Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Potreningowe wydzielanie hormonów a przyrost mięśni

Dość popularny jest pogląd, że dla efektywności przebiegu regeneracji powysiłkowej, a co za tym idzie – dla utrzymania satysfakcjonującego tempa przyrostów siły i masy mięśniowej kluczowe znaczenie ma potreningowa sekrecja hormonów takich jak testosteron, hGH i kortyzol. Tak więc wielu entuzjastów sportów siłowych, w tym również doświadczonych zawodników i trenerów, koncentruje się na tym, by nasilić produkcję hormonów anabolicznych (hGH i testosteronu), a obniżyć – katabolicznych (kortyzol). Niektóre źródła sugerują jednak, że takie postępowanie nie ma uzasadnienia.

Kilka dni temu natrafiłem na dość interesujący artykuł, w którym autor powołując się na dwie publikacje naukowe sugeruje, że powysiłkowa odpowiedź wymienionych powyżej hormonów nie wpływa w sposób istotny na rozwój masy i siły mięśniowej. Jako dowód przytoczył wyniki badań, w których okazało się, że zastosowanie treningu oporowego w przypadku mężczyzn i kobiet, pomimo drastycznie odmiennej reakcji hormonalnej na wysiłek (w jednym badaniu u panów zanotowano 45-cio krotne wyższy wzrost poziomu testosteronu po wysiłku niż u pań), nie powoduje istotnych różnic w nasileniu przebiegu przemian katabolicznych oraz powysiłkowej syntezie białek.

Brak zależności pomiędzy powysiłkowym poziomem testosteronu a syntezą białek mięśniowych zanotowano także w drugim eksperymencie, w którym wzięło udział 56-ciu mężczyzn. Zmiany w jego poziomie w żaden sposób nie były skorelowane z syntezą białek mięśniowych. Jeszcze większe zaskoczenie pojawiło się przy analizowaniu zależności pomiędzy przyrostem masy mięśniowej i poziomem kortyzolu, okazało się bowiem, że wyższe skoki tego katabolicznego hormonu były dodatnio skorelowane z późniejszą hipertrofią włókien mięśniowych typu II. Wpływ był co prawda niewielki, ale zauważalny. Podobną zależność odnotowano tutaj w przypadku hormonu wzrostu.

Treści przytoczonych tutaj publikacji są oczywiście mocno kontrowersyjne. Z pewnością potrzeba dalszych badań by potwierdzić i wyjaśnić opisywane tutaj zależności. Niewykluczone jednak, że powysiłkowa sekrecje hormonów takich jak testosteron, hGH i kortyzol nie ma aż tak istotnego znaczenia dla rozwoju masy i siły mięśniowej jak się powszechnie sądzi. Być może zależności byłyby bardziej wyraźne w przypadku badań bardzo długoterminowych (choć jedno z badań trwało 12 tygodni, co nie jest krótkim okresem). Z pewnością też kontynuacji wymagają badania nad rolą kortyzolu, nie pierwszy raz bowiem okazuje się, że  potreningowa odpowiedź ze strony tego hormonu nie koniecznie jest destrukcyjna dla tkanki mięśniowej.

Źródła: Eur J Appl Physiol. 2012 Jul;112(7):2693-702. J Appl Physiol. 2012 Jun;112(11):1805-13. anabolicminds.com

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.