Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chcesz schudnąć? Jedz więcej!

Chcesz schudnąć? Jedz więcej!
Uwaga, to nie jest żart, żeby schudnąć – trzeba jeść i to w cale nie mało. Zbyt drastyczne restrykcje energetyczne niestety najczęściej nie przynoszą zamierzonego efektu. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy odchudzaniem a wyniszczaniem organizmu, niestety wiele osób jej po prostu nie dostrzega i funduje sobie głodowe diety i zbyt wymagające programy treningowe. Tymczasem w praktyce można chudnąć nie tracąc przy tym sił i dobrego samopoczucia i nie nadwyrężając sobie zdrowia.

Energetyczne nieporozumienie

Nie ulega wątpliwości, że odchudzanie to proces, który z definicji związany jest z ujemnym bilansem energetycznym. Innymi słowy ubytek centymetrów i kilogramów możliwy jest wtedy, gdy organizm otrzymuje z pożywieniem mniej energii niż wynoszą jego dzienne potrzeby. Dzięki temu zmuszony jest sięgnąć do rezerw tłuszczowych, co skutkuje ubytkiem masy ciała. Niestety wiele osób mylnie interpretuje tę zależność zakładając, że efekty są tym lepsze im głębszy jest energetyczny deficyt. W praktyce niestety tak nie jest.
O ile organizm jest w stanie całkiem przyzwoicie znieść niewielkie ograniczenia kaloryczne, o tyle w przypadku zbyt daleko posuniętych restrykcji wyraźnie się buntuje wprowadzając plan kryzysowy i zaczynając oszczędzać. Dochodzi do spowolnienia metabolizmu i zmniejszenia wydatkowania energii. Odchudzanie, pomimo niskokalorycznej diety ulega wyraźnemu spowolnieniu. Przy okazji my czujemy się słabsi, mamy problemy z koncentracją, potrzebujemy więcej snu, a na treningach po prostu nie mamy siły. To jednak nie wszystkie problemy jakie mogą nas spotkać.

Nie samym chlebem człowiek żyje

Nauczyliśmy się postrzegać żywność głównie przez pryzmat jej kaloryczności. Tymczasem spożywane przez nas produkty to niezliczona ilość rozmaitych składników mogących wywierać wpływ na nasz organizm, z których kilkadziesiąt uznaje sięga niezbędne. Ograniczając drastycznie podaż energii poprzez zmniejszenie ilości pokarmu ograniczamy także spożycie witamin, składników mineralnych, niezbędnych kwasów tłuszczowych (z rodziny omega 3 i omega 6) i aminokwasów, a także potrzebnego dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego błonnika.

Skutkiem takich zaniedbań żywieniowych jest selektywne niedożywienie organizmu, które odbija się na kondycji psychofizycznej, wyglądzie (kondycji cery i włosów), odporności na infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze i na inne choroby. W skrajnych przypadkach może skutkować wyraźnym załamaniem stanu zdrowia. Niedobór ważnych aminokwasów skutkować może także zmniejszeniem ilości tkanki mięśniowej, co odbija się nie tylko na wyglądzie, ale również na zdolności organizmu do spalania tłuszczu zapasowego. Mniej mięśni oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię

Jak odżywić organizm w trakcie redukcji?

Organizm prawidłowo odżywiony efektywniej spalać będzie tłuszcz, niż organizm wyjałowiony. Prawidłowy stan odżywianie korzystnie odbija się także na wyglądzie i samopoczuciu, tak więc warto temu zagadnieniu poświecić należytą uwagę. Co zatem robić? W pierwszej kolejności należy zrezygnować ze stosowania diet zakładających drastyczne ograniczenie spożywanej energii (wyjątkiem są osoby bardzo otyłe). Tymczasem wiele osób próbuje z dnia na dzień przerzucić się z zestawów powiększonych zamawianych regularnie w barach szybkiej obsługi na dania składające się z małego kawałka mięsa, kromki pieczywa chrupkiego i liści sałaty. Jest to zdecydowanie niewłaściwe rozwiązanie.

Kwestią o równie istotnym, jak nie istotniejszym znaczeniu jest odpowiedni dobór jakościowy pokarmów. Im mniej kalorii dostarczamy naszemu organizmowi, tym większą gęstością odżywczą powinny charakteryzować się spożywane przez nas pokarmy. Wybierajmy wiec produkty nisko przetworzone, takie jak świeże warzywa i owoce, świeże ryby, świeże mięso, podroby, całe jaja, jak najmniej przetworzony nabiał (może być pełnotłusty), orzechy, nasiona, nierafinowane oleje, produkty zbożowe otrzymane z mąki z pełnego przemiału. Unikać natomiast należy produktów wysoko przetworzonych, nawet jeśli są niskokaloryczne.

Więcej na temat tego jak bilansować dietę redukcyjną dowiesz się tutaj:

Podsumowanie

Organizm w okresie odchudzania potrzebuje specjalnej troski. Zarówno odpowiednia podaż energii, jak i właściwy dobór produktów żywnościowych zapewniających pokrycie zapotrzebowania na składniki o charakterze nieenergetycznym mają istotny wpływ na przebieg redukcji oraz kondycję psychofizyczną, tak w jej trakcie jak i po zakończeniu.

Źródła: Aner Tal, PhD; Brian Wansink, PhD. " Fattening Fasting: Hungry Grocery Shoppers Buy More Calories, Not More Food." Journal of the American Medical Association May 6, 2013.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.