Harley Pasternak jest dość znaną osobą ze świata gwiazd i celebrytów. Kanadyjczyk opracował autorską dietę 5 czynników, której stosowanie przypisuje się takim osobom jak Jessica Simpsons, Natalie Portman czy Halle Berry. Jaki jest jej sekret i na czym polega? Przekonajcie się sami.
Na czym polega dieta 5 czynników?
Dieta została opracowana przez hollywoodzkiego trenera gwiazd Harleya Pasternaka w 2009 roku, stąd też nie ma co się dziwić jej popularnością. Metoda oparta jest na tradycyjnych podstawowych założenia współczesnej dietetyki i zorganizowana jest wokół cyfry 5. Autor zaleca spożywanie pięciu posiłków dziennie, z czego trzy pełnią funkcję głównych pokarmów i powinny składać się ze składników w ilości pięć sztuk. Należy do kuracji niskokalorycznych. Dzienne spożycie bilansu oscyluje na około 1300 kcal. Zalecana jest dla osób z umiarkowaną nadwagą, gdyż pozwala się jej pozbyć w stosunkowo krótkim czasie bez konieczności jej wydłużania.
Dieta 5 czynników - zasady
Cała idea kuracji odchudzającej skupia wokół siebie zastosowanie cyfry 5. Oto zasady jakie obowiązujące dla tej metody:
dieta trwa 5 tygodni
spożywanie 5 posiłków dziennie, z czego 3 są uważane za główne, a pozostałe są w formie przystawki
każdy posiłek powinien składać się z 5 składników, w tym: chude białko, węglowodany złożone (od niskiego do średniego indeksu glikemicznego), błonnik (od 5 do 10 g), dobre tłuszcze (tzn. z grupy omega-3 i omega-6), napoje bez dodatku cukru
na każdy tydzien przysługuje jeden dzień tzw. “cheat day” w którym spożywamy to, na co mamy ochotę, czyli w ciągu całej kuracji mamy 5 takich dni
przez 5 dni w tygodniu ćwiczymy 5 razy po 20 minut jeden trening
Dieta 5 czynników - przykładowe posiłki
Jadłospis w diecie powinien zostać tak ułożony, żeby zawierał pięć składników na posiłek i całe dzienne menu nie powinna przekraczać 1300 kcal. Poniżej skomponowany jest tylko i wyłącznie sugestią, którą nie należy się kierować.
Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu diety w życie warto zapoznać się z niekorzyściami, jakie za sobą może nieść. W poniższej tabeli zestawiono ich bilans, jak również jej korzyści.
Wady
Zalety
nadmiar białka w diecie
zmiana niekorzystnych nawyków żywieniowych
liczenie kalorii
różnorodność posiłków
czasochłonność
włączenie średnio umiarkowanej aktywności fizycznej
Co sądzisz o tej diecie? Podziel się opinią w komentarzu!
Dieta 5 czynników - efekty jakich możemy się spodziewać
Dieta zalecana jest dla osób które borykają się z nadwagą umiarkowaną. W ciągu całej kuracji schudnąć można ok. 7 kg. Na tydzień przypisuje się spadek wagi o 1,4 kg. W celu osiągnięcia trwałego efektu należy przestrzegać zasad, jakie obowiązują dietę i należy wdrożyć aktywność fizyczną zgodnie z zaleceniami. Po zakończeniu kuracji podaż kaloryczną powinno zwiększać się stopniowo, aby uniknąć słynnego efektu jo-jo. Najlepszą formą diety jest ta, która jest dobrana do naszych indywidualnych potrzeb. Nasi specjaliści bez problemu ułożą plan w taki sposób, aby był pyszny i smaczny a trzymanie się jego nie będzie żadnym wyzwaniem. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan
Czy warto przejść na dietę 5 czynników?
Podaż energetyczna dla tej diety nie powinna przekraczać 1300 kcal. Jednakże cała reszta w stosunku do zawartości mikro- i makroelementów nie jest bezpośrednio określona, tym samym mając problem z określeniem wielkości porcji. Sam jadłospis może zawierać zbyt dużą ilość białka, co sprzyja zakwaszeniu organizmu, obciążając nerki i wątrobę. Prawidłowe dobranie i skomponowanie posiłków wymaga pewnej wprawy i wiedzy na temat odpowiedniego żywienia, co dla normalnej osoby może być nie lada wyzwaniem. Mało restrykcyjny dzień w tygodniu może sprzyjać ogólnemu rozleniwieniu i porzuceniu diety na dobre, tym samym wracając do złych nawyków odżywiania. O ile jej stosowanie może i okazuje się atrakcyjne, o tyle samo odpowiednie odżywianie nie musi kojarzyć się z tak niską podażą energetyczną. Można jeść dużo, zdrowo i smacznie, jeżeli wszystko jest z umiarem.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.