Nawyki żywieniowe nastolatków kojarzone są często z fast foodami, takimi jak pizza, hamburgery, koniecznie frytki i wiele innych. Oczywiście nie można generalizować, ponieważ zdarzają się przypadki, które dbają o siebie i mają wysoką świadomość na temat odżywiania, ale jednak młody wiek często związany jest z wychodzeniem na miasto ze znajomymi i takimi właśnie szaleństwami kulinarnymi. Warto zwrócić uwagę na to, co zjada nasz nastolatek i edukować, zachęcać, proponować pożywne produkty, aby wpajać zdrowe nawyki żywieniowe na kolejne lata życia. Oto niektóre z najzdrowszych produktów, które nastolatki powinny uwzględnić w swoim menu.
Zielone warzywa liściaste
Ciemne, zielone warzywa liściaste są bogate w przeciwutleniacze, witaminy A, B, C, E i K oraz minerały, takie jak żelazo i wapń. Spożywanie ich może potencjalnie zapobiegać nowotworom i zwiększeniu ryzyka chorób serca. Przykładem warzyw są szpinak, jarmuż, różne gatunki kapusty itp.
Warzywa i owoce
Nikogo nie zdziwi, że w diecie nastolatka powinny codziennie gościć różnorodne warzywa i owoce. Jest to bomba witamin i minerałów, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru, problemów z ciśnieniem. Warzywa i owoce powinny się znajdować w posiłkach nastolatków każdego dnia.
Rośliny strączkowe
Rośliny strączkowe takie jak groch, fasola, ciecierzyca, soczewica są niedrogim źródłem białka roślinnego. Ponadto, zawierają błonnik, złożone węglowodany, witaminy i minerały. Spożywanie roślin strączkowych w ramach zdrowej, bogatej w rośliny diety może obniżyć ryzyko chorób przewlekłych u nastolatków i w przyszłości.
Orzechy i nasiona to dobre źródło zdrowych tłuszczy. Zawierają szereg witamin i minerałów w zależności od gatunku m.in. witamin z grupy B, magnezu, wapnia, witaminy E. Choć są kaloryczne, to stanowią dużo lepszą opcję przekąski niż popularne chipsy lub paluszki.
Są nie tylko atrakcyjne do chrupania w ramach czegoś do przegryzienia, ale także dodatkiem do wielu dań takich jak sałatki, owsianki, omlety itp. Orzechy i nasiona są również bogate w błonnik, który może pomóc w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi i prawidłowej masy ciała.
Białe chude mięso
Jedzenie różnych źródeł białka jest korzystne dla naszego organizmu, ale nie da się ukryć, że mając do wyboru czerwone a białe mięso (indyk, kurczak), to zdrowsze będzie to drugie. Warto też samemu przygotowywać mięsa tj. gotować, piec itp. niż sięgać po przetworzone produkty takie jak parówki, wędliny itp.
Jaja
Jajka zawierają cholinę, której organizm używa do wytwarzania substancji chemicznej w mózgu zwanej acetylocholiną, która pomaga w zapamiętywaniu i myśleniu. Cholina jest również przekształcana w inny związek chemiczny zwany fosfatydylocholiną, który pomaga rozkładać cholesterol w wątrobie. Jaja wzbogacają też dietę nastolatka w witaminę B7 i witaminę A. Ich dużą zaletą jest cena. Przy niewielkim nakładzie finansowym można sporządzić pożywny posiłek z jajami.
Nabiał
Produkty mleczne to źródło wapnia. Jest on bardzo ważny dla zdrowego wzrostu i rozwoju kości. Warto sięgać po maślanki, kefiry, jogurty – najlepiej naturalne. Wartościowe są również sery, szczególnie takie jak parmezan i mozzarella, no i oczywiście twarogi.
Unikać natomiast trzeba produktów z dodatkiem cukru. Żeby zachęcić nastolatków do zdrowszych wyborów, warto zaproponować jogurt naturalny i samemu dodać ulubione owoce, orzechy lub musli.
Tłuste ryby
Tłuszcz jest istotnym elementem diety każdego człowieka, także nastolatków. Pomaga wchłaniać niektóre witaminy i zachować energię na dłużej. Kluczem do sukcesu jest spożywanie odpowiedniego rodzaju tłuszczu – jednonienasyconych i wielonienasyconych. Znajdują się one w orzechach, nasionach, oliwkach, słoneczniku i rybach. Ryby to jednocześnie fantastyczne źródło białka.
Podsumowanie
Każdy nastolatek z pewnością będzie chciał wychodzić na miasto z przyjaciółmi i skorzystać ze słodyczy, fast foodów i innej kiepskiej żywności. Zakazy na niewiele się zdadzą, mogą wręcz sprawić, że młody człowiek będzie działać na przekór. Nie mniej jedna warto swoje dzieci edukować i zapewnić dostęp do zdrowej żywności. Z wyżej wymienionych produktów z łatwością przygotujesz pożywne śniadania, obiady i kolacje, dostarczając swojemu nastolatkowi mnóstwo wartości odżywczych.