Zdrowe nawyki żywieniowe zakładają spożywanie warzyw w każdym posiłku. I choć do korzyści wynikających z ich konsumpcji nie trzeba nikogo przekonywać, to bardzo wiele osób musi się zmuszać do ich jedzenia. Awersja do warzyw bardzo często wynoszona jest z dzieciństwa, gdy byliśmy zmuszani do zjedzenia brukselek i marchewki z groszkiem. Co zrobić, aby polubić warzywa i nie jeść ich tylko z powodu smutnej konieczności?
Przemycaj warzywa do swoich ulubionych potraw
Jest to sposób na zapoznanie się w sposób łagodny z ich smakiem. Początkowo możesz też wybierać warzywa o nienarzucającym się aromacie i komponować z daniami, które będą go dodatkowo tłumić. I tak np. przygotowując pulpety ze zmielonego mięsa z kurczaka i wołowiny, dodaj także startą na tarce marchewkę i kawałek selera i drobno pokrojoną paprykę. Jeżeli w zupie pomidorowej przeszkadzają Ci „pływające” marchewki – zmiksuj je. Zupa nabierze konsystencji kremu, a smaku marchewki także nie wyczujesz. Podobnie, drobno pokrojone warzywa możesz przemycać, np. do omletów, dań z ziemniaków – miksując je np. z dodatkiem szpinaku lub gotowanej marchwi.
Używaj różnych ziół i przypraw
Pikantne przyprawy takie jak chilli lub pieprz kajeński, skutecznie zamaskują wyjściowy smak warzyw, w tym również tych nielubianych. Możesz także wypróbować intensywnych aromatów takich jak ziele angielskie, które nadaje się do dań z gotowanej kapusty; albo sięgnąć też po bazylię czy oregano, nadających się do surowych warzyw takich jak pomidory. Poeksperymentuj także z sosami do sałatek, stosuj nie tylko oliwę z oliwek i sok z cytryny, ale także np. musztardę, ocet balsamiczny lub jabłkowy. Ciekawym pomysłem jest używanie dodatków do sałatek takich jak np. ser mozzarella, kapary, oliwki, etc.
Poszukuj nowych smaków
Nie zmuszaj się za wszelką cenę do zjedzenia znienawidzonej brukselki czy kalafiora. Sklepy oferują bogactwo rozmaitych warzyw, wśród których na pewno znajdziesz przynajmniej kilka ulubionych. Eksperymentuj w kuchni, szukaj interesujących przepisów nie tylko na potrawy z ziemniakami i brokułami – również buraki, bakłażany czy kapusta kiszona mogą Cię pozytywnie zaskoczyć, jeśli tylko dasz im szansę. Pamiętaj też, że „je się oczami” – postaraj się, aby warzywa na talerzu wyglądały atrakcyjnie – kolorowo i apetycznie. W ramach poszukiwania inspiracji warto udać się od czasu do czasu do wegetariańskiej restauracji.
Jedzenie warzyw nie musi kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Możesz przemycać je do ulubionych posiłków, miksować lub używać przypraw i dodatków, które zmodyfikują ich smak. Pamiętaj, aby warzywa prezentowały się na Twoim talerzu apetycznie i nie odstraszały samym już wyglądem.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.