IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

O czym trzeba pamiętać jadąc na biwak?

O czym trzeba pamiętać jadąc na biwak?
Biwakowanie z pewnością jest świetnym sposobem na odpoczynek na łonie natury. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z przyrodą niesie wiele cennych korzyści dla naszego samopoczucia. Spanie w namiocie, gotowanie w polowych warunkach, wędrówki po lesie. Być może chcesz spróbować czy to dla Ciebie, ale kompletnie nie wiesz, od czego zacząć. Jak rozbić namiot, gdzie się załatwić, o czym należy pamiętać. Oto kilka wskazówek dotyczących biwakowania „na dziko” dla początkujących.

Wybierz miejsce

Najpierw wybierz, gdzie chcesz spędzić noc pod chmurką. Z dala od domu czy może gdzieś w pobliżu? W lesie czy może przy jeziorze? Najlepiej, żeby było to miejsce suche z płaską powierzchnią, wówczas łatwiej będzie rozbić Ci namiot. Jeśli nie wiesz, gdzie wolno to zrobić, skorzystaj z programu „zanocuj w lesie”. Lasy Państwowe pozwalają miłośnikom natury spać “na dziko” w wyznaczonych obszarach.

Rozstaw namiot

Namiot jest niezbędnym elementem wyposażenia podczas każdego biwaku. Zapewni Ci ciepło, schronienie od deszczu i wiatru oraz owadów. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę stosunek wagi do przestrzeni tak, aby dźwiganie go nie było zbyt kłopotliwe. Solidny, łatwo rozkładany i składany, wodoodporny, oraz komfortowy- taki powinien być namiot. Oczywiście do spania potrzebny też będzie ciepły śpiwór i materac, żeby było wygodnie. Rozbij namiot najlepiej w miejscu, gdzie nie ma kamieni, na przykład na piasku. Idealny będzie równy teren i miejsce bez niebezpiecznych w razie wichury gałęzi nad głową. Warto też pomyśleć o drobnym, ale jakże miłym szczególe, a mianowicie w którym kierunku ustawić wejście do namiotu. Być może chcesz przywitać dzień wcześnie i spojrzeć od razu na wschodzące słońce?

Przygotowanie jedzenia

Podczas biwakowania na pewno przyda się kilka gotowych przekąsek i puszek z jedzeniem, aby móc szybko zaspokoić głód. Gotowanie wcale nie musi być takie trudne, wystarczy wyposażyć się w kuchenkę turystyczną na nabój gazowy, małą patelnię i garnek. Z łatwością przygotujesz potrawy jednogarnkowe, jajecznicę, ugotujesz makaron czy wodę na herbatę. Nie zapomnij zabrać ze sobą zapalniczki lub zapałek, wody, sztućców, ostrego noża, deski do krojenia, przypraw i worków na odpady.

Przyda się też latarka i składane krzesełka. Jeśli planujesz spędzić pod namiotem więcej niż jedną noc, warto pomyśleć o lodówce turystycznej albo torbie termicznej. Nie lubisz gotować? Weź ze sobą gotowe posiłki. Pamiętaj też, że rozpalanie ogniska w lesie jest zabronione.

Kłopotliwa toaleta

Poruszyć należy też kwestię toalety. Nie dla wszystkich załatwianie się w lesie będzie komfortowe, ale innego wyjścia nie ma. Weź ze sobą zwykły i nawilżany papier toaletowy, środek do dezynfekcji rąk i woreczki. Nie załatwiaj się na szlaku i blisko źródła wody. Zużyty papier toaletowy schowaj do woreczka, a następnie wyrzuć do worka na śmieci.

Na rynku dostępnych jest też dużo produktów ekologicznych i wielorazowych, takich jak papier toaletowy (dla ekologicznych fanatyków) czy kosmetyki, więc jeśli zamierzasz częściej biwakować, warto pomyśleć nad ich zakupem.

Zostaw po sobie porządek

Niezależnie od tego, czy będziesz gotować, czy korzystasz z gotowych dań i przekąsek, upewnij się, że wyjeżdżając, zostawiasz po sobie porządek. Niby oczywista rzecz, a widok śmieci w lesie podczas spaceru wcale nie jest rzadkością. Pamiętaj, że w lesie to Ty jesteś gościem, a śmieci należy zabrać ze sobą. Dotyczy to także resztek jedzenia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.