Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co może uczulać? Najczęstsze alergie pokarmowe

Co może uczulać? Najczęstsze alergie pokarmowe
Alergie pokarmowe występują wtedy, kiedy nasz układ odpornościowy reaguje na związki znajdujące się w pożywieniu - związki te nazywamy alergenami. Każdy pokarm może wywołać alergię - wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Istnieje jednak kilka produktów, które wywołują co najmniej 90 procent reakcji alergicznych na żywność.

Wśród dzieci większość reakcji alergicznych na pokarmy wywołują orzeszki ziemne, mleko, soja, orzechy, jajka, pszenica. Większość z tych dzieci przestaje być na nie uczulona po jakimś czasie. Dorośli z kolei najczęściej reagują na owoce cytrusowe, orzechy, ryby, orzeszki ziemne, skorupiaki i pszenicę.

Wybrane produkty, które uczulają najczęściej

Jajka

Podobnie jak większość alergii pokarmowych, alergia na jajka występuje częściej w dzieciństwie niż w życiu dorosłym. Dzieci zwykle „wyrastają” z niej do czasu osiągnięcia wieku trzech lat. W niektórych przypadkach alergia na jajka może wywołać anafilaksję. Wstrząs anafilaktyczny obejmuje najczęściej świąd skóry, pokrzywkę, rumień czy obrzęki. Często towarzyszą im niebezpieczne duszności, suchy kaszel, chrypa i wodnisty kaszel, także wymioty czy biegunki.

Alergeny występujące w białku jaja kurzego to:

  • owomukoid,
  • owoalbumina,
  • owotransferyna-konalbumina,
  • lizozym,
  • owomucyna,
  • natomiast w żółtku:
  • alfa-liwetyna,
  • globulina,
  • lipoproteina.

Proces gotowania może zniszczyć część z tych alergenów, ale nie wszystkie, dlatego też część osób uczulona na jajka może je jeść w postaci gotowanej, a część musi całkowicie wyeliminować jaj z diety.

RybyRyby

Alergia na ryby także może powodować ciężkie reakcje, w tym anafilaksję. Statystyki pokazują, że to dorośli częściej mają alergię na ryby niż dzieci, prawdopodobnie dlatego, że dorośli częściej je jedzą. Osoby uczulone np. na dorsza, bardzo często reagują także na inne rodzaje ryb, takie jak morszczuk, plamiak czy makrela. Dzieje się tak, ponieważ alergeny w tych rybach są do siebie dość podobne.

MlekoMleko

Alergia na mleko krowie jest najczęstszą alergią pokarmową u dzieci. Reakcję może wywołać nawet niewielka ilość alergenu, która przedostała się do dziecięcego organizmu wraz z mlekiem matki, z produktów mlecznych, które zjadła mama. Większość dzieci wyrasta z tej alergii.

Objawy alergii na mleko często są łagodne i mogą wpływać na każdą część ciała. Może to być wysypka, biegunka, wymioty, skurcze żołądka, a w cięższych przypadkach także anafilaksja.

OrzechyOrzechy 

Alergia na orzechy zwykle trwa całe życie. Najczęściej reakcje alergiczne powodują m.in. orzechy włoskie, laskowe, migdały, pekan, brazylijskie, piniowe, makadamia i nerkowce. U osób bardziej wrażliwych może się pojawić także anafilaksja.

Orzeszki ziemne

Alergia na orzeszki ziemne, znane również jako orzechy arachidowe, często utrzymuje się przez całe życie. Tak naprawdę to alergia na nie to najczęstsza z przyczyn alergii pokarmowych. Orzeszki ziemne zawierają takie alergeny, które nie ulegają zniszczeniu podczas gotowania czy pieczenia. Co ciekawe, osoby uczulone reagują nawet na najmniejsze ilości tych produktów, dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i odrzucanie tych produktów, które mają informację, że mogą zawierać nawet ich śladowe ilości.

Niektóre osoby z alergią na orzeszki ziemne mogą również reagować na inne rośliny strączkowe, takie jak soja, fasola, zielony groszek.

SkorupiakiSkorupiaki

Alergia na skorupiaki jest dość powszechna. Wiele różnych rodzajów skorupiaków może wywoływać reakcje u osób wrażliwych. Należą do nich krewetki, homary, kraby, raki, ostrygi czy małże.

Kiedy u danej osoby stwierdza się alergię na jeden rodzaj skorupiaków, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie reagować także na inne, a także... na opary gotowanych skorupiaków.

SojaSoja

Alergia na soję częściej dotyka dzieci, ale dorośli także ją miewają. Objawy są dość podobne do alergii na mleko i obejmują biegunkę, wymioty, skurcze żołądka. Soja jest składnikiem około dwóch trzecich wszystkich wytwarzanych produktów spożywczych, w tym pieczywa, słodyczy, napojów, płatków śniadaniowych, lodów, margaryny, makaronów, przetworzonego mięsa i innych.

PszenicaPszenica

Alergia na pszenicę jest bardzo powszechna. Jednym z głównych alergenów pszenicy jest białko zwane gliadyną, które znajduje się w glutenie. Z tego właśnie powodu osobom uczulonym na pszenicę zaleca się dietę bezglutenową.

Podobnie jak w przypadku wszystkich alergii pokarmowych, osoby które podejrzewają, że mogą być uczulone, będą musiały porozmawiać z lekarzem przed zmianą diety.

Inne typowe alergie pokarmowe

Ludzie mogą być uczuleni na każdy rodzaj żywności. W rezultacie istnieje wiele alergii, które dotykają sporą grupę osób, ale nie należą do powyższej wielkiej ósemki.

Są to:

  • zboża — owies, pszenica, kukurydza, ryż, żyto i jęczmień,
  • orzechy kokosowe,
  • inne owoce i warzywa,
  • mięso — wołowina, baranina, wieprzowina lub kurczak,
  • ryż,
  • sezam — nasiona sezamu, olej sezamowy i inne produkty sezamowe, takie jak tahini,
  • przyprawy — musztarda, kolendra, kminek, koper włoski, papryka lub szafran.

Podsumowanie

Alergie pokarmowe dotyczą dużej części naszej społeczności. Powyżej zostały wymienione produkty, które uczulają najczęściej, ale nie oznacza to, że inny rodzaj żywności nie będzie powodować uczulenia. Objawy alergiczne uzależnione są od wrażliwości danej osoby, ilości spożytego produktu oraz sposobu jego obróbki – gotowanie niektórych produktów zabija alergeny.

Alergie częściej obserwujemy u dzieci. Pozytywne jest to, że większość z nich z tego wyrasta. Niektórym osobom jednak zostają takie uczulenia na zawsze, czasami ujawniają się dopiero w wieku dorosłym, dlatego każda zmiana diety powinna być skonsultowana z lekarzem.

Jeśli masz problem z ułożeniem wartościowej diety i posiłków, które pozbawione są produktów na które jesteś uczulony/a, skorzystaj z planów żywieniowych PoTreningu.pl i wyeliminuj te produkty razem ze naszym dietetykiem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.