Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy dieta bogata w cukier zmienia to jak odczuwamy smak?

Czy dieta bogata w cukier zmienia to jak odczuwamy smak?
W ostatnich latach coraz większą uwagę i obawy budzi to, jakie ilości cukru spożywa nasze społeczeństwo. Nic dziwnego, bo cukier stanowi realne zagrożenie dla naszych zębów oraz masy ciała, co się może wiązać z większymi predyspozycjami do chorób serca oraz cukrzycy. Intrygującym pytaniem dotyczącym diet bogatych w cukier jest to, czy zmniejszają one naszą zdolność do odczuwania słodkiego smaku, potencjalnie podsycając apetyt na słodycze?

Problem z satysfakcją

Problem polega na tym, że spożywanie dużych ilości cukru może "znieczulać" receptory smaku, co w konsekwencji doprowadza do poszukiwania coraz to większej dawki cukru. Co więcej, zjedzenie naturalnie słodkich pokarmów, takich jak owoce może w ogóle nie dawać satysfakcji.

Co mówią na ten temat badania?

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan postanowili zbadać temat. Przeprowadzili badanie, które miało na celu analizę wpływu nawykowego, dużego spożycia cukru na wrażliwość na słodki smak.

Eksperyment naukowy

Aby zbadać wpływ diety bogatej w cukier na wrażliwość smakową, naukowcy wykorzystali szczury. Podzielili je na dwie grupy i zapewnili taką samą dietę, ale jednej dodatkowo podawali słodzoną wodę do picia. Takie podejście pozwoliło naukowcom wyizolować wpływ wysokiej zawartości cukru, ponieważ jedyną różnicą między obiema grupami był cukier w ich diecie.

Co zaobserwowano?

Po czterech tygodniach oceniono reakcje nerwu strunowo bębenkowego. Nerw ten przekazuje sygnały smakowe z przedniej części języka do mózgu. Naukowcy monitorowali aktywność nerwu, gdy szczury spożywały różne substancje. I co się okazało? Szczury z obu grup miały podobne reakcje na smak słony, kwaśny, gorzki i umami. Różnice pojawiły się dopiero przy smaku słodkim. Jak zapewne się domyślasz, szczury, które otrzymywały słodzoną wodę, reagowały znacznie słabiej. Oszacowano, że wrażliwość na słodki smak spadła o nawet 50%, co świadczy o tym, że nie była to subtelna różnica, a dość znacząca. Co istotne, zadziało się to w bardzo krótkim okresie, bo czym są cztery tygodnie?

Wniosek

Łatwo jest wywnioskować, że jeśli spożywamy dużo słodyczy, to w bardzo krótkim okresie możemy poczuć, że tego słodkiego smaku potrzebujemy coraz więcej. Można powiedzieć, że badanie to było na szczurach, a nie na ludziach, ale obserwując społeczeństwo, nie ma wątpliwości, że mechanizm jest bardzo podobny.

Brak wrażliwości na cukier jest odwracalny!

Dobrą wiadomością jest to, że w momencie, kiedy szczury wróciły do normalnej diety i piły zwykłą wodę, ich wrażliwość na słodycze wróciła po kilku tygodniach do normy. Sugeruje to, że kubki smakowe są dość plastyczne i daje to nadzieję, że detoks cukrowy może nam pomóc wrócić na normalne smakowo tory.

Podsumowanie

To intrygujące badanie pokazało, jak dieta bogata w cukier może zmienić nasze postrzeganie słodyczy i wpłynąć na sposób, w jaki reagujemy na słodki smak. Oczywiście dla uzyskania bardziej wiarygodnych informacji, potrzebne są kolejne badania i to na ludziach, ale widząc mechanizm tych osób, które pochłaniają duże ilości słodkiego, łatwo jest dostrzec pewne podobieństwa.

Cukier z pewnością nas uzależnia na różne sposoby i większość z nas doskonale wie, jakie mogą być konsekwencje jego spożywania. Pocieszające jest jednak to, że osoby, które czują, że muszą (ale naprawdę muszą) zjeść coś słodkiego, mogą sprawić, że ten pociąg do słodkiego zmaleje. Wystarczy na kilka tygodni odciąć się od słodkich produktów. Początki mogą być trudne, ale z czasem będzie znacznie łatwiej.

Źródła: High-sugar diet desensitizes the tongue to sweet tastes, says rat study (newatlas.com) High-sucrose diet exposure is associated with selective and reversible alterations in the rat peripheral taste system - PubMed (nih.gov)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.