IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co lepsze na redukcję – przerywany post czy ograniczenie kalorii?

Co lepsze na redukcję – przerywany post czy ograniczenie kalorii?
Intermittent fasting (w skrócie IF), to tzw. przerywany post. Jak sama nazwa wskazuje, system żywieniowy zakłada, że w ciągu dnia są okresy, kiedy jemy i takie, kiedy pościmy. System żywienia IF jest bardzo popularny, częściej stosowany przez mężczyzn, ale nie tylko. Pytanie brzmi — co jest lepsze dla naszej redukcji? Stosowanie przerywanego postu, czy tradycyjne ograniczenie kalorii?

IF kontra ograniczenie kalorii

Warto zaznaczyć, że każda strategia przerywanego postu ogranicza czas konsumpcji, a wydłuża ten bez jedzenia. Zdecydowanie bardziej konwencjonalnym podejściem jest redukcja kalorii, ale nie zawsze jest to łatwe. Pokusy są wszędzie, a i stopień samozaparcia każdy ma inny.

Wybierając IF stosujemy w ciągu dnia tzw. okna żywieniowe, w trakcie których spożywamy swoje posiłki. Najpopularniejszy jest rozkład 16:8 - jesz przez 8 godzin, a później przez 16 pościsz. Jest dość łatwy do przeprowadzenia, ponieważ wystarczy zjeść wczesną kolację, pójść spać a rano poczekać na późniejsze śniadanie.

Inne podejście do przerywanego postu to m.in.:

  • Rozkład tygodniowy 5:2, który obejmuje pięć dni standardowego jedzenia i 2 wybrane dni postu (każdy po 24 h).
  • Rozkład 1:1, kiedy w jeden dzień jemy normalne posiłki, a drugiego dnia pościmy (w dni postu spożywamy do 25% zapotrzebowania i dodatkowo mieścimy w oknie żywieniowym).

Powyższe przykłady są trochę trudniejsze, ponieważ trzeba wytrzymać bez lub prawie bez jedzenia przez cały dzień. Zdecydowana większość zaczyna od rozkładu 16:8.

Analiza 25 badań opublikowanych w Annual Review of Nutrition wykazała, że osoby stosujące przerywany post oraz deficyt kaloryczny zredukowały podobną ilość kilogramów.

IF oferował dodatkowo inne korzyści m.in. obniżenie poziomu cholesterolu LDL, trójglicerydów oraz ciśnienia. Okazało się także, że osoby, które miały ograniczony czas na jedzenie, jadły mniej kalorii bez świadomego ich ograniczania.

Czy rozkład przerywanego postu ma znaczenie? Teoretycznie tak, ponieważ więcej kilogramów traciły osoby, które stosowały rozkład 5:2 lub 1:1, ale tak jak zostało wspomniane, są one dużo trudniejsze i może sprawić, że szybko przyjdzie zniechęcenie.

Co ciekawe, większość badań pokazuje, że stosowanie IF nie prowadzi do wzrostu apetytu (jak to bywa często przy redukcji kaloryczności).

Czy przerywany post będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem?

Podobnie jak w przypadku większości planów żywieniowych, IF nie jest dla wszystkich. Jeśli masz problemy zdrowotne, stosujesz jakieś leki, to warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Przerywanego postu powinny też unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Nastaw się także na trudny początek IF. Możesz odczuwać głód oraz bóle głowy, ale trwa to stosunkowo krótko. Organizm musi się po prostu przystosować do nowego trybu funkcjonowania.

Przerywany post nie określa co jeść, ale najwięcej korzyści odniesiesz, wybierając pokarmy bogate w składniki odżywcze. Ważna jest także odpowiednia ilość płynów, by utrzymać nawodnienie organizmu.

Podsumowanie

Przerywany post to nieco inne podejście do odchudzania niż klasyczna redukcja kalorii. System sam w sobie nie określa ile i co jeść, a jedynie wskazuje na czas kiedy możemy spożyć posiłki. Oczywiście nie zobaczymy efektów, jeżeli okno żywieniowe będzie wypełnione żywnością typu fast food, słodyczami itp. Nadal obowiązują zasady zdrowego odżywiania. Wiele osób wylicza swoje zapotrzebowanie kaloryczne i po prostu "zjada je" w trakcie okna żywieniowego. Z czasem też zauważają, że apetyt maleje.

Co jest zatem lepsze?

Ograniczenie kalorii czy przerywany post? Obie metody mają swoje wady i zalety. Obie też są dość skuteczne, warto jednak pamiętać, że niektóre aspekty zdrowotne mogą sprawić, że IF nie będzie dla nas wskazany. Najskuteczniejszym wyborem będzie ten model żywieniowy, który będziemy w stanie utrzymać w jak najdłuższej perspektywie czasu bez wyłamywania się i niech to będzie głównym kryterium naszego wyboru.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.