Wprowadzanie i utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych nie jest wcale rzeczą łatwą, zwłaszcza jeśli dotychczasowy jadłospis obfitował w słodycze, fast foody i inne niezbyt wartościowe pokarmy. Co zrobić, aby tworzenie nowych przyzwyczajeń żywieniowych przebiegało łatwo, prosto i przyjemnie? Czy jest to w ogóle możliwe?
Zmiany w dotychczasowym sposobie odżywiania wprowadzać warto w sposób przemyślany, adekwatny do możliwości konkretnej osoby. Warto przy tym zasięgnąć opinii specjalisty, aby nie popełniać elementarnych błędów, do których zalicza się: niewłaściwe zbilansowanie jadłospisu (deficyt ważnych składników, zaburzone proporcje makroskładników, zbyt rygorystyczne kaloryczne restrykcje), a także wybieranie mało wartościowych produktów żywnościowych (przetworzone technologicznie, mylnie postrzegane jako zdrowe – np. słodkie jogurty, produkty śniadaniowe typu musli). Oprócz jednak spraw czysto „technicznych” związanych z komponowaniem menu, powodzenie całego przedsięwzięcia dotyczącego poprawy dotychczasowego odżywiania zależy w dużej mierze od sposobu myślenia i postrzegania kwestii powiązanych z jedzeniem i piciem. Oto proste sposoby, które pomogą trenować umysł i ułatwią radzenie sobie z podstawowymi trudnościami, występującymi podczas wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych:
Zachwycaj się zdrowymi posiłkami!
Na zdrowy sposób odżywiania przechodzi się za karę, ze względu na problemy zdrowotne czy zbyt dużą procentową ilość tkanki tłuszczowej – ten mit panuje od dawna, ciągle i wciąż zniechęcając wiele osób do zmiany żywieniowych przyzwyczajeń. Nie są również pomocne wypaczone wyobrażenia na temat zdrowych posiłków, zarówno te dotyczące ich składu jak i wielkości. Tymczasem wartościowe posiłki, przygotowane z nieprzetworzonej żywności mogą również charakteryzować się niebywałą smakowitością i być przy tym niezwykle satysfakcjonujące. Warto doceniać zatem walory smakowe zdrowych potraw, dzięki temu tęsknota za pączkiem czy drożdżówką znacznie osłabnie. A gdy pojawią się efekty w postaci poprawy kondycji zdrowotnej i zmniejszony obwód pasa, to efekt ten ulegnie dodatkowemu wzmocnieniu.
Trzymaj „śmieciowe” jedzenie poza zasięgiem!
Narażanie się na niepotrzebne pokusy, sprawia iż proces realizowania zdrowych nawyków żywieniowych jest znacznie utrudniony. Możemy wmawiać sobie, że ciasteczka czy czekoladki wyeksponowane w widocznym miejscu w kuchni czy salonie to tak naprawdę dekoracja czy poczęstunek dla ewentualnych gości, jednak prawda jest taka, iż w chwili słabości trudno będzie nam się oprzeć nęcącej pokusie. Dlatego też warto pozbyć się z domu wszelkich niepożądanych produktów żywnościowych – nie tylko z widocznych miejsc, ale także z sekretnych zakamarków, zastępując je zdrowszymi alternatywami. Doskonale sprawdzą się w tej roli owoce, orzechy – nieprażone i niesolone, a także gorzka czekolada, zawierająca minimum 70% kakao.
Koncentruj się na tym co jesz!
Jedzenie w pośpiechu, bez należytej uwagi i w niesprzyjających warunkach, nie dość że wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, zaburzając procesy związane z trawieniem, to dodatkowo utrudnia kontrolę jakości i ilości spożywanego pokarmu. Jedząc w towarzystwie telewizora, komputera czy gazety nie za bardzo panujemy nad zawartością talerza, często sięgając po „cokolwiek” co znajduje się w zasięgu i nie wymaga specjalnego przygotowywania. Tymczasem celebrowanie każdego kęsa, nie tylko sprawi że docenisz walory smakowe potrawy, ale także szybciej zaspokoisz apetyt. Przywiązując należytą uwagę do jedzenia, unikniesz bezmyślnego sięgania po przypadkowe produkty żywnościowe.
Podsumowanie
Aby wprowadzanie nawyków żywieniowych nie było bolesną udręką, a poza tym miało trwały charakter, należy zrewidować swój sposób myślenia, przełamując dotychczasowe schematy myślowe. Dzięki temu zdrowe posiłki staną się codzienną rutyną, a stare przyzwyczajenia odejdą w niepamięć
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.