Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chcesz wyglądać młodziej? Zrezygnuj ze słodyczy!

Chcesz wyglądać młodziej?  Zrezygnuj ze słodyczy!
Zła wiadomość dla fanów ciasteczek, batoników, czekoladek i innych słodkości: wysoki ich udział w menu sprzyja starzeniu się organizmu, a osoby, które mają wysoki poziom cukru we krwi – wyglądają starzej. Niestety zależność tą potwierdzają coraz to nowsze badania i obserwacje i raczej nie ma co się łudzić, że okaże się ona nieprawdziwa.

Regularne spożywanie słodyczy może przyczyniać się do zaburzenia gospodarki insulinowej i podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Wysoki poziom cukru natomiast sprzyja glikacji białek – procesowi w którym zmienia się ich struktura i funkcja (innymi słowy struktury białkowe, takie jak choćby włókna kolagenowe ulegają degeneracji). Skutki tego znakomicie widoczne są na skórze, która traci na elastyczności i jędrności, pojawiają się zmarszczki, a także – pryszcze i zaskórniki. Pogarsza się także wygląd włosów i paznokci.

Wysoki poziom cukru we krwi sprzyja także generowaniu reaktywnych form tlenu. Co istotne dieta osób lubujących się w słodyczach często uboga jest w warzywa i owoce, będące naturalnym źródłem przeciwutleniaczy. I tak oto nie dość, że zajadając się słodkościami zwiększamy proces glikacji białek w przebiegu, którego dochodzi do szybkiego ich zużycia, to jeszcze wystawiamy komórki na działanie wolnych rodników i pozbawiamy je skutecznej ochrony.

Dość ciekawe wnioski przyniosły obserwacje holenderskich naukowców, dotyczące subiektywnego postrzegania wieku osób z wyższym lub niższym poposiłkowym poziomem glukozy we krwi. W badaniu wzięło udział 539 uczestników, których fotografie twarzy zostały przedstawione grupie 60-ciu sędziów, którzy ocenić mieli wiek badanych. Okazało się, że eksperci zdecydowanie zawyżali wiek osób z podwyższoną glikemią. Myślę, że wynik tego eksperymentu powinien skłonić do refleksji.

Wnioski: choć okazjonalne zjedzenie kilku kostek czekolady oczywiście grzechem nie jest, to regularne zajadanie się słodkościami przyczynia się do pogorszenia zarówno estetyki ciała i sylwetki jak i naszego zdrowia. Jeżeli należysz do osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez paczki ciastek czy butelki słodzonego napoju, to od dziś masz nową motywację: albo zmienisz nawyki żywieniowe albo zestarzejesz się szybciej. Jeśli nie wiesz jak zerwać ze słodkim nałogiem polecam artykuł: Jak zerwać ze słodkim nałogiem.

Źródła: Aging (Albany NY). 2011 Jan;3(1):55-62.Polymorphisms associated with type 2 diabetes in familial longevity: The Leiden Longevity Study.Mooijaart SP, van Heemst D, Noordam R, Rozing MP, Wijsman CA, de Craen AJ, Westendorp RG, Beekman M, Slagboom PE.

W artykule mówimy o: Uroda Dietetyka i zdrowe odżywianie Odchudzanie