Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Cukier trwale uszkadza ośrodki głodu i sytości

Nadmierna konsumpcja produktów zasobnych w cukry rafinowane takie jak sacharoza bez wątpienia prowadzi do pogorszenia kondycji metabolicznej organizmu i zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym – otyłości. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że objadanie się słodyczami może skutkować trwałymi zmianami w obrębie obszarów mózgu odpowiedzialnych za kontrolę łaknienia!

Jak organizm kontroluje łaknienie?

Mechanizmy odpowiedzialne za kontrolę łaknienia nie należą do banalnych, gdyż w regulacji głodu i sytości bierze udział wiele rozmaitych czynników, które podzielić można na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszej grupy zaliczyć można m.in.:

  •     neuropeptydy podwzgórzowe,
  •     insulinę,     
  •     adipokiny,     
  •     hormony przewodu pokarmowego.     

Do drugiej grupy natomiast należą czynniki:

  •     kulturowe,
  •     społeczne,     
  •     emocjonalne,     
  •     a także specyficzne właściwości pokarmu.     

Integracja wszystklich sygnałów wpływajacych na stany głodu i sytości zachodzi w jądrze łukowatym podwzgórza. Okazuje się, że na ten obszar mózgu wpływać mogą także cukry!

Interesujące badania

Dość ciekawe światło na zainicjowane tutaj zagadnienie rzucają wyniki badania przeprowadzonego przez, endokrynologa z Monash University - dr Zane Andrews. Podczas przeprowadzonych przez siebie prac badawczych specjalista ten zaobserwował, że wysoka podaż cukrów może powodować fizyczne uszkodzenie komórek budujących obszary podwzgórza odpowiedzialne za odczuwanie głodu i sytości. Co istotne, badacz odkrył mechanizmy leżące u podstaw tej zależności. Okazuje się, ze za ten fakt odpowiedzialne są... wolne rodniki! Co to ma wspólnego z cukrami? Cóż, warto wiedzieć, ze czynnikiem nasilającym produkcję wolnych rodników jest hiperglikemia.

Powyższe zagadnienie jest ciekawe w świetle innych badań, które wykazały, zę wzrost produkcji wolnych rodników może hamować uczucie głodu. Pisałem o tym niedawno w artykule do którego link podaję poniżej:

http://potreningu.pl/articles/3845/wolne-rodniki-zmniejszaja--laknienie

Okazuje się, że tak naprawdę nie ma pomiędzy wynikami tych dwóch różnych badań sprzeczności. Kluczem jest natężenie bodźca. Niewielki wzrost produkcji wolnych rodników może tłumić łaknienie, drastyczny wzrost natomiast – jest zabójczy.. W przypadku hiperglikemii poziom wolnych rodników jest tak duży, że prowadzi do uszkodzenia komórek, co sprawia że z czasem obszary podwzgórza regulujące pobór pokarmu przestają funkcjonować prawidłowo.

Wnioski

Warto zachować umiar w spożywaniu produktów nafaszerowanych cukrami rafinowanymi, gdyż skutkiem nadmiernego łakomstwa mogą okazać się trwałe zmiany w mózgu, w obszarach regulujących funkcjonowanie gospodarki energetycznej.  

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.