Nie tylko ilość ma znaczenie!
Wygląd sylwetki zależy nie tylko i wyłącznie od ilości spożywanego jedzenia. Utarło się takie przekonanie, że aby pozbyć się tłuszczu, można jeść wszystko, ale po prostu w mniejszych ilościach. Warto wiedzieć, iż nie jest to najlepszy sposób na walkę ze zbędnymi kilogramami, gdyż wiąże się z odczuwaniem trudnego do opanowania głodu, a także może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów żywieniowych. Lepiej jest bazować na pokarmach, które z jednej strony są sycące a z drugiej dostarczają cennych dla zdrowia składników, takich jak witaminy, składniki mineralne, błonnik, etc. Co powinna uwzględniać dieta dla młodej osoby, będącej w wieku szkolnym?
- warzywa i owoce – w tym świeże i gotowane, pieczone. Warto pamiętać, że przetwory owocowe – typu dżemy, soki, napoje, słodycze, jogurty nie powinny być spożywane jako zamiennik owoców – generalnie nie wnoszą do jadłospisu niczego, poza zbędnymi kaloriami, które mogą odkładać się jako tkanka tłuszczowa.
- mięso, podroby, tłuste ryby morskie – młodzi ludzie – przeważnie płci żeńskiej, często wierzą, iż dieta bezmięsna w szybszy sposób pomoże uzyskać wymarzoną sylwetkę. Tymczasem pełnowartościowe białko, nie dość że jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do rozwoju organizmu, to dodatkowo pomaga regulować apetyt, zapobiegając napadom głodu. W diecie znajdować może się zarówno drób, jak i wieprzowina, wołowina, cennym składnikiem są podroby np. wątróbka. Ważny jest natomiast i często niedoceniany jest sposób obróbki termicznej – warto polubić mięsa gotowane, parowane, pieczone, grillowane. Niewskazane jest natomiast smażenie na głębokim tłuszczu czy też smażenie panierowanych mięs czy ryb.
- produkty skrobiowe – uczniowie, często powtarzają informacje zasłyszane u dorosłych. I tak często ziemniaki postrzegane bywają jako tuczące i zamieniane są na makaron czy ryż. Tymczasem nie jest to prawda – gotowane ziemniaki mogą stanowić cenny składnik diety. Oprócz tego godne uwagi są kasze – gryczana, jaglana, pełnoziarniste makarony, pieczywo, ryż.
- inne – w zdrowym jadłospisie ukierunkowanym na redukcję tkanki tłuszczowej, uwzględnić można również wiele innych pokarmów, takich jak choćby nieprzetworzony nabiał – w tym twarogi, sery podpuszczkowe typu mozzarella, jaja, orzechy – zawsze nieprażone i niesolone. Błędne jest myślenie, że dieta odchudzająca powinna opierać się o jakieś wymyślne, trudnodostępne i drogie pokarmy.
- spożywane napoje – oprócz jedzenia znaczenia posiada dobór odpowiednich napojów. Polecane są przede wszystkim napoje bezkaloryczne, takie jak woda mineralna