
O ile o witaminach C, D i K2 ostatnio mówi i pisze się wiele o tyle np. o ryboflawinie jest cicho, a szkoda bo substancja ta posiada szereg ciekawych właściwości, które można w sposób funkcjonalny wykorzystać. Co warto wiedzieć o witaminie B2 i w jakich sytuacjach zadbać o dodatkową podaż?
Witamina B2 - czym jest i jak wpływ na organizm?
Witamina B2 (6,7-dimetylo-9-D-rybitoloalloksazyna) zwana też ryboflawiną to rozpuszczalny w wodzie, organiczny związek chemiczny zaliczany do witamin z grupy B. Aktywność biologiczną w naszym organizmie wykazują jej koenzymy takie jak:
- FMN (5-monofosforan ryboflawiny),
- FAD (difosforan ryboflawiny).
Koenzymy witaminy B2 biorą udział w wielu procesach metabolicznych związanych z przemianami węglowodanów, tłuszczów i białek, jak również są niezbędne do prawidłowego przebiegu reakcji biochemicznych w tzw. łańcuchu oddechowym. Z punktu widzenia osób aktywnych fizycznie można powiedzieć, że bez witaminy B2 i jej koenzymów nie byłoby możliwe wytwarzanie energii…
Źrodła witaminy B2
Ryboflawina jest składnikiem odżywczym występującym zarówno w pokarmach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Do najbardziej obfitych i najpowszechniejszych jej źródeł należą:
- wątroba,
- mleko i przetwory mleczne,
- jaja,
- mięso,
- ryby,
- owoce morza,
- produkty zbożowe z pełnego ziarna,
- grzyby,
- kiełki zbóż,
- migdały i orzechy
- drożdże.
Zapotrzebowanie na witaminę B2
rekomendowane dzienne spożycie witaminy B2 wynosi 1,2mg na dobę. Taką dawkę bez problemu można osiągnąć bazując jedynie na konwencjonalnej żywności. Niektóre źródła sugerują, iż sportowcy i osoby aktywne fizycznie mogą potrzebować więcej ryboflawiny. Warto wiedzieć także, iż witamina ta jest nietrwała - łatwo ulega rozpadowi pod wpływem światła, z drugiej strony jest dość odporna na wysoką temperaturę.
Witamina B2 a migrena
Migreny to dość powszechny i niezwykle uciążliwy problem, który dotyka około 25% kobiet i 9% mężczyzn. Głównym objawem tej przypadłości jest specyficzny ból głowy, najczęściej jednostronny, pulsujący, mogą mu także towarzyszyć nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki. W leczeniu migreny najczęściej stosuje się po prostu leki przeciwbólowe. Okazuje się, że to nie jedyna skuteczna metoda mająca wsparcie w literaturze fachowej.
Dane naukowe wskazują, że zwiększona podaż witaminy B2 może być pomocna w profilaktyce i leczeniu migreny. Jest to dość ciekawa zależność potwierdzona w wielu badaniach na ludziach! Co ciekawe skuteczność tej witaminy przekracza 50%. To co jest jednak dość kłopotliwe to fakt, iż skuteczne dawki tej witaminy wynoszą około 400mg na dobę. To naprawdę sporo biorąc pod uwagę, że dzienne zapotrzebowanie ledwie przekracza 1mg…