Sezon na przeziębienia, grypę, kaszel, katar, trwa w pełni. Co zrobić, gdy i Ciebie w końcu dopadnie jesienno-zimowa choroba? Podpowiadamy co jeść ni pić, by szybciej wrócić do zdrowia.
Najlepsze co możesz zrobić, to łagodzić objawy przeziębienia, takie jak zapchany nos, katar czy kaszel.
Czy wiesz jednak, że to, co jesz, może sprawić, że poczujesz się lepiej lub gorzej?
Oto co powinno pojawić się na Twoim talerzu, gdy dopadła Cię choroba.
Rosół
Badania pokazują, że ciepły kubek rosołu z makaronem i mięsem z kurczaka, może łagodzić irytujące objawy przeziębienia. Wiele objawów, których doświadczamy podczas przeziębienia, jest spowodowanych reakcją zapalną, a gorący wywar z kurczaka i warzyw wydaje się łagodzić reakcję zapalną.
Gorąca herbata
Osoby, które piją gorące napoje w czasie przeziębienia, odczuwają znaczną poprawę w oddychaniu. Zauważono również poprawę przy katarze, kichaniu, kaszlu, bólu gardła i zmęczeniu. Każda gorąca herbata powinna pomóc, ale szczególnie dobrym wyborem wydaje się być biała herbata. Badania pokazują, że biała herbata ma działanie przeciwwirusowe. Ponadto ma mniej kofeiny, niż czarna lub zielona herbata, i ma lekki, orzeźwiający smak.
Czosnek
Według badań, wyciąg z czosnku może skrócić czas trwania przeziębienia i złagodzić jego niektóre objawy. Czosnek działa, jak naturalny antybiotyk. Możesz dodać go do obiadu lub położyć na kawałku chleba. Niektórzy dodają czosnek również do gorącego mleka z miodem.
Dodanie do posiłku papryki chili pomaga otworzyć zatkane kanały nosowe poprzez rozrzedzenie śluzu.
Miód
Sposobem na uspokojenie irytującego kaszlu lub bólu gardła są dwie łyżeczki miodu. W rzeczywistości możesz dodać go do herbaty lub mleka z czosnkiem. Badania pokazują, że miód łagodzi kaszel. Metoda ta ma zwolenników i przeciwników. Miód nie jest dobrym rozwiązaniem dla małych dzieci, o tym warto pamiętać. ( jad kiełbasiany )
Imbir
Imbir to doskonała, przeciwzapalna przyprawa, która ma wiele zalet. Podobnie jak czosnek, uchodzi za jeden z naturalnych antybiotyków. By poczuć się lepiej i szybciej wrócić do zdrowia, do herbaty z miodem dodaj również kawałki świeżego imbiru.
Żywność, której należy unikać
W czasie przeziębienia odpowiednie nawodnienie jest niezbędne, szczególnie jeśli masz gorączkę. Utrzymanie dobrego nawodnienia pomaga rozrzedzić śluz, dzięki czemu możesz łatwiej oddychać i przełykać ślinę. Z tego powodu, gdy jesteś przeziębiony nie pij alkoholu i ograniczaj napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa lub napoje energetyczne. Badania pokazują co prawda, że napoje zawierające kofeinę nie prowadzą do ujemnego bilansu płynów, dlatego możesz pić je z umiarem. Upewnij się, że pijesz wystarczająco dużo wody!
Wybieraj nieprzetworzoną żywność, w tym produkty bogate w witaminę C. Znajdziesz ją między innymi w papryce, kiwi i natce pietruszki. Pamiętaj, że wysoka temperatura powoduje duże straty witaminy C, dlatego najlepiej spożywaj tego typu produkty nie poddając ich wcześniej obróbce termicznej. Nie ma dowodów na to, że witamina C zapobiega przeziębieniu, ale niektóre badania sugerują, że może skrócić czas trwania przeziębienia o dzień lub dwa.
Kiedy jesteś chory, potrzebujesz żywności bogatej w składniki odżywcze. Unikaj więc śmieciowego jedzenia, rafinowanych węglowodanów i żywności z dodatkiem cukru. Cukierki, ciasta, batoniki, czekolada i słodkie płatki będą kiepskim wyborem i z pewnością nie przyspieszą Twojego powrotu do zdrowia.
Zadbaj o to, by dostarczyć swojemu ciału składników odżywczych i mikroelementów, których potrzebuje, aby szybciej wrócić do zdrowia.
Pamiętaj, że równie ważny, co odpowiednie odżywianie, będzie również sen i odpoczynek. Gdy dopadnie Cię choroba, czujesz się osłabiony i masz gorączką, powinieneś przede wszystkim odpocząć. W czasie snu organizm regeneruje się. Im więcej wypoczywasz, tym dajesz swojemu ciału większą szansę na szybki powrót do zdrowia.
Gdy kichasz i kaszlesz, zostań lepiej w domu! To nie jest dobry moment, by iść do biura, jechać zatłoczonym autobusem czy iść na siłownię. W ten sposób roznosisz zarazki i sprawiasz, że przeziębienie się rozprzestrzenia i dotyka coraz większą liczbę osób.
Podsumowując
Brak snu osłabia działanie układu odpornościowego zwiększając uwalnianie hormonu stresu - kortyzolu. Może to opóźnić leczenie i zwiększyć ryzyko rozwoju kolejnej choroby. Pamiętaj, by w czasie przeziębienia dobrze nawadniać organizm. Poza wodą świetnie sprawdzi się tu biała herbata. Do swojej diety włącz czosnek, imbir, ostrą papryczkę, miód. Dobrze zrobi Ci również miska gorącego, domowego rosołu. Zupę możesz posypać dużą ilością natki pietruszki, która jest bogatym źródłem witaminy C. Unikaj słodyczy, cukru i alkoholu.