Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Fenomen triathlonu. Sport dla każdego czy tylko dla supersportowców?

Triathlon cieszy się w ostatnim czasie coraz większa popularnością. Na czym polega fenomen tego stosunkowo nowego sportu? Początki triathlonu sięgają zaledwie lat 70-tych XX wieku. Pierwszą taką imprezę zorganizowano w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych, w San Diego w Kalifornii. Słynna impreza Iron Man odbywa się na Hawajach od 1978 roku. Największej popularności przysporzyło triatlonowi włączenie go do programu Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku.

Triathlon to wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju i sprzętu sportowego.

Taka kombinacja zapewnia wszechstronność i brak nudy. Dzięki dużej różnorodności osoby trenujące triathlon wzmacniają wszystkie partie mięśni, zwiększając również wydolność oraz wytrzymałość.

Jest to sport wyczerpujący i z pewnością wymagający bardzo dobrej kondycji.  Niezwykle istotna jest również wytrwałość. Bardzo często odgrywa ona nawet większą rolę niż samo przygotowanie fizyczne.

Triathlon to typowy sport indywidualny. Zwycięża zawodnik z najlepszym czasem.

Z czego wynika fenomen tego sportu?

Osoby startujące mówią przede wszystkim o różnorodności, jaką zapewnia im ten sport, a także o dużym przeżyciu, z jakim wiąże się każdy start. Pokonanie określonego dystansu wiąże się przełamywaniem własnych słabości, walką nie tylko z trasą, ale z samym sobą. Wiąże się z tym wiele emocji, które na długo zapadają w pamięć. Dodatkową satysfakcję zapewnia zdobycie tytułu Człowieka z Żelaza.

Z triatlonem wiążą się bardzo często osoby, które wcześniej biegały lub jeździły na rowerze. Szukając nowych wyzwań, ciekawych połączeń zaczynają swoją przygodę z tym sportem.

Na popularność tego sportu z pewnością wpływa również jego widowiskowość. Triathlon cieszy się nie tylko zainteresowaniem ze strony startujących, ale również kibiców.

Wokół triathlonu krąży wiele mitów.

Że za trudny, że za drogi, że tylko dla supersportowców.

Nie trzeba być zawodowym sportowcem i posiadać najdroższego sprzętu, aby wystartować w zawodach. Nie mniej jednak należy wziąć pod uwagę, że starty wiążą się z pewnymi kosztami oraz, że należy zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne. Nie powinniśmy rzucać się z motyką na słońce, gdyż może się to dla nas źle skończyć. Nieprzygotowane ciało do dużego wysiłku fizycznego, może sobie z nim nie poradzić i zaszwankować. Jeśli więc cenimy sobie swoje zdrowie, mierzmy siły na zamiary.

Po pierwsze zadbajmy o przystosowanie ciała, serca, układu krążenia, układu oddechowego, mięśni i stawów do większego wysiłku fizycznego. Po drugie wybierzmy odpowiedni dla siebie dystans.

Dzięki temu, że triathlon stał się tak bardzo popularny, mamy szeroki wybór imprez i dystansów. Nawet osoba początkująca, nie posiadająca ponadprzeciętnej kondycji, może znaleźć coś dla siebie i spróbować swoich sił w tym sporcie.

Ironman, pełen dystans to 3,8 km pływania / 180 km jazdy rowerem / 42 km biegu. Najczęściej dostępne dystanse to również 1/10, 1/8, 1/4 oraz 1/2 tzw. Half Ironman: 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km biegu.

W kalendarzu najpopularniejszych imprez w Polsce znajdują się :

  • Susz Triathlon
  • Gdynia Triathlon (Herbalife)
  • Triathlon Poznań
  • Triathlon Malbork
  • Iron Garmin Triathlon
  • Volvo Triathlon Series

Zawody na najdłuższych dystansach wymagają ogromnego wysiłku i dużo wytrwałości, a obserwacja zmagań zawodników za każdym razem dostarcza widzom mocnych wrażeń.

Jeśli zastanawiasz się, czy to sport dla Ciebie, ale nie jesteś pewien, zacznij od obserwacji zmagań innych. Jeśli zdecydujesz się na start pamiętaj, aby zadbać o właściwe przygotowanie fizyczne i odpowiedni wybór dystansu do swoich możliwości. Pamiętaj również, że nie musisz być zawodowcem ani supersportowcem. Sport ma sprawiać Tobie przyjemność. Ukończenie tak zwanego dystansu sprint (1/10 lub 1/8) nie wymaga codziennych wielogodzinnych treningów i specjalistycznego, drogiego sprzętu.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.