Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie produkty powinny się znaleźć w diecie nastolatka?

Jakie produkty powinny się znaleźć w diecie nastolatka?
Nawyki żywieniowe nastolatków kojarzone są często z fast foodami, takimi jak pizza, hamburgery, koniecznie frytki i wiele innych. Oczywiście nie można generalizować, ponieważ zdarzają się przypadki, które dbają o siebie i mają wysoką świadomość na temat odżywiania, ale jednak młody wiek często związany jest z wychodzeniem na miasto ze znajomymi i takimi właśnie szaleństwami kulinarnymi. Warto zwrócić uwagę na to, co zjada nasz nastolatek i edukować, zachęcać, proponować pożywne produkty, aby wpajać zdrowe nawyki żywieniowe na kolejne lata życia. Oto niektóre z najzdrowszych produktów, które nastolatki powinny uwzględnić w swoim menu.

Pełne ziarna

Produkty pełnoziarniste obfitują w wiele witamin, minerały, zdrowe tłuszcze i błonnik. Ten ostatni pomaga spowolnić rozkład skrobi w cukrze, dzięki czemu utrzymuje równowagę cukru we krwi. Pomaga również w transporcie żywności, zapewniając regularność wypróżniania. Ponadto, pełne ziarna, to doskonałe źródła żelaza, magnezu, cynku, selenu i innych składników odżywczych.

Zielone warzywa liściaste

Ciemne, zielone warzywa liściaste są bogate w przeciwutleniacze, witaminy A, B, C, E i K oraz minerały, takie jak żelazo i wapń. Spożywanie ich może potencjalnie zapobiegać nowotworom i zwiększeniu ryzyka chorób serca. Przykładem warzyw są szpinak, jarmuż, różne gatunki kapusty itp.

Warzywa i owoce

Nikogo nie zdziwi, że w diecie nastolatka powinny codziennie gościć różnorodne warzywa i owoce. Jest to bomba witamin i minerałów, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru, problemów z ciśnieniem. Warzywa i owoce powinny się znajdować w posiłkach nastolatków każdego dnia.

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe takie jak groch, fasola, ciecierzyca, soczewica są niedrogim źródłem białka roślinnego. Ponadto, zawierają błonnik, złożone węglowodany, witaminy i minerały. Spożywanie roślin strączkowych w ramach zdrowej, bogatej w rośliny diety może obniżyć ryzyko chorób przewlekłych u nastolatków i w przyszłości.

Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona to dobre źródło zdrowych tłuszczy. Zawierają szereg witamin i minerałów w zależności od gatunku m.in. witamin z grupy B, magnezu, wapnia, witaminy E. Choć są kaloryczne, to stanowią dużo lepszą opcję przekąski niż popularne chipsy lub paluszki.

Są nie tylko atrakcyjne do chrupania w ramach czegoś do przegryzienia, ale także dodatkiem do wielu dań takich jak sałatki, owsianki, omlety itp. Orzechy i nasiona są również bogate w błonnik, który może pomóc w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi i prawidłowej masy ciała.

Białe chude mięso

Jedzenie różnych źródeł białka jest korzystne dla naszego organizmu, ale nie da się ukryć, że mając do wyboru czerwone a białe mięso (indyk, kurczak), to zdrowsze będzie to drugie. Warto też samemu przygotowywać mięsa tj. gotować, piec itp. niż sięgać po przetworzone produkty takie jak parówki, wędliny itp.

Jaja

Jajka zawierają cholinę, której organizm używa do wytwarzania substancji chemicznej w mózgu zwanej acetylocholiną, która pomaga w zapamiętywaniu i myśleniu. Cholina jest również przekształcana w inny związek chemiczny zwany fosfatydylocholiną, który pomaga rozkładać cholesterol w wątrobie. Jaja wzbogacają też dietę nastolatka w witaminę B7 i witaminę A. Ich dużą zaletą jest cena. Przy niewielkim nakładzie finansowym można sporządzić pożywny posiłek z jajami.

Nabiał

Produkty mleczne to źródło wapnia. Jest on bardzo ważny dla zdrowego wzrostu i rozwoju kości. Warto sięgać po maślanki, kefiry, jogurty – najlepiej naturalne. Wartościowe są również sery, szczególnie takie jak parmezan i mozzarella, no i oczywiście twarogi.

Unikać natomiast trzeba produktów z dodatkiem cukru. Żeby zachęcić nastolatków do zdrowszych wyborów, warto zaproponować jogurt naturalny i samemu dodać ulubione owoce, orzechy lub musli.

Tłuste ryby

Tłuszcz jest istotnym elementem diety każdego człowieka, także nastolatków. Pomaga wchłaniać niektóre witaminy i zachować energię na dłużej. Kluczem do sukcesu jest spożywanie odpowiedniego rodzaju tłuszczu – jednonienasyconych i wielonienasyconych. Znajdują się one w orzechach, nasionach, oliwkach, słoneczniku i rybach. Ryby to jednocześnie fantastyczne źródło białka.

Podsumowanie

Każdy nastolatek z pewnością będzie chciał wychodzić na miasto z przyjaciółmi i skorzystać ze słodyczy, fast foodów i innej kiepskiej żywności. Zakazy na niewiele się zdadzą, mogą wręcz sprawić, że młody człowiek będzie działać na przekór. Nie mniej jedna warto swoje dzieci edukować i zapewnić dostęp do zdrowej żywności. Z wyżej wymienionych produktów z łatwością przygotujesz pożywne śniadania, obiady i kolacje, dostarczając swojemu nastolatkowi mnóstwo wartości odżywczych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.