Zła kondycja włosów i ich wypadanie to zmora wielu kobiet i nie tylko. Każdy z nas gubi codziennie około 100 włosów, jest to jednak zupełnie normalne i na ich miejsce wyrastają nowe. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane. Przyjrzyjmy się najczęstszym z nich. Oto najczęstsze przyczyny wypadających włosów. Części z nich możemy z łatwością uniknąć.
Nieprawidłowa pielęgnacja włosów
Zbyt ciasne upięcia, rozczesywanie włosów na siłę czy tapirowanie, prowadzą do mechanicznych uszkodzeń włosów. Zbyt ciasne upinanie włosów nadwyręża skórę głowy i może przyczyniać się do zanikania mieszków włosowych.
Ponadto szkodliwe mogą być również częste zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie czy ondulacja, jak również prostowanie czy suszenie włosów w wysokiej temperaturze. Powodują one osłabienie struktury włosa. Są one wówczas słabsze i bardziej podatne na wypadanie. Warto więc przywiązywać uwagę do tego, jak i czym traktujemy nasze włosy. Jeśli nie masz potrzeby ich prostowania, nie rób tego. Jeśli nie musisz szybko wyjść, nie susz za każdym razem włosów suszarką.
Dla suchych i zniszczonych włosów zbawienne są nawilżające i natłuszczające oleje. Rewelacyjnie sprawdzą się zabiegi olejowania włosów tłuszczem kokosowym.
Istotne jest również dobranie odpowiednich kosmetyków do rodzaju włosów, jaki posiadamy. W celu ochrony włosów przed wysoką temperaturą warto stosować specjalne spraye. Pamiętajmy jednak, że nadmiar kosmetyków obciąża włosy.
Toksyny
Jedną z wszechobecnych trucizn oddziałujących na włosy jest dym papierosowy. Niszczy on włos, powoduje jego matowienie, osłabienie oraz wypadanie. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z palenia oraz unikanie zadymionych pomieszczeń.
Niebezpieczne dla całego organizmu, jak również dla włosów, są wszelkiego rodzaju zatrucia metalami – rtęcią, talem, arsenem.
Stres
Traumatyczne zdarzenie, ale również codzienne życie w stresie, wpływa na rozregulowanie hormonalne oraz zaburzoną pracę nadnerczy. Wzmożona produkcja androgenów oraz kortyzolu może osłabiać cebulki włosów, a tym samym powodować ich wypadanie. Codzienny stres ma niekorzystny wpływ na ogólny stan włosów, a silny stresor może spowodować nagłą ich utratę w ciągu kilku miesięcy od zdarzenia.
Pamiętajmy, że stresem dla organizmu są również zbyt intensywne treningi oraz restrykcyjna dieta.
Radykalna dieta
Mocno restrykcyjne diety, ubogokaloryczne, prowadzące do ubytku masy ciała, sprzyjają wypadaniu włosów. Jest to obserwowane zazwyczaj w okresie od 3 do 6 miesięcy po utracie wagi.
Kolejny czynnik wiąże się często ze stosowaniem restrykcyjny diet, ale niekoniecznie wynika tylko z tego czynnika. Może wiązać się również z niewłaściwie skomponowaną dietą nieredukcyjną.
Niedobory żywieniowe
Szczególne znaczenie dla kondycji włosów, mają niedobory żelaza oraz witamin z grupy B. Zachować ostrożność powinny osoby stroniące od mięsa i jaj, a także osoby, u których występuje zaburzone trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Wypadające włosy mogą również być wynikiem niedoboru białka w diecie.
Niedobory żywieniowe mogą pojawiać się w skutek stosowania restrykcyjnych diet. Jak również u osób z zespołem upośledzonego wchłaniania, a także u osób, które nie ograniczają co prawda kalorii, ale żywią się w dużym stopniu słodyczami, pieczywem, fast foodami lub ograniczają się do roślin.
Menopauza oraz poród
W tym wypadku przyczyny wypadania włosów należy upatrywać w gwałtownych zmianach hormonalnych. Włosy zostają osłabione i wypadają. Włosy wypadające po porodzie są oznaką spadającego poziomu estrogenów. Utrata jest najczęściej tymczasowa. Wypadające w wyniku menopauzy włosy regenerują się, rzadko jednak wracają do stanu wyjściowego.
Choroby
Zmniejszanie się objętości fryzury może być pierwszym objawem choroby. Wypadające włosy mogą być oznaką chorób tarczycy oraz niedokrwistości. Łysienie związane jest również z chorobą autoimmunologiczną, jaką jest łysienie plackowate.
Leki
Nadmiar witaminy A oraz leków cytostatycznych i immunosupresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowane w chorobach serca, jak również środki antykoncepcyjne, mogą przyczyniać się do wzmożonego wypadania włosów.
Podsumowanie
Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Warto zwrócić uwagę na te najbardziej podstawowe, związane z właściwą pielęgnacją włosów oraz odpowiednio zbilansowaną dietą zapewniającą podaż wszystkich makroelementów, witamin oraz minerałów.