Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Oglądanie telewizji a zdrowie -ciekawostki

Spędzanie czasu przed migającym telewizorem to jedna z najpopularniejszych form rozrywki. Jak pokazują obserwacje naukowców i doświadczenia własne, jest to niewątpliwie jedna z wielu przyczyn postępujących problemów z masą i składem ciała oraz ze zdrowiem, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych. Biorąc pod uwagę skalę tego zjawiska, zdecydowanie warto przyjrzeć mu się bliżej, uwzględniając również dość zaskakujące ciekawostki ze świata nauki.

Smutne filmy sprawiają, iż jesz więcej

Wyniki badania przeprowadzonego przez Cornell University Food and Brand Lab wskazują, iż podczas oglądania dramatów chętniej sięgamy po fast foody oraz zjadamy ich więcej, niż podczas seansów filmów komediowych. Prawdopodobna przyczyna tego zjawiska to potrzeba natychmiastowej kompensacji odczuwanej melancholii i smutku – a cóż lepiej się do tego nadaje niż leżące nieopodal chipsy czy też litrowe opakowanie lodów? Taka forma „kojenia” emocjonalnego bólu może prowadzić do rozwoju niezdrowego związku z jedzeniem. Dlatego też, w ramach przygotowań do oglądania wyciskacza łez, warto zorganizować zdrowe i wartościowe przekąski - np. owoce, orzechy, gorzką czekoladę.

Dzieci i żywieniowe wzorce

Zgubne skutki przesiadywania przed włączonym telewizorem są szczególnie dobrze widoczne w przypadku dzieci, które są wyjątkowo podatne na reklamy fast foodów czy słodyczy. Nie bez powodu dzieci to grupa docelowa licznych kampanii marketingowych wielu produktów żywnościowych, szczególnie tych o nie najlepszej wartości odżywczej. Co ciekawe, bezpośrednie reklamy to nie jedyne zagrożenie. Na najmłodszych wyjątkowo mocno oddziałuje tzw. lokowanie produktu w filmach czy programach – dzieci naśladują swoich ulubionych bohaterów i chcą jeść i pić to co oni.

Programy kulinarne – źródło nienajlepszych inspiracji

Programy o gotowaniu cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem – szczególnie pośród osób, które chcą nauczyć się sztuki kulinarnej od podstaw bądź też poszukujących pomysłów do swojego menu. Okazuje się, iż oglądanie tego typu programów niekoniecznie sprzyja szczupłej i estetycznej sylwetce. Wspieranie pasji do gotowania to jedna sprawa, warto mieć jednak na uwadze, iż większość tych telewizyjnych audycji nie wiąże się z edukacyjnym przekazem dotyczącym zdrowego odżywiania. Badania potwierdzają, iż osoby namiętnie oglądające programy rozrywkowe o tematyce kulinarnej częściej posiadają skłonność do przejadania się i charakteryzują się większym udziałem tkanki tłuszczowej.

Oglądanie telewizji a depresja

Oddawanie się wielogodzinnym sesjom przed migającym ekranem może być oznaką problemów ze zdrowiem psychicznym. Samotność, przedłużające się w czasie stany kiepskiego samopoczucia, problemy z samokontrolą to cechy, które często obserwuje się pośród nałogowych telemaniaków. W skrajnych przypadkach dochodzi do izolacji społecznej, pogłębiają się problemy z masą i składem ciała, narasta poczucie niepokoju i niezadowolenia z siebie i własnego życia. W takiej sytuacji pomoc psychologa może okazać się niezbędna.

Podsumowanie

Wielogodzinne posiedzenia przed telewizorem to nie tylko starta czasu, który można by spożytkować na aktywny wypoczynek czy inne użyteczne czynności. To poważny problem, posiadający wiele negatywnych skutków zdrowotnych, w tym przyczyniający się do problemów z masą i składem ciała.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.