Dieta wegetariańska podobnie jak reszta diet opartych na spożyciu produktów roślinnych, eliminuje z menu produkty pochodzenia zwierzęcego. Warto zdać sobie sprawę, że system diety roślinnej, w tym wegetarianizm to podobnie jak w przypadku reszty diet świata – styl życia, który odmienia nawyki żywieniowe i przynosi wiele korzyści pomimo braku obecności większości produktów odzwierzęcych.
Dieta w systemie wegetariańskim to roślinny sposób żywienia polegający na limitacji produktów odzwierzęcych do kilku wybranych produktów nabiałowych i bazowaniu na produktach pochodzenia roślinnego. Dopuszczalne formy produktów odzwierzęcych to nabiał i jego przetwory oraz jajka. Reszta produktów opiera się na typowym roślinnym menu jak w przypadku weganizmu.
W myśl profilaktyki zdrowotnej
Dieta wegetariańska została poddana licznym badaniom, które wskazują na jej korzystny dla zdrowia wpływ, szczególnie pod kątem profilaktyki zdrowotnej. Duża zawartość błonnika, liczne antyoksydanty i składniki odżywcze sprawiają, że jest to uniwersalna dieta pokrywająca zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze dla organizmu.
Duży stopień bezpieczeństwa diety
Dieta ta charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i może być skutecznie prowadzona w przypadku wielu problemów metabolicznych, np. insulinooporności, hiperglikemii, cukrzycy, problemów sercowo-naczyniowych itp.
Na co zwrócić uwagę?
Jednym z elementów, na który trzeba zwrócić uwagę w przypadku diety wegetariańskiej oraz innych systemów diet roślinnych jest niedostateczna podaż witaminy B12, nie wspominając już o witaminie D. Są to 2 witaminy, które muszą podlegać regularnej suplementacji w celu zapobiegania niedoborom.
Wśród mikroelementów warto zwrócić także uwagę na żelazo, które w przypadku kobiet może być niewystarczające z samej diety. Stąd też warto skonsultować się w sprawie zbilansowania diety wegetariańskiej z wykwalifikowanym dietetykiem.
Dieta wegetariańska jest uniwersalnym sposobem żywienia, który nie wymaga trzymania ściśle określonej ilości posiłków, jednak poleca się regularne spożywanie ich w ilości ok. 4-5 w trakcie dnia.
Dieta wegetariańska – rozkład makroskładników
W diecie wegetariańskiej można dostarczać także większej ilości białka, które jest bilansowane dzięki obecności nabiału i odżywek wegańskich w diecie. Tłuszcze równie są makroskładnikiem, którego można doświadczyć w nieco większej ilości ze względu na obecność nabiału z wyższą zawartością tłuszczu oraz jajek, które zawierają wiele drogocennych składników rozpuszczalnych w tłuszczach.
Najczęściej spotykany udział makroskładników:
białko: 15-25%,
tłuszcze: 25-30%,
węglowodany: 45-60%.
Dieta wegetariańska – przykładowy dzień jadłospisu
Śniadanie – Serek wiejski z ananasem, borówkami oraz płatkami owsianymi
Lista składników:
serek wiejski,
płatki owsiane,
ananas (plastry w syropie),
borówki.
Sposób przygotowania:
Płatki owsiane przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
Do płatków owsianych dodajemy resztę składników.
Można dodać trochę słodkiego sosu niskokalorycznego.
Drugie śniadanie – Pieczywo chrupkie z jajkiem, rzodkiewkami oraz maślanką
Lista składników:
jajo kurze całe,
rzodkiewka,
pieczywo chrupkie,
maślanka.
Sposób przygotowania:
Jajko gotujemy na twardo i kroimy w plastry.
Obkładamy pieczywo jajkiem i warzywami. Przyprawiamy wedle uznania.
Wszytko razem mieszamy z kiełkami i olejem lnianym.
Przyprawiamy wedle uznania.
Podajemy z pieczywem.
Chcesz zobaczyć więcej przykładowych posiłków z diety zbilansowanej? Znajdziesz je tutaj.
Podsumowanie
Jeśli odpowiada Ci ten model żywieniowy i chciałbyś go wypróbować, nasi dietetycy dopasują go do Twoich potrzeb i celu, żeby przynosił Ci jak najwięcej zdrowia i jak najlepsze efekty w redukcji tkanki tłuszczowej lub w przyroście masy mięśniowej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.