośrodkowym układzie nerwowym przez komórki znajdujące się w części mózgu zwanej szyszynką. Jej biologiczna rola polega głównie na regulowaniu rytmu dobowego snu i czuwania. Melatonina dostępna jest także w postaci syntetycznej jako składnik leków wydawanych bez recepty, a zalecana bywa najczęściej w zaburzeniach snu związanych z pracą zmianową, ze zmianą stref czasowych bądź też wynikających z innych powodów.

Melatonina w sporcie

Melatonina z pewnością nie jest typowym środkiem stosowanym we wspomaganiu wysiłku. Sportowcy sięgają po nią głównie ze względu na jej korzystny wpływ na jakość snu. Odpowiednio głęboki sen jak wiadomo przekłada się na lepszą regenerację. Okazuje się jednak, że melatonina posiada inne, interesujące właściwości. Szczególnie interesujący wydaje się jej potencjalny wpływ na wydzielanie hormonu wzrostu. Co istotne, powyższa zależność nie jest jedynie spekulacją, a znalazła potwierdzenie w badaniach naukowych. Najistotniejsze jest to, że wspomniany efekt suplementacji jest szczególnie wyraźny przy przyjmowaniu melatoniny przed treningiem fizycznym!

Intrygujące badanie

W kontrolowanym, podwójnie zaślepionym, randomizowanym eksperymencie przeprowadzonym przez zespół brytyjskich naukowców pod przewodnictwem dr Meeking, wzięło udział siedmiu dorosłych, zdrowych mężczyzn. W ramach studium uczestnicy otrzymywali albo 5mg melatoniny, albo też placebo na godzinę przed specjalnym testem. Test ów polegał na krótkim treningu na ergometrze wioślarskim (70% VO2max). Okazało się, że suplementacja melatoniną spowodowała istotny wzrost poziomu hormonu wzrostu w porównaniu do placebo. Niestety, jest też zła wiadomość -  autorzy zaobserwowali także, że zjawisku temu towarzyszył wzrost poziomu białka wiążącego insulinopodobny czynnik wzrostu -1 (IGF-1).

Co to w praktyce oznacza?

Hormon wzrostu z jednej strony wykazuje właściwości pobudzające procesy wzrostowe, a z drugiej – nasila spalanie tłuszczu.  GH swój anaboliczny wpływ na tkanki wywiera za pośrednictwem insulinopodobnych czynników zrostu takich jak IGF-1. Niestety melatonina oprócz tego, że podnosi poziom hormonu wzrostu to aktywuje też białka wiążące IGF-1, czyli zarazem blokuje anaboliczne właściwości GH. Jej stosowanie przed treningiem może być więc zasadne jedynie wtedy gdy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, a nie budowa muskulatury.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.