W ramach urozmaicenia codziennego menu, warto zaeksperymentować z użyciem nowych przypraw – dzięki temu nawet zwykła potrawa nabierze niebywałego charakteru. Jednym z bardziej interesujących, a jednocześnie mniej znanych i popularnych wśród osób aktywnych i dbających o zdrowie dodatków tego typu, jest właśnie kardamon – aromatyczny, słodko-ostry i zasobny w cenne dla zdrowia przeciwutleniacze.
Czym jest kardamon i skąd pochodzi?
Nazwa kardamon tak naprawdę obejmuje trzy rodzaje roślin należących do rodziny imbirowatych, których niedojrzałe nasiona od wielu lat wykorzystywane są zarówno do celów kulinarnych – dań na słodko oraz wytrawnych, jak i również do tradycyjnego leczenia wybranych dolegliwości. Ojczyzną tej przyprawy o specyficznym aromacie są Indie. Co ciekawe w niektórych indyjskich restauracjach, na zakończenie konsumpcji podawane są ziarna kardamonu – w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu z ust. Na jakie inne korzyści mogą liczyć amatorzy tej niezwykłej przyprawy?
Korzystny dla pracy serca i dla kondycji całego układu krążenia
Badania naukowe przeprowadzone przez specjalistów z Department of Pharmacology and Pharmaceuticals at the College of Pharmacy of King Saud University w Arabii Saudyjskiej wskazują na korzystne działanie kardamonu na serce i układ krwionośny. Z jednej strony przypisuje się tej przyprawie właściwości normujące ciśnienie krwi, z drugiej wskazuje na regulowanie gospodarki lipidowej i korzystny wpływ na poziom markerów ryzyka rozwoju chorób takich jak miażdżyca.
Reguluje pracę przewodu pokarmowego
O pomocnym wpływie kardamonu na pracę przewodu pokarmowego i procesy trawienia wiadomo już od dawna. Zarówno w Ajurwedzie jak i chińskiej medycynie ludowej kardamon to popularne panaceum na dolegliwości trawienne, problemy z żołądkiem czy jelitami. Współcześni badacze potwierdzają takie działanie. Olejki eteryczne znajdujące się w kardamonie posiadają właściwości łagodzące zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Warto również podkreślić, iż przyprawa ta może zapobiegać powstawaniu zatruć pokarmowych – jak wskazują badania naukowe, w kardamonie znajdują się związki hamujące namnażanie i rozwój bakterii odpowiedzialnych za wybrane infekcje pokarmowe.
Zmniejsza ryzyko wybranych nowotworów
Kardamon posiada silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu może neutralizować działanie wolnych rodników, a także zmniejszać ryzyko powstawania zmian o charakterze nowotworowym. Naukowcy z Kalkuty wskazali między innymi na zależność pomiędzy uwzględnianiem kardamonu w diecie a niższym ryzykiem występowania raka jelita grubego.
Do czego można używać kardamonu?
Przyprawa ta bardzo dobrze komponuje się z cynamonem i imbirem, można ją wykorzystywać jako dodatek do deserów, dań na słodko – np. do porannej owsianki, a także do potraw pikantnych: mięsnych lub warzywnych. Kardamon pasuje także do napojów na gorąco – np. kawy czy kakao.
Podsumowanie
Kardamon jest przyprawą, którą zdecydowanie warto włączyć do kulinarnego repertuaru. Szczególnie powinni się nią zainteresować miłośnicy kuchni indyjskiej oraz dalekowschodnich klimatów. Oprócz niebywałych walorów smakowych, spożywanie kardamonu może wiązać się z korzyściami zdrowotnymi.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.