IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta, która chroni Twój mózg i poprawia zdrowie

Dieta, która chroni Twój mózg i poprawia zdrowie
Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jeden z najzdrowszych systemów odżywiania. Opiera się ona na tradycyjnej żywności, którą spożywali ludzie zamieszkujący w rejonie śródziemnomorskim. Różnego rodzaju źródła podkreślają, że mieszkańcy tych państw m.in. Grecy, Hiszpanie, Włosi itp. cieszą się długowiecznością, zdrowiem i niższym ryzykiem chorób przewlekłych.

Podstawy diety

Sama dieta nie ma ścisłych zasad co do ilości posiłków czy też kaloryczności. Zachęca ona jednak do spożywania określonych produktów, które mają wiele składników odżywczych. Są to przede wszystkim owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, roślinne tłuszcze. Zaleca także ograniczanie do minimum żywności przetworzonej oraz cukru.

Zdrowie i redukcja wagi

I choć dobrze wiemy, że w kontekście redukcji liczy się bardzo sama kaloryczność tego, co jemy, to i tak dieta śródziemnomorska wymieniana jest jako jedna ze skuteczniejszych w procesie odchudzania. Wynika to zapewne z tego, że dobrze zbilansowane posiłki, które są potrzebne w niezbędne składniki odżywcze, bardziej zaspokajają potrzeby naszego organizmu i szybciej sycą. Poza tym zwykle, gdy mamy świadomość, że staramy się zdrowo jeść, wówczas samoistnie ograniczamy te kalorie i nie doprowadzamy do, mówiąc kolokwialnie, obżarstwa.

Dieta ta jest tak odżywcza, że często jest polecana osobom, które chcą nie tylko schudnąć, ale i poprawić swoje zdrowie i ochronić swój organizm przed chorobami przewlekłymi.

Czy dieta śródziemnomorska obniża ryzyko demencji?

Okazuje się, że jest ona doskonałym buforem chroniącym przed pogorszeniem funkcji poznawczych i demencją.

Czym jest demencja?

Demencja to utrata funkcji poznawczych — myślenia, zapamiętywania i rozumowania — w takim stopniu, że zakłóca to codzienne życie danej osoby. Niektórzy tracą też umiejętność kontrolowania swoich emocji. Może się zdarzyć, że zmianie ulegnie także ich osobowość. Stopień nasilenia demencji waha się od najłagodniejszego stadium, kiedy dopiero zaczyna wpływać na funkcjonowanie danej osoby, do najcięższego stadium, kiedy ta osoba musi całkowicie polegać na innych w zakresie podstawowych czynności życia codziennego.

Co mówią badania naukowe?

Badania sugerują, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej może zapewnić lepszą zdolność poznawczą, zmniejszając jednocześnie ryzyko pogorszenia pamięci. Jedno z nich przeprowadzono na ponad 6000 osób, które przestrzegały diety. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze i przeszli dwa testy psychologiczne.

Naukowcy zauważyli, że ścisłe przestrzeganie diety pomogło zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Wynik tych badań opublikowano w JAMA Network Open. Kolejne badania wzmacniały związek między zdrowiem poznawczym a stosowaniem diety śródziemnomorskiej.

Podsumowanie

Dieta śródziemnomorska to system odżywiania, który zapewnia bardzo odżywcze produkty. Jej ogromną zaletą jest to, że można ją stosować wszędzie, a nie tylko w państwach znajdujących się wokół Morza Śródziemnego. Daje nam ona wiele korzyści, m.in. pomaga utrzymać zdrową wagę, reguluje poziom cukru we krwi, chroni przed wieloma chorobami przewlekłymi, a także zmniejsza ryzyko demencji.

Źródła: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2794208?utm_campaign=articlePDF&utm_medium=articlePDFlink&utm_source=articlePDF&utm_content=jamanetworkopen.2022.21982

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.