Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto kupować lokalne produkty spożywcze?

Dlaczego warto kupować lokalne produkty spożywcze?
Z pewnością zauważyłeś, że kiedy pojawiają się pierwsze truskawki, to mają one oznaczenie, że są z Hiszpanii lub innego słonecznego kraju. To samo dotyczy wielu innych produktów. Pojawienie się w sklepach czegoś, co lubisz, z pewnością cieszy, ale często ta radość odchodzi wraz z pojawieniem się rozczarowania, że to ani nie smakuje, ani nie pachnie, jak się spodziewaliśmy. Najczęściej dopiero lokalne, świeże produkty zaczynają nam dawać to, czego po nich oczekujemy. Jakie mogą być korzyści kupowania lokalnych produktów?

Lokalne produkty są zdrowsze, zawierają mniej pestycydów

Pestycydy to dość szeroki temat. Teoretycznie zdrowsze pod tym względem są warzywa i owoce ekologiczne, ale nie da się ukryć, że są one też droższe. Kupowanie lokalnie uprawianej żywności jest nie tylko bardziej ekonomiczne, ale też mniej naraża nas na wspomniane właśnie pestycydy.

Choć krajowi rolnicy nadal z nich korzystają, to jednak na lokalne rozpowszechnienie swoich produktów nie potrzebują sięgać po te najcięższe pestycydy, ponieważ nie muszą się martwić o to, że ich warzywa i owoce muszą gdzieś długo leżakować i odbyć długą podróż. Ponadto lokalne produkty zawierają najczęściej więcej składników odżywczych, ponieważ nie tracą ich tak bardzo, jak te, które długo leżakują oraz są narażone na zmianę światła, różne temperatury itp.

Jedząc lokalne produkty wspierasz lokalnych rolników

To chyba jest bardzo logiczne. Jeśli coś od kogoś kupujesz, to dajesz mu zarobić. A że czasy mamy ciężkie, to warto wspierać lokalnych przedsiębiorców. Warto kupować produkty z mniejszych gospodarstw (oczywiście w miarę możliwości), ponieważ mają oni znacznie trudniejszą sytuację, żeby się przebić na rynku.

Wspierasz środowisko

Jednym z łatwych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego jest kupowanie lokalnych produktów. Jedzenie pokonuje mniej kilometrów, aby dotrzeć do Ciebie i emituje mniej dwutlenku węgla, gdy kupujesz lokalnie. Kupując lokalnie, wspierasz zatem swoje środowisko, co jest korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla otoczenia, w którym żyjesz.

Lokalne produkty są smaczniejsze

Jak już wiesz, lokalne produkty są bardziej świeże. Produkty uprawiane w pobliżu domu są zbierane w szczytowym momencie dojrzałości, co oznacza, że ​​mają bardziej "złożony" smak i mogą zawierać więcej składników odżywczych niż owoce i warzywa transportowane z odległych miejsc. Gdy produkty będą smakować świeżo i pysznie, zjesz ich więcej i będziesz cieszyć się bogactwem wartości odżywczych, które towarzyszą jedzeniu warzyw i owoców.

Podsumowanie

Kupując lokalnie, wspierasz swoje środowisko, dostarczasz organizmowi więcej składników odżywczych, pomagasz lokalnym rolnikom przetrwać, a także często oszczędzasz pieniądze. Choć obecnie ceny wszystkiego rosną, zarówno produktów finalnych, jak i surowców, to mimo wszystko lepiej się nawzajem wspierać.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.