Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co jeść i pić kiedy dokuczają wzdęcia?

Co jeść i pić kiedy dokuczają wzdęcia?
Wzdęcia to dość powszechna i niezbyt przyjemna dolegliwość. Ich przyczyną najczęściej jest zatrzymywanie wody lub gazy gromadzące się w przewodzie pokarmowym. Czujemy się wtedy ciężko, mówimy, że mamy brzuch jak balon. Wzdęcia idą często w parze z zaparciami.

Kobiety mogą się skarżyć na tę dolegliwość także podczas cykli menstruacyjnych z powodu wahań hormonów. Na szczęście jest mnóstwo produktów spożywczych, które można jeść, aby złagodzić wzdęcia - oto one.

Dojrzałe Owoce

Jeśli Twoje jelita są w dobrej kondycji, tolerujesz dobrze owoce i nie należysz do grupy osób, którym rekomendowana jest dieta FODMAP to poniższe owoce mogą być przydatne w walce ze wzdęciami.

Czym jest FODMAP? Jaka dieta na problemy z jelitami?

Arbuz, truskawki, pomarańcze, maliny, grejpfrut, papaja, ananas, winogrona, jagody, jabłka czy melon. Oczywiście mogą istnieć indywidualne nietolerancje na dany owoc, ale osoby, które zmagają się ze wzdęciami, dokładnie wiedzą, który owoc nie jest przez nie tolerowany.

Wymienione owoce zawierają dużą ilość wody, która może pomóc w nawodnieniu, oraz błonnik, który poprawia trawienie. Oba te składniki pomagają zmniejszyć dolegliwości takie jak wzdęcia. Dobrze wiedzieć, że przyjmowanie większej ilości płynów również w postaci owoców czy warzyw, może pomóc wypłukać nadmiar soli, który może powodować zatrzymywanie wody przez organizm. Warto też wspomnieć o enzymach zawartych w papai i ananasie, które pomagają w lepszym rozkładaniu pokarmów. O dziwo także banan, pomimo że ma mniej wody, pomaga w walce ze wzdęciami. Wszystko to za sprawą potasu, który może przeciwdziałać skutkom diety bogatej w sól, co się przekłada również na mniejszą ilość wzdęć.

Dojrzałe warzywa

Warzywa - sałata, ogórek, cukinia, szpinak, szparagi, bakłażan. Tak jak owoce, warzywa również są bogate w wodę i błonnik. Są świetną i lekką przekąską na dni, kiedy wzdęcia nie dają spokoju. Ponadto szparagi zawierają aminokwas asparaginę, naturalny i szybko działający środek moczopędny.

Co jeszcze może pomóc na wzdęcia?

Herbata z kopru włoskiego

Ponieważ spożywanie dodatkowych płynów jest koniecznością, jeśli chcemy zmniejszyć te dolegliwości, to popijanie herbaty z kopru włoskiego jest doskonałym wyborem. Działa moczopędnie, pomagając organizmowi wypłukać nadmiar płynów, zmniejszając tym zaparcia, gazy i wzdęcia.

Imbir

Działa przeciwzapalnie i łagodzi niestabilny układ pokarmowy.

Mięta pieprzowa

Była od dawna stosowana w celu poprawy trawienia, więc może pomóc we wzdęciach związanych z gazami lub zaparciami.

Kurkuma

To silnie przeciwzapalna przyprawa. Przewlekłe zapalenie prowadzi do zatrzymywania płynów, więc posypanie posiłku odrobiną kurkumy może te stany zapalne łagodzić.

Nasiona chia

To małe, chrupiące nasiona, które są w większości błonnikiem. W wodzie pęcznieją i przybierają żelową konsystencję. Ta cecha nasion chia sprawia, że są one idealne do naturalnego łagodzenia zaparć, gazów i wzdęć.

Woda kokosowa

Jest wyjątkowo nawadniająca, ponieważ zawiera elektrolity, takie jak potas i magnez, które pomagają w utrzymaniu równowagi płynów. To sprawia, że jest to idealny napój, gdy czujesz się wzdęty i ociężały.

Podsumowanie

Wzdęcia nie są przyjemne. Jeśli się pojawiają, warto sięgać po produkty o wysokiej zawartości wody oraz błonnika, ponieważ pozwalają łagodzić tę dolegliwość. Należy też unikać roślin strączkowych, napojów gazowanych, cukru, słonych i przetworzonych potraw, gdyż mogą one tylko pogorszyć sprawę.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.