Wśród dzieci większość reakcji alergicznych na pokarmy wywołują orzeszki ziemne, mleko, soja, orzechy, jajka, pszenica. Większość z tych dzieci przestaje być na nie uczulona po jakimś czasie. Dorośli z kolei najczęściej reagują na owoce cytrusowe, orzechy, ryby, orzeszki ziemne, skorupiaki i pszenicę.
Wybrane produkty, które uczulają najczęściej
Jajka
Podobnie jak większość alergii pokarmowych, alergia na jajka występuje częściej w dzieciństwie niż w życiu dorosłym. Dzieci zwykle „wyrastają” z niej do czasu osiągnięcia wieku trzech lat. W niektórych przypadkach alergia na jajka może wywołać anafilaksję. Wstrząs anafilaktyczny obejmuje najczęściej świąd skóry, pokrzywkę, rumień czy obrzęki. Często towarzyszą im niebezpieczne duszności, suchy kaszel, chrypa i wodnisty kaszel, także wymioty czy biegunki.
Alergeny występujące w białku jaja kurzego to:
- owomukoid,
- owoalbumina,
- owotransferyna-konalbumina,
- lizozym,
- owomucyna,
- natomiast w żółtku:
- alfa-liwetyna,
- globulina,
- lipoproteina.
Proces gotowania może zniszczyć część z tych alergenów, ale nie wszystkie, dlatego też część osób uczulona na jajka może je jeść w postaci gotowanej, a część musi całkowicie wyeliminować jaj z diety.
Ryby
Alergia na ryby także może powodować ciężkie reakcje, w tym anafilaksję. Statystyki pokazują, że to dorośli częściej mają alergię na ryby niż dzieci, prawdopodobnie dlatego, że dorośli częściej je jedzą. Osoby uczulone np. na dorsza, bardzo często reagują także na inne rodzaje ryb, takie jak morszczuk, plamiak czy makrela. Dzieje się tak, ponieważ alergeny w tych rybach są do siebie dość podobne.
Mleko
Alergia na mleko krowie jest najczęstszą alergią pokarmową u dzieci. Reakcję może wywołać nawet niewielka ilość alergenu, która przedostała się do dziecięcego organizmu wraz z mlekiem matki, z produktów mlecznych, które zjadła mama. Większość dzieci wyrasta z tej alergii.
Objawy alergii na mleko często są łagodne i mogą wpływać na każdą część ciała. Może to być wysypka, biegunka, wymioty, skurcze żołądka, a w cięższych przypadkach także anafilaksja.
Orzechy
Alergia na orzechy zwykle trwa całe życie. Najczęściej reakcje alergiczne powodują m.in. orzechy włoskie, laskowe, migdały, pekan, brazylijskie, piniowe, makadamia i nerkowce. U osób bardziej wrażliwych może się pojawić także anafilaksja.
Orzeszki ziemne
Alergia na orzeszki ziemne, znane również jako orzechy arachidowe, często utrzymuje się przez całe życie. Tak naprawdę to alergia na nie to najczęstsza z przyczyn alergii pokarmowych. Orzeszki ziemne zawierają takie alergeny, które nie ulegają zniszczeniu podczas gotowania czy pieczenia. Co ciekawe, osoby uczulone reagują nawet na najmniejsze ilości tych produktów, dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i odrzucanie tych produktów, które mają informację, że mogą zawierać nawet ich śladowe ilości.
Niektóre osoby z alergią na orzeszki ziemne mogą również reagować na inne rośliny strączkowe, takie jak soja, fasola, zielony groszek.
Skorupiaki
Alergia na skorupiaki jest dość powszechna. Wiele różnych rodzajów skorupiaków może wywoływać reakcje u osób wrażliwych. Należą do nich krewetki, homary, kraby, raki, ostrygi czy małże.
Kiedy u danej osoby stwierdza się alergię na jeden rodzaj skorupiaków, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie reagować także na inne, a także... na opary gotowanych skorupiaków.
Soja
Alergia na soję częściej dotyka dzieci, ale dorośli także ją miewają. Objawy są dość podobne do alergii na mleko i obejmują biegunkę, wymioty, skurcze żołądka. Soja jest składnikiem około dwóch trzecich wszystkich wytwarzanych produktów spożywczych, w tym pieczywa, słodyczy, napojów, płatków śniadaniowych, lodów, margaryny, makaronów, przetworzonego mięsa i innych.
Pszenica
Alergia na pszenicę jest bardzo powszechna. Jednym z głównych alergenów pszenicy jest białko zwane gliadyną, które znajduje się w glutenie. Z tego właśnie powodu osobom uczulonym na pszenicę zaleca się dietę bezglutenową.
Podobnie jak w przypadku wszystkich alergii pokarmowych, osoby które podejrzewają, że mogą być uczulone, będą musiały porozmawiać z lekarzem przed zmianą diety.