Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy istnieje związek pomiędzy masą ciała kobiety a płodnością?

Co roku liczba par starających się o dziecko bez powodzenia przez długi czas zwiększa się o 2 mln. Liczba kobiet zmagających się z bezpłodnością sięga już 60–80 mln, według różnych źródeł. Co wpływa na tak ciężką sytuację w kontekście płodności młodych kobiet? Czy masa ciała kobiety może mieć wpływ na układ płciowy i hormonalny?

 

Styl życia to nasze zdrowie

Wiele czynników ma wpływ na zdrowie człowieka, jednak najważniejszym z nich jest styl życia. Co oznacza styl życia? Co się na niego składa? To nasze nawyki, zwyczaje zakupowe, nasza codzienna dieta oraz aktywność fizyczna. Okazuje się, że nieodpowiedni styl życia, którego wynikiem może być otyłość,  to bardzo duży problem w skali całego świata. Problemy z wagą mogą mieć wpływ na przebieg ciąży na każdym jej etapie. Waga kobiety ma również duże znaczenie już na etapie zapłodnienia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazywa rzeczy po imieniu. Otyłość jest już zaklasyfikowana jako epidemia, a Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, gdzie tak duża ilość kobiet w wieku rozrodczym ma nadwagę (14,2%) czy cierpi na otyłość (12,5%). Zaburzenia masy ciała mierzymy za pomocą wskaźnika BMI (body mass index), którego wartość jest równa bądź przekracza 30 kg/m2

Masa ciała a cykle płciowe

Otyłość może powodować nieregularne cykle miesiączkowe, zwiększać ryzyko niepłodności oraz poronień. Wszystko za sprawą zmniejszonego wydzielania hormonu folikulotropowego (FSH), lutropiny (LH) oraz progesteronu. Największą przyczyną niepłodności jest zespół policystycznych jajników (PCOS), na który cierpi od 10–15% kobiet. To zaburzenie endokrynologiczne, którego częścią są insulinooporność oraz hiperinsulinemia. U ponad połowy kobiet borykających się z tymi schorzeniami występuje nadwaga oraz otyłość, wpływająca niekorzystnie na przebieg cyklu płciowego i duże problemy z zajściem w ciążę.

Wpływ na zdrowie psychiczne

Dodatkowe kilogramy negatywnie wpływają również na samoocenę. Zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodności i stres to czynniki, które mogą wpływać na samopoczucie oraz powodować stany depresyjne. Kiedy nasza dusza cierpi, ciało również nie funkcjonuje prawidłowo. Obniżona samoocena ma duże znaczenie, jeśli chodzi o satysfakcję seksualną oraz procesy leczenia.

Zbyt niska masa ciała może również zaburzać cykle miesiączkowe. Anoreksja, bulimia, nieodpowiednia bądź rygorystyczna dieta oraz zbyt intensywana aktywności fizyczna wpływają na obniżenie masy ciała, które również może być przyczyną niepłodności.

Utrata około 30% tkanki tłuszczowej może spowodować zatrzymanie miesiączkowania, a nawet niepłodność. Za dolną, krytyczną masę ciała uznaje się 48 kg i/lub 22% zawartość tkanki tłuszczowej. Niedowaga wydłuża również czas zajścia w ciążę, nawet do 29 miesięcy.

Dobrze zbilansowana dieta ma więc ogromne znaczenie w profilaktyce niepłodności oraz utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.