Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czym jest hiponatremia? Jakie są jej przyczyny i skutki?

Czym jest hiponatremia? Jakie są jej przyczyny i skutki?
Sól kuchenna będąca głównym źródłem sodu w naszej diecie, podobnie jak cukier, nazywana jest często „białą śmiercią”, ponieważ uważa się, że nadmierne jej spożycie, przyczynia się do rozwoju wielu chorób i zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Faktycznie sód jest wszechobecnym składnikiem żywności, a szczególnie zasobne w ten składnik pokarmowy są produkty wysoko przetworzone. Warto jednak pamiętać, że sód jest także niezbędnym elementem diety, a jego niedoborów w doświadczać mogą ciężko trenujący sportowcy, co niestety może mieć opłakane skutki.

Czym jest hiponatremia?

Prawidłowy poziom tego pierwiastka we krwi mieści się w przedziale 135-145 mmol/l. W trakcie długotrwałego wysiłku dochodzić może do istotnych strat sodu wraz z potem, czego dowodem są charakterystyczne białe ślady na odzieży sportowej. Jeśli jego ubytek nie zostanie w porę uzupełniony dochodzi do hiponatremii czyli mówiąc wprost – niedoboru sodu we krwi.

Przyczyny hiponatremii

Przyczyną niedoboru sodu we krwi jest oczywiście dysproporcja pomiędzy jego podażą a utratą w trakcie wysiłku. Warto jednak wiedzieć, że samo picie wody, nie jest skutecznym środkiem zaradczym. Mało tego spożywanie dużych ilości płynów deficytowych w sód, takich jak niskozmineralizowane wody może wręcz sprzyjać wystąpieniu hiponatremii. Przyczyną tego stanu może być tak odwodnienie jak i przewodnienie organizmu.

Skutki hiponatremii

Sód jest pierwiastkiem niezbędnym do życia, reguluje ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych, utrzymuje potencjał czynnościowy błon komórkowych i  odgrywa kluczową rolę w zachowaniu właściwej pobudliwości mięśni i nerwów. Jego deficyt powoduje nie tylko spadek zdolności wysiłkowych, ale może być zagrożeniem dla życia. Znane są przypadki śmierci wśród maratończyków, będące skutkiem hiponatremii.

Objawy hiponatremii

Do wczesnych objawów niedoboru sodu zalicza się bóle głowy, osłabienie, nudności, skurcze mięśni, otępienie, dezorientację, widzenie tunelowe, zaburzenia koordynacji ruchowej. Jak łatwo się domyślić, symptomy często mylone są z odwodnieniem, a za skuteczny zabieg zaradczy uznaje się zwiększenie spożycia płynów, co niestety nie przynosi pozytywnych skutków, a często pogłębia problem. Charakterystycznym objawem hiponatremii jest puchnięcie ciała (wokół paska, ściągaczy skarpetek, etc.).

Niewłaściwe odczytywanie wysyłanych przez organizm pierwszych sygnałów hiponatremii skutkuje wyraźnym pogorszeniem stanu zdrowia i stanowi zagrożenie dla życia. Mogą pojawić się konwulsje, utrata świadomości, problemy z oddychaniem, a nawet zatrzymanie akcji serca.

Komu zagraża?

Hiponatremią zagrożeni są głównie sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych, których treningi lub zawody trwają dłużej niż dwie godziny. Zwłaszcza uczestnicy maratonów i triatlonów stanowią grupą najwyższego ryzyka. Hiponatremii potencjalnie sprzyjać może także stosowanie silnych środków stymulujących i odchudzających, zwłaszcza tych niedozwolonych jak efedryna, johimbina czy clenbuterol.

Profilaktyka

Zależnie od panujących warunków utrata sodu wraz z potem może wynosić nawet 1 g na litr. Jak łatwo się domyślić ilość ta musi zostać wyrównana, najlepiej na bieżąco. Służą temu specjalne napoje dla sportowców o odpowiedniej osmolalności, zawierające węglowodany i elektrolity takie jak właśnie sód.

Napój tego typu można przygotować samemu, stosując się do przepisu:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.