Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Zła kondycja włosów i ich wypadanie, to zmora wielu kobiet i nie tylko. Każdy z nas gubi codziennie około 100 włosów, jest to jednak zupełnie normalne i na ich miejsce wyrastają nowe. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane. Przyjrzyjmy się najczęstszym z nich.

Przeczytaj koniecznie:

W jakim stopniu dieta wpływa na cerę, włosy i paznokcie?

Oto najczęstsze przyczyny wypadających włosów. Części z nich możemy z łatwością uniknąć.

Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Zbyt ciasne upięcia, rozczesywanie włosów na siłę czy tapirowanie, prowadzą do mechanicznych uszkodzeń włosów. Zbyt ciasne upinanie włosów nadwyręża skórę głowy i może przyczyniać się do zanikania mieszków włosowych.

Ponadto, szkodliwe mogą być również częste zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie czy ondulacja, jak również prostowanie czy suszenie włosów w wysokiej temperaturze. Powodują one osłabienie struktury włosa. Są one wówczas słabsze i bardziej podatne na wypadanie.

Warto więc przywiązywać uwagę do tego, jak i czym traktujemy nasze włosy. Jeśli nie masz potrzeby ich prostowania, nie rób tego. Jeśli nie musisz szybko wyjść, nie susz za każdym razem włosów suszarką.

Dla suchych i zniszczonych włosów zbawienne są nawilżające i natłuszczające oleje. Rewelacyjnie sprawdzą się zabiegi olejowania włosów tłuszczem kokosowym.

Istotne jest również dobranie odpowiednich kosmetyków do rodzaju włosów jaki posiadamy. W celu ochrony włosów przed wysoką temperaturą, warto stosować specjalne spraye. Pamiętajmy jednak, że nadmiar kosmetyków obciąża włosy.

Toksyny

Jedną z wszechobecnych trucizn oddziałujących na włosy jest dym papierosowy. Niszczy on włos, powoduje jego matowienie, osłabienie oraz wypadanie.

Dobrym pomysłem jest rezygnacja z palenia oraz unikanie zadymionych pomieszczeń.

Niebezpieczne dla całego organizmu, jak również dla włosów, są wszelkiego rodzaju zatrucia metalami – rtęcią, talem, arsenem.

Stres

Traumatyczne zdarzenie, ale również codzienne życie w stresie, wpływa na rozregulowanie hormonalne oraz zaburzoną pracę nadnerczy. Wzmożona produkcja androgenów oraz kortyzolu, może osłabiać cebulki włosów, a tym samym powodować ich wypadanie. Codzienny stres ma niekorzystny wpływ na ogólny stan włosów, a silny stresor może spowodować nagłą ich utratę w ciągu kilku miesięcy od zdarzenia.

Pamiętajmy, że stresem dla organizmu są również zbyt intensywne treningi oraz restrykcyjna dieta.

Radykalna dieta

Mocno restrykcyjne diety, ubogokaloryczne, prowadzące do ubytku masy ciała, sprzyjają wypadaniu włosów. Jest to obserwowane zazwyczaj w okresie od 3 do 6 miesięcy po utracie wagi.

Kolejny czynnik wiąże się często ze stosowaniem restrykcyjny diet, ale niekoniecznie wynika tylko z tego czynnika. Może wiązać się również z niewłaściwie skomponowaną dietą nieredukcyjną.