Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy jesteś uzależniony od śmieciowego jedzenia? 5 typowych objawów

Czy jesteś uzależniony od śmieciowego jedzenia? 5 typowych objawów
Śmieciowe jedzenie jest oczywistym wrogiem osób pragnących uzyskać lub utrzymać zdrową i zadbaną sylwetkę. O ile okazjonalne spożycie frytek z hamburgerem nie musi koniecznie wiązać się z ponoszeniem negatywnych konsekwencji, o tyle regularne stołowanie się w barach szybkiej obsługi i cukierniach stanowi przyczynę poważnych problemów zdrowotnych – o estetyce ciała nie wspominając. Jednak problem słabej jakości pożywienia jest bagatelizowany – wiele częściej winę zrzucamy wyłącznie na jego ilość bądź wrodzone predyspozycje do tycia.

Tak jak osoby uzależnione od innych używek bardzo często nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu, podobnie osoby regularnie spożywające śmieciowe jedzenie również nie mają świadomości tego jak wielką krzywdę wyrządzają swojemu ciału i zdrowiu. O to pięć najpopularniejszych oznak uzależnienia od  pustych kalorii.

Przejadanie się – osoba uzależniona od śmieciowego jedzenia nie poprzestanie na dwóch ciasteczkach czy kawałku pizzy. Odczuwanie przyjemności w trakcie konsumpcji może być tak silne, iż akt spożywania pokarmu zakończy się dopiero w momencie odczuwania mdłości lub pojawienia się innych objawów przejedzenia bądź też zniknie ostatni okruszek znajdujący się  w zasięgu ręki.

Nie mówienie prawdy o swoich zachowaniach żywieniowych – fakt regularnego odwiedzania pizzerii bądź budki z kebabem bywa bardzo często przemilczany. Osoby uzależnione zazwyczaj kłamią na temat produktów żywnościowych, które spożywają, a także jedzą w ukryciu lub tajemnicy przed bliskimi.  Takie zachowania wynikają z odczuwania poczucia winy, wstydu czy też nawet obrzydzenia.

Sięganie po jedzenie nawet wtedy, gdy nie jesteś głodny – spożywanie produktów słabej jakości i ubogich w błonnik, witaminy i składniki mineralne  sprzyja deregulacji mechanizmów głodu i sytości. Pojawiają się zachcianki – nawet w krótkim czasie po spożyciu bardzo obfitego posiłku, którym osoba uzależniona nie potrafi się oprzeć.  W przypadku ludzi odżywiających się racjonalnie lekki głód działa pobudzająco do działania i energetyzująco (motywuje choćby do zorganizowania jedzenia), jednak w przypadku nadużywających fast foodów nawet najmniejsze „ukłucie” głodu może  zadziałać jako czynnik depresjonujący lub wyzwalający uczucie paniki, smutku, złości (tzw. objawy abstynencyjne).

Obsesyjne myśli o jedzeniu – trudności z koncentracją podczas wykonywania obowiązków zawodowych czy w trakcie spędzania czasu wolnego, ze względu na częste wizualizacje czekoladek, lodów, pizzy czy hamburgerów spożywanych w domowym zaciszu to kolejny objaw niezdrowego przywiązania do pokarmów o wątpliwej  jakości.

Jedzenie w celu rozładowania napięcia -  permanentne poczucie winy, smutek, złość czy inne negatywne emocje znikają, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki na czas spożywania słodyczy czy innych produktów zasobnych w niezdrowe tłuszcze i rafinowane cukry. Z tym, że zauważalna jest prawidłowość, iż aby odczucie odprężenia i relaksu było wyraźnie odczuwalne, dawki konsumowanych produktów muszą być za każdym razem coraz większe.

Podsumowanie

Uzależnienie od produktów żywnościowych słabej jakości jest zmorą współczesnych czasów – brak czasu, stres i zakłamany marketing nie sprzyjają kształtowaniu prawidłowych zachowań żywieniowych. Tymczasem uzależnienie od fast foodów rozpatrywane jest jako zaburzenie odżywiania – warto uświadomić sobie rangę problemu i w porę przejąć kontrolę nad spożywanym jedzeniem.