BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy probiotyki mogą pomóc osobom w walce z Zespołem Przewlekłego Zmęczenia?

W ostatnich czasach coraz więcej mówi się i pisze o wyjątkowych właściwościach drobnoustrojów zasiedlających nasze jelita,. Okazuje się że niektóre z bytujących tam bakterii wpływają zdecydowanie korzystnie na funkcjonowanie organizmu ludzkiego, przy czym ich zakres działania wykracza daleko poza obszar jelitowego ekosystemu sięgając nawet bardzo oddalonych tkanek, układów i narządów. Ostatnie badania wskazują, ze stan mikroflory jelitowej może być powiązany z funkcjonowaniem układu nerwowego i naszą kondycją umysłową. Aktualnie intensywnie bada się możliwość zastosowania preparatów zawierających probiotyczne bakterie w leczeniu Zespołu Przewlekłego Zmęczenia.

Zmęczenie – naturalne stan czy może choroba?

Zmęczenie to stan, który każdy z nas odczuwa przynajmniej kilka razy w ciągu doby. Praca, nauka, trening, obowiązki domowe, prowadzenie auta, rozmowa przez telefon, a nawet zupełny brak aktywności fizycznej i umysłowej mogą w pewnym momencie prowadzić do uczucia zmęczenia. Niekiedy jednak stan przewlekłego wyczerpania utrzymuje się tygodniami, a nawet miesiącami i nie ustępuje po wypoczynku i próbie relaksu. Mamy wtedy prawdopodobnie do czynienia z Zespołem Przewlekłego Zmęczenia (w skrócie CFS, z ang.: Chronic Fatique Syndrome). Etiologia tej przypadłości nie jest do końca poznana, istnieje stosunkowo wiele koncepcji mających tłumaczyć mechanizmy rozwoju CFS, niektóre z nich sugerują pośrednią korelację ze stanem mikroflory jelitowej.

Probiotyki a CFS

W przeprowadzonym cztery lata temu podwójnie zaślepionym, kontrolowanym badaniu pilotażowym grupa kanadyjskich naukowców postanowiła osobom ze zdiagnozowanym CFS przez dwa miesiące podawać preparat zawierający 24.000.000.000 jednostek bakterii Lactobacillus casei szczepu Shirota (LcS) w celu oceny skutków terapeutycznych. Okazało się, że zabieg ten przyniósł wyraźną poprawę u uczestników losowo przydzielonych do grupy leku, przy braku jakichkolwiek efektów w grupie placebo. Podobne efekty przyniosły wyniki innego badania, w którym zastosowano preparaty zawierające Lactobacillus paracasei SSP, Paracasei F19, Lactobacillus acidophilus NCFB 1748 i Bifidobacterium lactis BB12. Tutaj wyraźną poprawę po czterech tygodniach suplementacji zaobserwowało sześciu z piętnastu uczestników badania.

Podsumowanie

Wyniki wstępnych badań wskazują, że stan mikroflory jelitowej może być związany z naszą kondycją psychiczną. Jest to niezwykle intrygująca zależność, która skłaniać powinna do głębokiej refleksji. Należy bowiem pamiętać, że na stan mikroflory jelitowej wpływa w sposób istotny to, co na co dzień spożywamy, czyli nasza dieta. Nie ulega wątpliwości, że wysoko przetworzona żywność, taka jak dania typu fast-food, dania instant, słodycze, wyroby z białej mąki oddziałują niekorzystnie na stan jelitowego ekosystemu. W ten sposób mogą również wpływać na nasze samopoczucie. Istotnym są również wnioski, wynikający z przeprowadzonych badań, dotyczące efektów terapeutycznych związanych z włączeniem do suplementacji preparatów zawierających bakterie fermentacji mlekowej. Osoby cierpiące na CFS powinny porozmawiać o możliwości zastosowania probiotyków z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem.

Źródła: · Rao AV, Bested AC, Beaulne TM, Katzman MA, Iorio C, Berardi JM, Logan AC.A randomized, double-blind, placebo-controlled pilot study of a probiotic in emotional symptoms of chronic fatigue syndrome. Gut Pathog. 2009 Mar 19;1(1):6. · Sullivan A, Nord CE, Evengård B. Effect of supplement with lactic-acid producing bacteria on fatigue and physical activity in patients with chronic fatigue syndrome. Nutr J. 2009 Jan 26;8:4.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.