IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy tylko intensywny trening spala tłuszcz?

Czy tylko intensywny trening spala tłuszcz?
Na początku pozwolę sobie przypomnieć podstawowe założenie, którego realizacja jest potrzebna do tego, aby móc redukować tkankę tłuszczową. Niezbędne jest większe wydatkowanie energii niż jej uzyskiwanie z jedzenia i picia. Gdy chcemy uzyskać pozytywny efekt redukcji tkanki tłuszczowej, najczęściej sięgamy słusznie w kierunku zmniejszenia kaloryczności diety.

Prawda jest taka, że dla większości z nas „wygodniej” jest nieco mniej zjeść niż więcej się ruszać. Oczywiście najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy łączy się te dwa elementy, czyli zwiększenie wydatkowania energii w postaci większej aktywności ruchowej oraz zmniejszenie spożycia kalorii dostarczanych wraz z dietą.

Dla osób zakręconych sportem istnieje jeszcze jedna dodatkowa ścieżka, która może prowadzić do dodatkowego wydatkowania energii. Będą to zaplanowane treningi i inne regularnie wykonywane aktywności ruchowe.

Kiedy spalimy więcej energii?

Jak łatwo się domyślić inne efekty wydatkowania kalorii/energii osiągniemy, biegnąc truchtem przez godzinę a zupełnie inne, gdy przez ten sam czas będziemy biec szybszym tempem.

Jeszcze inne wydatkowanie kalorii uzyskamy wtedy, gdy będziemy intensywnie ćwiczyć na siłowni z wykorzystaniem ciężarów. Pamiętajmy jednak, że korzystanie w tym okresie z treningów siłowych nie powinno być związane z chęcią dodatkowego wydatkowania energii. Powinien to być raczej cel mniejszej wagi niż główny cel. Zachowanie jak największej ilości masy mięśniowej powinno być tym, co przyświeca osobom wykorzystującym trening siłowy w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Po tym wstępie być może rodzi się Wam w głowach pytanie o związek między intensywnością treningów a tempem utraty tkanki tłuszczowej.

Czy wysoka intensywność treningów sprzyja odchudzaniu?

Jak to najczęściej u mnie bywa, odpowiedź brzmi i tak, i nie… Czyli zależy…

Tak, gdyż wyższa intensywność treningów będzie pozwalała na większe wydatkowanie energii. Więc po ludzku więcej jej spalimy, czyli będziemy w stanie wywołać większy deficyt kaloryczny.

Nie, gdyż wyższa intensywność treningów generuje szereg problemów, zwłaszcza w okresie redukcji tkanki tłuszczowej.

Dla przykładu wyższa intensywność treningów może powodować większe zmęczenie. Większe zmęczenie może uniemożliwić wykonywanie kolejnego, zaplanowanego treningu. Co w konsekwencji niestety przełoży się na łączne mniejsze wydatkowanie energii!

Oczywiście w krótkiej perspektywie czasu można temu przeciwdziałać, wykorzystując np. przedtreningówki. Jednak jest to raczej maskowanie problemu niż jego rozwiązywanie. To oczywiście nie wskazuje na to, że jestem przeciwny mądremu wykorzystywaniu suplementów przedtreningowych. Słowem kluczem jednak jest mądre wykorzystywanie.

Idealnie nadają się do stosowania wtedy, gdy mamy dograne wszystkie inne elementy układanki o nazwie redukcja tkanki tłuszczowej:

  • wywołaliśmy właściwy deficyt kaloryczny, najlepiej indywidualnie dobrany dla danej osoby z uwzględnieniem wszystkich jej obecnych ograniczeń,
  • zadbaliśmy o codzienną regularną aktywność ruchową,
  • upewniliśmy się, że zaplanowane treningi (w tym siłowe), są o właściwej intensywności i objętości,
  • upewniliśmy się, że zapewniamy odpowiednią ilość snu. Mam tutaj na myśli nie tylko spędzenie właściwej ilości snu we własnym łóżku, również zadbanie o jego jakość tak, abyśmy mogli wykorzystywać wszystkie fazy snu celem zapewnienia optymalnej regeneracji. Nie kładziemy się zatem zbyt późno spać. Jednocześnie nie wstajemy zbyt wcześnie. W przypadku problemów ze snem okresowo możemy również wspomagać się dedykowanymi suplementami oraz zadbać o uzupełnienie ewentualnych niedoboru w np. w magnez.

Zastanawiając się zatem, czy powinno się ćwiczyć bardziej intensywnie, aby wywołać lepszy efekt redukcji tkanki tłuszczowej, musimy rozważyć wszystkie elementy, które omówiłem wyżej. Jeśli zatem widzisz u siebie możliwość zwiększenia intensywności treningów, np. poprzez zwiększenia tempa wykonywania ćwiczeń aerobowych, warto z tego skorzystać. Jeśli jednak choćbyś miał tylko pewne wątpliwości czy podołasz wyższej intensywności treningów, zapewne lepiej będzie dla Ciebie, gdy odpuścisz ten pomysł. Zmniejszona ilość kalorii i wyższa intensywność treningów może bowiem skutkować efektem przetrenowania. Ten z kolei może prowadzić do zniechęcenia i zarzucenia całego procesu odchudzania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.