Tradycyjna pascha
Pascha to zazwyczaj potrawa bardzo słodka. Podaje się ją w formie ubitej piramidki ozdobionej bakaliami, przykładowo rodzynkami i skórką pomarańczową. Kształt ściętej piramidy symbolizować ma grób Chrystusa.
Tradycyjnie pascha składać miała się z mleka i jaj – będących symbolem odradzającej się przyrody, nowego życia, oraz bakalii, cukru, wanilii – będących symbolami bogactwa, luksusu i dobrobytu.
Paschę przyrządzać można na gorąco lub na zimno. Do przygotowania paschy na zimno wykorzystuje się twaróg i masło, nie dodaje się jajek. Natomiast na ciepło - przygotować można z twarogu, masła i jaj lub z mleka, śmietany i jaj.
Kaloryczność paschy
Może się znacząco różnić w zależności od sposobu jej przygotowania. Kawałek wielkanocnej paschy waniliowej, przygotowanej z twarogu tłustego, cukru pudru, masła 82 % tłuszczu, śmietanki 36 % tłuszczu, żółtka, żurawiny, pistacji, orzechów włoskich, rodzynek, płatków migdałowych, skórki pomarańczowej kandyzowanej, wanilii mielonej typ Bourbon.
Ważący około 150 g kawałek dostarcza:
- ponad 500 kcal,
- w tym około 18 g białka,
- 32 g tłuszczu,
- 38 g węglowodanów.
Pascha może więc na pierwszy rzut oka wydawać się dość niskokalorycznym przysmakiem, w końcu jej głównym składnikiem jest twaróg. W rzeczywistości jednak jest to deser stosunkowo kaloryczny, zawierający znaczną ilość tłuszczów. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy z niej całkowicie rezygnować. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jedna porcja może energetycznie dorównywać niemalże średniej porcji obiadu.
Paschę stosunkowo łatwo przygotować możemy w wersji odchudzonej. Tłusty twaróg możemy zastąpić twarogiem półtłustym lub chudym, cukier – stewią lub innym zamiennikiem cukru, nieco ograniczmy ilość masła, dodajmy świeże owoce. Otrzymamy dzięki temu pyszny, nieco mniej kaloryczny deser.
Pascha wielkanocna w wersji fit
Składniki:
- chudy ser twarogowy mielony – 1 kg,
- miód – 2 łyżki,
- ksylitol – 2 łyżki,
- żelatyna – 2 łyżki,
- wanilia – nasiona z 1 laski,
- orzechy włoskie – 1 garść,
- orzechy laskowe – 1 garść,
- mielone migdały – 2 łyżki,
- wiórki kokosowe – 2-3 łyżki,
- płatki migdałów - 3 łyżki + do dekoracji,
- rodzynki – 2 garści + do dekoracji,
- suszona żurawina – 1 garść,
- skórka z pomarańczy– 2 łyżki + do dekoracji.
Sposób przygotowania:
- Rodzynki zalewamy wrzątkiem i moczymy przez pół godziny.
- Ser mieszamy z miodem, ksylitolem i rozpuszczoną żelatyną. Następnie do masy dodajemy bakalie, mielone migdały i wiórki kokosowe. Całość przekładamy do naczynia/sitka wyłożonego delikatnie zwilżoną gazą. Brzegi gazy zawijamy, a na górze kładziemy talerzyk, tak aby obciążyć masę serową.
- Naczynie z serem wkładamy do lodówki na minimum 3 godziny.
- Po tym czasie dekorujemy pachę płatkami migdałów, rodzynkami i skórką z pomarańczy.
Podsumowanie
Pascha to tradycyjna potrawa Wielkanocna z północnej części Rosji. Jest jedną z ciekawszych odmian sernika. Stanowi nie lada gratkę dla smakoszy słodyczy. Z pewnością warto jej skosztować. Jeśli obawiamy się nadmiaru kalorii, możemy przygotować ją w lżejszej wersji.