Dla niektórych tytułowe pytanie powinno brzmieć "jak W OGÓLE znaleźć czas na śniadanie?". Jak wygląda Twój poranek? Wyskakujesz z łóżka, biegniesz prosto do łazienki, potem do szafy, w biegu łapiesz kawę i pędzisz do pracy/szkoły? Czy może wstajesz i na spokojnie szykujesz sobie pożywne śniadanie, które układasz finezyjnie na talerzu i celebrujesz poranek?
Co prawda powyżej zostały opisane skrajności, to i tak wielu osobom bliższy jest poranny pośpiech, aniżeli poświęcenie czasu na zjedzenie, albo chociaż zrobienie i zabrania na wynos śniadania.
Dlaczego śniadanie jest tak ważne?
Ludzie różnie podchodzą do pierwszego posiłku. Jedni nie wyobrażają sobie dnia bez śniadania, a inni mają różne teorie na temat jego unikania.
Najczęstsze to:
- im później zacznę jeść, tym mniej zjem w ciągu dnia (zwykle jednak wychodzi zupełnie odwrotnie),
- rano nie czuję głodu (ale później o 12h wjeżdża drożdżóweczka z lukrem),
- nie jedząc rano, spalam więcej tłuszczu (bądźmy jednak racjonalni — redukcja zachodzi wtedy, kiedy jemy mniej ogółem, niż spalamy, a nie gdy unikamy danego posiłku).
Jedzenie śniadań ma naprawdę sporo zalet, m.in. zaspokaja głód na dłuższy czas, dzięki czemu nie będziesz ulegać pokusie w późniejszych godzinach albo łapać co popadnie, co jest w najbliższej cukierni czy automacie na słodycze.
Dodaje też energii, która utrzymuje się przez dobre kilka godzin, zwiększając wydajność Twojej pracy. To, co jest istotne, nie chodzi o samo zjedzenie śniadania, ale o zjedzenie pożywnego, zdrowego śniadania.
Jak to zrobić? Jak znaleźć czas na pożywne śniadanie?
Jeśli nie masz czasu rano, przygotuj sobie jedzenie wieczorem. Możesz zrobić tzw. nocną owsiankę — porcję ulubionych płatków (np. owsianych, jaglanych) wymieszaj z jogurtem naturalnym, nasionami chia, odżywką białkową i wstaw na noc do lodówki. Rano płatki będą miękkie. Możesz dodać także owoce, orzechy itp.
Jeśli masz wolnowar, możesz sobie przygotować owsiankę na ciepło, która będzie sobie powolutku "pyrkać" przez całą noc a rano będzie gotowa do zjedzenia
Dlaczego akurat płatki?
Płatki zbożowe są bardzo wszechstronne a przy tym pożywne. Zawierają błonnik zwany beta-glukanem, który jest zdrowy dla serca i syci. Są one źródłem głównie węglowodanów (choć mają także nieco białka), dlatego dobrze jest je uzupełnić dodatkami bogatymi w białko np. odżywka, jogurt, kefir oraz tłuszczami np. migdałami, orzechami włoskimi itp.
Miej pod ręką dobrej jakości "gotowce"
Każdy może czasami zaspać. Najgorsze co możesz w tej sytuacji zrobić, to polecieć po pączka do cukierni. Najlepiej, żebyś miał w domu zawsze jakiś zapas produktów, które możesz zabrać ze sobą i zjeść w drodze, albo na spokojnie w pracy bez skomplikowanego przygotowania.
Może to być:
- serek wiejski albo twaróg z pieczywem razowym/owocem/waflami ryżowymi,
- dobrej jakości wędlina lub ser żółty, dwie trzy kromki pieczywa razowego, warzywo (zapakuj szybko w pojemnik, a kanapkę złożysz już w pracy),
- saszetka odżywki białkowej, owoc, garść orzechów (przyda się bidon, w którym rozrobisz sobie białko).
A co, jeśli w domu pustki? Co kupić w sklepie/piekarni?
Nawet w takiej sytuacji kupienie pączka nie jest jedynym rozwiązaniem. W wielu piekarnio-cukierniach można kupić także gotowe kanapki, sałatki, jogurty z musli. Co prawda często kanapki są z majonezem a jogurty z cukrem, ale na pewno da się wybrać jakieś najmniejsze zło.
Zapytaj, czy mogą zrobić kanapkę bez sosów albo kup pełnoziarniste pieczywo a w innym sklepie twaróg, serek wiejski, mozzarelle i jakieś warzywo. Mimo że nie zawsze uda się znaleźć produkty dobrej jakości, to wciąż takie rozwiązania są lepsze od słodyczy i cukierniczych wyrobów.
Zwróć uwagę, że chodzi głównie o to, żeby skomponować zestaw, w skład którego wchodzi białko w solidnej porcji, węglowodany i tłuszcze. Białko stabilizuje poziom cukru we krwi i zmniejsza głód, a węglowodany dodają energii. Tłuszcze z kolei sprawiają, że czujesz się dłużej najedzony.
Płynne śniadanie
Masz blender? To świetnie. Możesz zatem rano zrobić szybki koktajl. Zblenduj jogurt naturalny z owocami, możesz także dodać odżywkę białkową i popijaj w drodze do pracy. Jogurt dostarcza białka, wapnia i probiotyków a owoce węglowodanów, witamin i minerałów. Odżywka podbije ilość protein, co ma strategiczne znaczenie.
Czego unikać?
Unikaj produktów bazujących na cukrze takich jak drożdżówki, pączki, wiele rodzajów musli, płatków czekoladowych do mleka, słodzonych jogurtów, dżemów, kremów czekoladowych i innych przetworzonych produktów. Wszystkie smaczne rogaliki czy bułeczki podnoszą poziom cukru we krwi, który następnie bardzo szybko spada, co może być przyczyną nadmiernego zmęczenia krótko po posiłku. A senność i bóle głowy w godzinach Twojej pracy nie są Ci potrzebne. Ogólnie pisząc, szukaj produktów bez dodatku cukru.
Podsumowanie
Być może nie masz czasu, żeby usiąść i w spokoju zjeść śniadanie, ale to nie oznacza, że nie ma opcji, by zjeść szybki i zdrowy posiłek. Wszystko jest kwestią planowania, organizacji i odrobiny chęci. To Ty decydujesz!
Wiadomo, że łatwiej jest sięgnąć po świeżą drożdżówkę, a może raczej fajnie mieć wymówkę, by móc ją zjeść. Są smaczne, to prawda, jednak jeśli zależy Ci na zdrowiu, zgrabnej sylwetce, a także wydajności w pracy czy szkole, wówczas naprawdę lepiej jest zdecydować się na pożywne śniadanie.