Trudniej natomiast precyzyjnie wyłapać przyczynowo-skutkowe reguły, ale na podstawie dostępnej literatury można o pewnych zależnościach krótki artykuł napisać, zwłaszcza, że są dostępne wyniki badań naukowych, które to zagadnienie analizowały.
Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Gifu (Nagata i wsp.), postanowili przebadać kondycję skóry 716 kobiet (nawilżenie, poziom lipidów powierzchniowych i elastyczność, a także głębokość zmarszczek za pomocą specjalnej skali) oraz przeanalizować ich sposoby odżywiania starając się uchwycić statystycznie istotną zależność. Co się okazało?
Działanie przeciwzmarszczkowe wywołują składniki zawarte w zielonych i żółtych warzywach, zaobserwowano odwrotną zależność pomiędzy ilością spożywanych warzyw a głębokością zmarszczek.
Wysokie spożycie tłuszczu ogółem skorelowane było z wyższą elastycznością skóry. Przy czym szczególne znaczenie miał wysoki udział kwasów tłuszczowych jednonienasyconych (ich źródłem jest oliwa z oliwek) i… nasyconych, czyli tych „odsądzanych od czci i wiary”, których źródłem są pokarmy pochodzenia zwierzęcego.
To, co jemy i ile jemy ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, trudno więc się dziwić, że jakość i ilość żywności wpływa również na kondycję naszej skóry. Badanie, które przytoczyłem w tym artykule wskazuje po raz kolejny, że warzywa powinny stanowić istotny element naszej diety, no i że tłuszcz nie taki straszny jak go niektórzy „malują”..