Dania z ryżem, ziemniakami czy makaronem nie muszą być monotonne, suche i jałowe – wystarczy poświęcić niewielką ilość czasu na przygotowanie smacznego i zdrowego sosu. Oprócz wzbogacenia walorów smakowych posiłku, możemy dostarczyć cennych składników odżywczych. Pod warunkiem oczywiście, iż nie skorzystamy z gotowców w słoiku czy proszku, nie użyjemy kostki rosołowej czy białej mąki.
Sos pieczarkowy
Ugotuj kilka obranych pieczarek – możesz wrzucić je na kilka minut do wrzątku lub wykorzystać urządzenie do gotowania na parze.
Następnie zmiksuj je z dodatkiem 2-3 łyżek jogurtu naturalnego, koperku – opcjonalnie również z 1 ząbkiem czosnku i łyżeczką masła.
Przypraw do smaku pieprzem i solą, zamieszaj.
W ten prosty sposób otrzymałeś sos, który będzie się doskonale komponował jako dodatek do mięsa – zarówno na ciepło jak i na zimno.
Sos pomidorowy
Bardzo prosty w przygotowaniu, smaczny i pasujący do dań z makaronem, ziemniakami i ryżem.
Wystarczy do niewielkiego garnka przelać pokrojone i obrane pomidory z puszki lub kartonika,.
Dodać 1-2 łyżeczki koncentratu pomidorowego, drobno pokrojoną cebulę oraz przyprawy takie jak: bazylia, papryka ostra, papryka słodka, pieprz, sól, lubczyk.
Można także złagodzić smak, dodając 1-2 łyżki jogurtu naturalnego.
Całość należy zagotować, od czasu do czasu mieszając.
W wersji dla osób bardzo zapracowanych, można uprościć przygotowanie, wkładając wymienione wyżej składniki do miski a następnie umieścić na około 5 minut w mikrofalówce.
Doskonałym uzupełnieniem sosu pomidorowego mogą być plastry mozzareli lub świeżo starty parmezan.
Sos szpinakowy
W zależności od ilości sosu jaką chcemy uzyskać, rozmrażamy kilka niewielkich kostek mrożonego szpinaku. Najlepiej jest to zrobić w niewielkim rondelku.
Po roztopieniu, podgrzewamy szpinak jeszcze kilka minut, tak aby odparować wodę.
Na koniec należy dodać 3-4 łyżki jogurtu, czosnek wyciśnięty przez praskę, a także pieprz i sól.
W ten sposób otrzymany sos doskonale pasuje do ryb, mięs oraz dań z razowym makaronem.
Sos marchewkowo-kalafiorowy
Ugotowaną marchewkę oraz kilka średniej wielkości różyczek kalafiora (także podgotowanych) należy zmiksować aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
W razie konieczności – gdyby sos był za gęsty, można dodać niewielką ilość przegotowanej wody lub bulionu warzywno-mięsnego.
Należy pamiętać także o odpowiednim przyprawieniu sosu, najlepiej będą pasować: lubczyk, pieprz, sól, chili, można dodać także rozgnieciony ząbek czosnku oraz 1-2 łyżki jogurtu naturalnego.
Tak przygotowany dodatek będzie pasował do dań z gotowanym mięsem, makaronem oraz ryżem.
Podsumowanie
Przygotowanie smacznych i wartościowych sosów, wcale nie musi być pracochłonne. Wystarczy kilka składników i odrobina inwencji, aby dotychczas spożywane potrawy wzbogacić o nowe smaki i wartości odżywcze.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.