Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Podjadanie pomiędzy posiłkami – jak sobie z nim poradzić?

Kilka minut temu zjadłeś zaplanowany posiłek, jednak Twoje myśli ciągle krążą wokół jedzenia – to znak, iż prawdopodobnie będziesz musiał sięgnąć po przekąskę. Istnieje duże ryzyko, iż działając pod wpływem chwilowego impulsu niekoniecznie zdecydujesz się na wartościowy produkt żywnościowy, co z kolei z pewnością utrudni pracę nad estetyką sylwetki. W jaki sposób poradzić sobie z ochotą na podjadanie pomiędzy posiłkami, która może obniżyć efektywność podjętych działań?

Poszukaj przyczyny

Na przekąski między posiłkami decydujemy się przynajmniej z kilku przyczyn. Niesatysfakcjonujące i niesmaczne posiłki główne albo znajdujące się w zasięgu wzroku smakołyki skłaniają do podejmowania nie zawsze racjonalnych wyborów żywieniowych. Często zdarza się również, iż po przekąski sięgamy bezmyślnie (odruchowo, zupełnie bez zastanowienia), chcemy skompensować sobie kiepski nastrój albo po prostu nudzimy się i z braku ciekawszych zajęć otwieramy kolejną paczkę ciastek. Kwestią podstawową jest zidentyfikowanie przyczyny i określenie sytuacji w jakich najczęściej decydujemy się na podjadanie pomiędzy posiłkami. To pierwszy krok do poradzenia sobie z tym problemem.

Prawidłowo zbilansowany jadłospis

Właściwie przemyślana i skomponowana dieta uwzględnia nie tylko kwestie czysto matematyczno-teoretyczne , związane z zapewnieniem organizmowi odpowiednich ilości białka, tłuszczu i węglowodanów – bierze także pod uwagę preferencje kulinarne oraz charakteryzuje się dużą smakowitością. Spożywanie monotonnych posiłków szybko skieruje naszą uwagę i spragnione kulinarnych doznań podniebienie do pobliskiej cukierni czy pizzerii. Aby zapobiegać żywieniowym skokom w bok warto doskonalić swój kuchenny warsztat i urozmaicać tygodniowe menu.

Szczególnie przydatną umiejętnością jest przyrządzanie wartościowych i smakowitych deserów, które zaspokoją potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Przygotowując tygodniowy jadłospis należy zatem pamiętać o zapotrzebowaniu organizmu na składniki odżywcze i energetyczne – ich niedobory będą skłaniały nas do poszukiwania jedzenia pomiędzy posiłkami, a także wziąć pod uwagę smakowitość przygotowywanych posiłków – atrakcyjne kulinarnie i sycące dania, odwrócą uwagę od przekąsek.

Sztuka dokonywania wyborów

Przekąski nie muszą rujnować całego planu ukierunkowanego na uzyskanie wymarzonej sylwetki. O ile chipsy, ciasteczka, batoniki czy solone fistaszki nie przyczynią się do poprawy kondycji zdrowotnej i nie przyspieszą procesu pozbywania się zbędnych centymetrów w pasie, o tyle decydując się na ciemną czekoladę, niesolone i nieprażone orzechy lub świeże warzywa i owoce możemy nawet odnieść pewne korzyści. W przypadku przekąsek, podobnie jak i pozostałych posiłków w ciągu dnia, kluczowe znaczenie posiada jakościowy dobór pokarmów.

Jeżeli zatem codziennie o 10.30 dopada Cię chęć na coś słodkiego i z poczuciem winy decydujesz się na słodycze, to w ramach alternatywy zaplanuj w tym czasie niewielki posiłek składający się z ulubionych owoców albo owocowo-warzywnego smoothie, gorzkiej czekolady lub orzechów (np. włoskich, migdałów lub nerkowców). W ten sposób unikniesz łamiącego serce poczucia winy, będącego konsekwencją spożycia przekąski.

Nie wyłączaj myślenia

Nawykowe sięganie po przekąski nie jest często związane z odczuwaniem głodu. Jemy chipsy lub paluszki, bo akurat znajdują się w zasięgu ręki. Zajęcia typu oglądanie telewizji odwracają naszą uwagę od jedzenia, tym samym przestajemy kontrolować ilość i jakość spożywanych produktów. Aby zapobiegać tego typu sytuacjom warto uporządkować kilka kwestii. Po pierwsze: wyrzuć bez żalu wszystkie zapasy – czy to z kuchennych zakamarków czy też z biurka w pracy. Po drugie: nie kupuj śmieciowych przekąsek na zapas (np. z myślą o wizycie znajomych). Po trzecie: celebruj każdy spożywany kęs i nie jedz posiłków w towarzystwie telewizora czy komputera – dzięki temu nie stracisz kontroli nad tym co jesz. Jeżeli dopadnie Cię ochota na ciastko bądź wafelka – zanim go zjesz pomyśl chwilę o swoim wyglądzie, wakacyjnych planach i dolegliwościach zdrowotnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż sam siebie przekonasz do podjęcia słusznej decyzji.

Podsumowanie

Podjadanie pomiędzy posiłkami może negatywnie wpływać na efektywność diety. Najczęściej przyczyną sięgania po niezdrowe przekąski jest niewłaściwie zbilansowany jadłospis – deficytowy w ważne składniki odżywcze, monotonny lub zbyt restrykcyjny pod względem deficytu kalorycznego. Aby zniwelować negatywne skutki związane z przekąszaniem, należy zwracać szczególną uwagę na jakość spożywanych produktów żywnościowych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.